כג אייר התשפ"ב (24.05.2022)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ימי בין המיצרים


החומה שמבטיחה ניצחון

שבעה-עשר בתמוז מלמד עד כמה חשוב לשמור את עצמנו בתוך חומת הגנה, שתעמוד איתן ותחצוץ בינינו לבין היצר הרע ההרסני. והחומה הזו, מלמדים חז"ל – היא לימוד התורה


יז תמוז התשע"א (19.07.2011)

חב"ד

שבעה-עשר בתמוז הוא יום תענית, לציון חמישה מאורעות קשים לעם ישראל שאירעו בו ביום: שבירת לוחות הברית, השבתת עבודת הקרבנות, בקיעת חומת ירושלים, שריפת התורה והעמדת פסל בהיכל המקדש.
 
בקיעת חומת ירושלים נחשבת למאורע החמור מכולם, משום שפריצת פלוגות הרומאים לתוך עיר-הקודש הובילה בתוך שלושה שבועות לטרגדיה הנוראה מכול – חורבן בית-המקדש. כל עוד עמדה החומה בצורה, קיננה בלבבות תקווה גדולה כי יתחולל הנס והרומאים יובסו בדרך זו או אחרת. משהצליחו הרומאים לפרוץ פנימה, דעכה התקווה ואת מקומה תפסה תחושה קשה כי משמים כבר נגזרה הגזרה.
 
*
 
בכל מאבק שהוא, יש לקו ההגנה הראשון משקל מכריע. אם האויב מצליח לפרוץ אותו, יורד המוראל פלאים, משום שבאופן טבעי תבוסה גוררת תבוסה. אמנם אין זה מחייב שהמצב אבוד, אבל הסיכויים להדיפת האויב כבר די נמוכים.
 
כך בזירה הצבאית וכך גם בזירות מסוג אחר. למשל – זירת המאבק שבתוכנו מול היצר הרע. חז"ל מלמדים עד כמה חשוב להישמר מפני הנפילה הראשונה ברשתו. האומנות של היצר הרע היא לגרום למעוד בדברים הקטנים והלא חמורים. הוא תוקע בנו יתד ראשוני, לכאורה לא משמעותי – אולם מסתבר שהוא משמעותי עד אימה. באמצעות יתד זה הופך היצר לבעל-הבית על חלקה באישיות שלנו, וממנה כבר קלה לפניו הדרך לכבוש חלקות נוספות.
 
"היום אומר לו עשה כך, מחר אומר לו עשה כך". אחרי פעם אחת ששומעים בקול היצר, מחלחלת בתת-ההכרה המחשבה כי בעצם זה 'לא כל כך נורא'. מועדים פעם נוספת, בדברים חמורים יותר, וגם זה הופך להיות 'לא כל כך נורא'. וכך יורדים מדחי אל דחי ומסתבכים ברשתו הממלכדת.
 
שבעה-עשר בתמוז מלמד עד כמה חשוב לשמור את עצמנו בתוך חומת הגנה, שתעמוד איתן ותחצוץ בינינו לבין היצר ההרסני. והחומה הזו, מלמדים חז"ל – היא לימוד התורה. התורה אופפת במעטה קדושה שמחסן מפני ניסיונות הבקיעה של היצר הרע.
 
היתרון הגדול של התורה הוא בכך, שאפילו לאחר שהצליח היצר הרע לכבוש עמדות השפעה בקרבנו – היא יכולה לו. היא מעניקה לנו את הכוח הנדרש להדוף אותו ולהשתחרר ממלתעותיו המפלצתיות.
 
*
 
שלושת השבועות שבין שבעה-עשר בתמוז לתשעה באב הם ימי החורבן הגדול. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח קורא ללמוד בימים אלה במיוחד את תורת בית-המקדש, כדי להתחיל לחוות את חיי הגאולה וגם כדי למהר את בואה המיידי: בפרשיות התורה – תרומה, תצווה, כי תישא, ויקהל, פקודי; בספר יחזקאל פרקים מ – מג; במסכתות מידות ותמיד ובמיוחד בהלכות בית הבחירה לרמב"ם.
 
בספר יחזקאל מופיעה תוכנית אדריכלית מפורטת של בניין הבית השלישי. חז"ל מספרים (מדרש תנחומא צו, יד) כי לאחר שזכה יחזקאל לערוך סיור וירטואלי בתוך הבית השלישי ונצטווה לתאר לעם ישראל כל מה שראה, "אמר יחזקאל לפני הקדוש-ברוך-הוא: ריבונו של עולם! עכשיו אנו נתונים בגולה בארץ שונאינו – ואתה אומר לי לילך ולהודיע לישראל צורת הבית?!... הניח להם עד שיעלו מן הגולה – ואחר-כך אני הולך ואומר להם!
 
"אמר לו הקדוש-ברוך-הוא ליחזקאל: ובשביל שבניי נתונים בגולה יהא בניין ביתי בטל?!... גדול קרייתה בתורה – כבניינה! לך אמור להם ויתעסקו לקרות צורת הבית בתורה...".
 
זהו אפוא הנשק הטוב ביותר שלנו לעצור ולמגר את היצר הרע, להפיל את 'חומות הגלות' בה אנו שרויים כמעט אלפיים שנה, ולהיכנס כבר אל תוך הגאולה השלמה, שתבוא תכף ומיד.
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter