ג תשרי התשפ"א (21.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור






» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט




מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג הפסח » מבט לעומק


תהליך ארוך אך בטוח
הגאולה ממצרים העניקה לנו את הזהות האמיתית והייחודית שלנו – בני חורין, החופשיים למלא את רצונו של מלך מלכי המלכים באין מפריע.

יז 'אדר ב התשע"א (23.03.2011)

 ככה הפכנו לעם. לפני יותר מ-‏3000 שנה היינו במצרים, עובדים בפרך ונאנקים תחת מגלבי הנוגשים המצריים. לאחר שנים על גבי שנים ראה הקדוש-ברוך-הוא כי נגדשה סאת סבלנו והחליט לשחרר אותנו מהעול הפרעוני. הוא קרא למשה רבינו, מילא אותו ביכולות אלוקיות מופלאות ושלחו להושיענו. 

הגאולה ממצרים העניקה לנו את הזהות האמיתית והייחודית שלנו – בני חורין, החופשיים למלא את רצונו של מלך מלכי המלכים באין מפריע. הגלות המצרית הייתה מין גיבוש לקראת מתן תורה – עת התחלנו לקיים את הרצון האלוקי הלכה למעשה – והיום בו הסתיימה הגלות היה היום בו קיבלנו את 'תעודת החירות'. 
 
זהו חג הפסח. היום בו הפכנו רשמית לעם שראוי לקבל את התורה.
 
                                                         *
 
כאשר מסבים אל שולחן הסדר וקוראים את ההגדה של פסח, עשוי להיווצר רושם מוטעה כאילו גאולת מצרים הייתה גאולת בזק. כך זה כאשר מתארים בכמה דקות מאורע ממרחק כה רב של שנים. אמנם אמת היא, כי הרגע הגורלי של הגאולה היה כהרף עין, בתזמון אלוקי מדויק, אולם התהליך השלם היה ארוך מאוד. ארוך, מתיש ומייגע.
 
זה התחיל בבשורה הראשונית של משה רבינו לעם ישראל על כך שהם עומדים להיגאל. משה נכנס לפרעה ותבע לשחרר את עם ישראל, אולם פרעה סרב ולא רק זאת אלא אף הכביד את עול העבודה על העם.
 
לאחר מכן הגיעה סדרת המכות שהשביתה את החיים הסדירים במצרים. בשלב זה כבר חדלו בני ישראל מלעבוד, אך עדיין נשארו כלואים בתחומי ממלכת הרשע.
 
המכה העשירית, מכת בכורות שהגיעה כתשעה חודשים לאחר המכה הראשונה, הייתה זו ששברה את גב הגמל המצרי, ועם ישראל יצא לחירות. אך בעצם עדיין לא הושלם תהליך הגאולה. כי ממצרים יצאו בני ישראל למסע רב נפתולים במדבר, שנמשך ארבעים שנה, ורק בסיומן הגיעו אל המנוחה והנחלה בארץ ישראל. כך שלמעשה, תהליך הגאולה ממצרים מאז הבשורה הראשונית ועד השלמתו – נמשך כמעט יובל שנים.
 
                                                         *
 
ההתמשכות הזו מזכירה את מה שעובר עלינו כעת, על סף סיומו של תהליך הגאולה השלמה. את הבשורה הראשונית על כך שהגאולה עומדת להתרחש בדורנו שמענו כבר לפני יותר מיובל שנים. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח השמיע קבל עם ועדה בשורה אלוקית מופלאה, כי בדור השביעי לחסידות חב"ד (הרבי הוא השביעי בשושלת חב"ד) תבוא הגאולה, ומני אז, הלכה וגברה בעם ישראל הציפייה הדרוכה לקראתה.
 
במשך עשרות השנים שחלפו מאז, עברנו הרבה. מצד אחד חווינו נסים גדולים, כמו במלחמת ששת ימים או העלייה ההמונית מרוסיה לאחר קריסת הקומוניזם, אך גם טרגדיות לא פסחו על עמנו.
 
לפני כ-‏18 שנים הצהיר הרבי כי כבר סיימו את כל ההכנות לגאולה וכי היא עומדת להתרחש בפועל ממש. הוא אף הוסיף כי דבריו אלו הנם בגדר נבואה ממש. באותם ימים גם ניאות הרבי לקבל מכתבים שפנו אליו בתור מלך המשיח ובהמשך אפילו עודד כששרו לפניו יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.
 
הדריכות לגאולה עלתה מדרגה, אך לפועל חלפו שנים על גבי שנים – ועדיין לא הסתיים תהליך הגאולה. עדיין אנחנו מבוססים במדבר הגלות.
 
אולם עלינו ללמוד ממה שעבר על אבותינו ולדעת כי בתהליך אל הגאולה אין נסיגה. אדרבה, בכך שהוא התארך והתמשך – רק התקרבנו יותר ויותר אל המנוחה והנחלה האמיתית – בגאולה השלמה. לסיומו של התהליך אנו מחכים מצפים תמיד, בכל רגע – ובמיוחד בחודש הנוכחי עליו אמרו חז"ל: בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל.
 
חג חירות כשר ושמח.



שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:














אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter