ה תשרי התשפ"א (23.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג הפסח » מבט לעומק


הזכרת יציאת מצרים בגאולה השלמה
היצר-הרע וכל מה שהוא מייצג, זו מציאות שכבר נוצחה בעבר – ביציאת-מצרים. כך שבוודאי נצליח להמשיך ולנצחה – עד להכחדתה הסופית מן העולם

יח ניסן התשע"א (22.04.2011)

חב"ד
בהגדה של פסח מופיע הדיון בין התנא בן-זומא לחכמים על העיתויים בהם מזכירים את יציאת מצרים. בן זומא דורש כי יש להזכיר זאת בכל יום וגם בכל לילה. וחכמים מוסיפים כי נמשיך להזכיר זאת גם בימות המשיח.
 
בגמרא מתואר המשך הדין ודברים שבין התנאים: "אמר להם בן זומא לחכמים: וכי מזכירין יציאת מצרים לימות המשיח – והלוא כבר נאמר, "הנה ימים באים, נאום השם, ולא ייאמר עוד 'חי השם אשר העלה את בני ישראל מארץ מצרים', כי אם 'חי השם אשר העלה ואשר הביא את זרע בית ישראל מארץ צפונה ומכל הארצות אשר באו שם'" (משמע כי יחדלו להזכיר את יציאת מצרים)? אמרו לו: לא שתיעקר (הזכרת) יציאת מצרים ממקומה, אלא שתהא (הזכרת) שעבוד (ה)גלויות (האחרות) עיקר, ויציאת מצרים טפל לו".
 
המשמעות הפנימית של הדיאלוג מוסברת בתורת החסידות: קיים הבדל מהותי בין תבוסת כוחות הטומאה ביציאת-מצרים, לתבוסתם בגאולה השלמה (ראה גם בגיליון הקודם במדור זה). ביציאת-מצרים נוצחו הכוחות השליליים – אך לא נכחדו. בגאולה השלמה, לעומת זאת, הם ייכחדו לנצח.
 
התזכורת היום-יומית של יציאת-מצרים נועדה לחזק אותנו במאבק נגד כוחות הטומאה, שהם היצר-הרע וכל מה שהוא מייצג. היא מזכירה לנו שבעצם זו מציאות שכבר נוצחה בעבר, כך שבוודאי נצליח להמשיך ולנצחה – עד להכחדתה הסופית מן העולם. לפיכך, כאשר כבר יסתיים המאבק, והעולם כולו יתעלה למצב בו אין שמץ של רוע – ההיגיון אומר כי אין טעם להמשיך ולהזכיר את יציאת-מצרים! וזו אפוא עמדת בן-זומא.
 
על כך השיבו חכמים, כי אמנם בעת ההיא נתעלה למדרגה גבוהה וכבר לא יהיה רוע, אולם גם אז תהיה בנו מעלה רוחנית מסוימת, שתנבע מייחודיותה של ההתמודדות עם הרוע כפי שהייתה ביציאת-מצרים. אמנם זו מעלה טפלה בחשיבותה ביחס למעמד ומצב הכללי שלנו בזמן הגאולה, אולם עדיין זו תיקרא מעלה. ולכן גם לעתיד לבוא ימשיכו להזכיר את יציאת-מצרים.
 
חידוש נוסף בזמן הגאולה יהיה ביטול אכילת המרור. וכך מסביר כבוד קדושת רבי שניאור זלמן מלאדי, אדמו"ר הזקן: מרור עולה בגימטרייה 'מות'. המרור מסמל את המרירות על המשיכה האנושית לתאוות גשמיות שמהוות מבחינה רוחנית מוות. בזמן הגאולה לא תהיה משיכה כזו, ולפיכך לא תהיה מרירות וגם לא את המרור שמסמלה.
 
מקורות: תלמוד בבלי ברכות יב, ב. ליקוטי תורה צו יג, א. שיחות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: ליל ב' של חג הפסח תשכ"ג. שבת פרשת שמות תשנ"ב סעיפים ד-ה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter