ג סיון התש"פ (26.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » פרשת השבוע » פרשות נוספות » ספר ויקרא » פרשת מצורע


לעשות שימוש נכון בלשון
בגאולה הקרובה נופתע לגלות 'תיק' מלא וגדוש במצוות שנזקפות לזכות כוח הדיבור שלנו, שאת חלקן כלל לא נכיר. אלו יהיו המצוות שאחרים קיימו – בזכות הלשון שלנו

א ניסן התשע"ד (01.04.2014)

חב"ד
הסיפור הבא התרחש באמת: עובד הייטק ישראלי חש לא בטוב וקיבל מרופאת המשפחה אישור מחלה. כאשר הגיע לביתו חסר תעסוקה, עלה במוחו רעיון 'משעשע'. באמצעות תוכנת מחשב, שינה את האבחנה הרפואית באישור המחלה למשפט מלגלג, והעלה את היצירה האומנותית שלו לפורום אינטרנטי בו הוא חבר.
 
הגולשים נהנו ופרגנו גם לאחרים ליהנות. הידיעה התגלגלה לידיו של כתב אתר גדול וזה האחרון קפץ על הסקופ ופרסם כתבה מרשיעה נגד הרופאה המזלזלת בחולה תמים. בעקבות הפרסום הושעתה הרופאה מעבודתה וגם ספגה תגובות ציבוריות נזעמות.
 
הרופאה טענה להגנתה כי מדובר בזיוף מוחלט, אך כמעט שבוע חלף עד שבדיקה בארכיון גילתה את האמת. הרופאה הוזמנה לחזור לעבודתה, אולם במשך תקופה ארוכה היא סירבה. הבושות אותם ספגה פגעו בה אנושות וגרמו לה לא לרצות להמשיך בקשר עם מקום עבודתה.
 
*
 
בשבת הקרובה אנו קוראים בתורה על המצורע – אדם שלוקה במחלה שמימית שמתבטאת בכתמי עור מסוימים או בקטעי התקרחות. חז"ל מסבירים כי הצרעת השמימית באה (בזמן שבית המקדש קיים) כעונש על חטא לשון הרע. דינו של המצורע להיות מורחק ממחנה ישראל ומבודד בהסגר, וזו התגובה למעשיו שגרמו להרחיק בין אנשים.
 
וכאן חשוב לשרש טעות נפוצה: ההגדרה המקורית של לשון הרע אינה הוצאת דיבה שקרית, כמו בסיפורה של הרופאה. לשון הרע הוא הפצת סיפור אמיתי על הזולת, מזיק או מבזה. למרות שמדובר באמת צרופה, התורה אוסרת לספר אותו (מלבד כאשר נועד הסיפור למנוע נזקים מאחרים) ומחמירה מאוד בעונשו של המספר.
 
חומרת העונש של פטפטת מיותרת באה לידי ביטוי גם בגאולה. כאשר יתגשם החזון הוורוד של מגורי זאב עם כבש ורביצת נמר עם גדי, כאשר יתרפאו כל החולים – כולל בעלי-החיים – יש מין אחד שלא ישתחרר מקללתו: הנחש.
 
הנחש פיתה את חוה לאכול מעץ הדעת על-ידי שגילה לה מדוע בורא העולם אסר את האכילה מפריו. הפטפוט המיותר הוביל לחטא האנוש שהמיט מיתה על המין האנושי ועל כל החי. והמפטפט עצמו לא נסלח על כך וגם לא ייסלח: הוא נענש להפוך לשוכן עפר, וכזה הוא יישאר לנצח.
 
זו לא הייתה הפעם היחידה בה לשון הרע המיטה אסון גדול. גם הבית השני חרב בגלל לשון הרע, והיו עוד הזדמנויות כאלה. חטא לשון הרע הוא בלתי הפיך, משום שלחוטא אין דרך לשלוט על הפצת השמועה או על תוצאותיה. לכן גם היחס אליו חמור בהתאם.
 
*
 
לכל מטבע יש שני צדדים. חשוב לתת את הדעת על כך שלכוח הדיבור שלנו יש גם יכולת להועיל לעולם כולו. למשל, כאשר יהודי מלמד ברבים שיעור תורה – הוא מפיץ את אור הקדושה בעולם ברמה שהוא אינו יכול אפילו לשער עד להיכן יגיעו הדברים.
 
כך גם כאשר אדם מדבר ומשפיע במישרין או בעקיפין על יהודי אחר לקיים מצווה, המצווה הזו נזקפת לזכותו של המשפיע גם אם אינו מודע לכך. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח אומר כי זה כמו בהלכה הקובעת שאדם שנפלה מכיסו מטבע ועני מצאה – המאבד קיים מצוות צדקה מבלי שיהיה מודע אליה.
 
חשוב שנשקיע את כוח הדיבור שלנו באפיקים חיוביים. עוצמתם של דיבורינו הטובים תתברר לכל אחד מאתנו בגאולה הקרובה. פתאום נופתע לגלות 'תיק' מלא וגדוש במצוות שנזקפות לזכות כוח הדיבור שלנו, שאת חלקן כלל לא נכיר. אלו יהיו המצוות שאחרים קיימו בזכות הלשון שלנו.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter