כה אב התש"פ (15.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » פרשת השבוע


חמור ישיש במיוחד?
"הוא... בן האתון שנבראת (בערב שבת, בששת ימי בראשית) בין השמשות". יוצא אפוא, שהמשיח אמור להתגלות על חמור ישיש במיוחד, בן אלפי שנים!

יג טבת התשע"ח (31.12.2017)

לאחר שהקים משה רבינו משפחה במדין הוא הגיע למצרים על פי הוראתו של הקדוש-ברוך-הוא כדי לגאול את עם ישראל. התורה מציינת שבדרכו הוא נעזר בחמור: "ויקח משה את אשתו ואת בניו וירכיבם על החמור וישב ארצה מצרים" (שמות ד, כ). מיהו "החמור" בה"א הידיעה? אומר רש"י: "חמור המיוחד. הוא החמור שחבש אברהם לעקדת יצחק, והוא שעתיד מלך המשיח להגלות עליו, שנאמר 'עני ורוכב על החמור' (זכריה ט, ט)".
 
בפרקי דרבי אליעזר נמצא פרט נוסף על חמור מיוחד זה: "הוא... בן האתון שנבראת (בערב שבת, בששת ימי בראשית) בין השמשות". יוצא אפוא, שהמשיח אמור להתגלות על חמור ישיש במיוחד, בן אלפי שנים!
 
בעל ה'גור אריה' טוען (וכמוהו מפרשים נוספים) כי "אין הפירוש שהחמור היה חי כל כך". הכוונה היא לרעיון רוחני שמובע ברכיבה על חמור (אמנם מלשון הדברים של רש"י נראה כי מדובר בחמור שאכן מאריך מאוד ימים. אך בפירושו על הש"ס מתייחס רש"י להופעת המשיח על חמור כאל דימוי: "כעני הבא על חמורו בעצלות". ובכל אופן, גם אם מדובר בחמור כפשוטו, ברור שהופעה כזו גם מסמלת משמעות רוחנית).
 
החמור מסמל את חומריות העולם. אברהם אבינו, משה רבינו והמשיח מצטיינים כל אחד ברכיבה על החומריות הזו. כלומר, בשליטה עליה ובהכנעתה, כפי שמסביר ה"אברבנאל". ברכיבה גשמית מושל הרוכב על המרכיב ומכניעו. כך גם שלושת הצדיקים הללו מצטיינים בהכנעת היצריות ותאוות החומר. ובלשונו של ה"אברבנאל":
 
"...אברהם... כבש רצונו ומשל בתאוותיו הגופניות בהסכימו להרוג את בנו יחידו כדי לקיים מצוות בוראו... ובזה האופן היה... משה, כשראה להביא את אשתו ואת בניו אל מצרים, (למרות ש)והוא עצמו היה מבוקש שם להרג. גם כי (ולמרות ש)בהיות ציפורה אשתו (לאחר לידה)... הִרכּיבה על החמור ולא חשש לסכנת היולדת והנער הנולד, כי כבש את יצרו ותאוות חומרו לקיים מצוות השם... ולפי שנהג משה מנהג אברהם זקנו, אמר שחמורו של משה היה חמורו של אברהם...
 
"ומפני שמשיח צדקנו ידמה גם כן לאברהם אבינו, בהיותו כובש בתאוותיו ומושל בחמורו ויצרו, כי הוא ילבש רוח ענווה ושפלות להושיע כל ענווי ארץ סלה, לכן אמר שחמורו של משיח יהיה הוא עצמו חמורו של אברהם ושל משה, כלומר שיהיה חֹמרו ויצרו נכנע וכבוש לשכלו תמיד, כחֹמרו ויצרו של אברהם ושל משה".
 
מקורות: פרקי דרבי אליעזר פרק לא. רש"י וגור אריה על שמות ד, כ. רש"י על הש"ס סנהדרין צח א. ישועות משיחו העיון השלישי פרק א. ליקוטי שיחות חלק לא עמוד 15.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter