ה תשרי התשפ"א (23.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג הפסח » מבט לעומק


ציפייה 'בזמן אמת'
כאשר אנו קוראים על כך בתורה אנחנו שואבים כוח שגם כיום תהיה בנו אמונה נחושה ואיתנה. אנחנו שואבים כוח להצהיר בקול גדול – בדומה לאבותינו – אמונים בקדוש-ברוך-הוא ובהבטחותיו אלינו על ידי עבדיו הנביאים.

יז 'אדר ב התשע"א (23.03.2011)

פסח בשער. אמנם אפילו בתי הספר טרם יצאו לחופשת חג, אולם בבתי הכנסת כבר מבשרים השבת על החג הקרב ובא.
 
זו אחת מארבע שבתות בשנה בהן חורגים מהמקובל וקוראים בתורה קריאה נוספת על פרשת השבוע – למרות שלא חל בשבת שום חג או מועד. ארבע שבתות אלו די סמוכות, והשבת הנוכחית, שהיא האחרונה בסדרה, מוקדשת לחג הפסח הקרב ובא. קוראים בה על ההנחיות שקיבלו אבותינו כיצד להקריב את קרבן הפסח בשעותיהם האחרונות במצרים. הקרבן שכמותו אנו מצווים להקריב מדי שנה בשנה בבית-המקדש שבירושלים. 
 
יש בה, בקריאה הזו דווקא בתורה, אקט מאוד ייחודי. בשונה מפרשיות השבוע אותן קוראים במטרה לעבור במשך כל שנה על כל התורה; בשונה גם מהפרשיות שמוסיפים לקרוא בכל החגים, כדי לעסוק 'בזמן אמת' בענייני דיומא – הרי שעל הקריאה הנוכחית לא חל הנימוק הראשון וגם לא הנימוק השני. היא אינה חלק מהקריאה הסדירה בתורה ולכאורה היא גם לא עוסקת 'בזמן אמת' בענייני דיומא. היא מתייחסת לחג שיחול רק בעוד כמה שבועות.
 
במקור, תיקנו את הקריאה בזמן שבית-המקדש קיים, כדי לעורר את בני ישראל להכין מבעוד מועד טלה או גדי עמו יעלו לרגל ויקריבוהו לקרבן פסח. פסח הוא החג הראשון בהיסטוריה של עמנו ולכן מבין שלושת הרגלים קבעו דווקא לכבודו תזכורת מקדימה כזו. אלא שכיום, כל עוד לא נבנה בית-המקדש, לא ממש מובן מה בעצם הרעיון שבקריאה הזו?
 
המסקנה המתבקשת היא שאכן התזכורת מיועדת גם לנו. אכן גם אנחנו מצווים להיזכר בחובת הקרבן שעיתויה ממשמש ובא. אנחנו צריכים לחיות באמונה ובציפייה מתמדת שהנה, ממש בכל רגע מגיעה הגאולה השלמה ונבנה בית-המקדש – וכולנו עולים לירושלים כדי להקריב את קרבן החג.
 
אמנם אמונה זו צריכה לזרום בעורקנו בכל עת ובכל שעה ולא רק לקראת חג הפסח. אולם מכל מקום יש בחג הפסח משהו שמעורר בנו את הציפייה לגאולה יותר מתמיד. פסח היה הגאולה הראשונה של עמנו ובכלל הובטחנו כי בניסן נגאלו אבותינו ובניסן אנו עתידים להיגאל.
 
כך שהקריאה בתורה השבת אכן עוסקת 'בזמן אמת' בענייני דיומא. היא מהווה לנו תזכורת ערה ומלבה לציפייתנו הגדולה לגאולה ולאמונתנו כי עוד השנה נזכה להקריב את קרבן הפסח בבית-המקדש השלישי.
 
                                                            * 

אחד הפרטים שנשמע השבת בקריאה הייחודית בתורה הוא הציווי שנצטוו אבותינו להצטייד כל אחד בכבש כבר ארבעה ימים מראש, לפני היום המיועד להקרבת הקרבן. הכבש כידוע היה אליל מצרי, וההצטיידות ההמונית של בני ישראל בכבשים העלתה אצל המצרים חשדות.
 
וזו בדיוק הייתה המטרה. לעמת את בני ישראל מול המצרים ולהוציא מהם אמירה אמיצה – כן, אנחנו מתכוונים לשחוט את אלילכם לכבוד אלוקינו, אלוקים האמת האחד והיחיד! ארבעה ימים עמדו אבותינו בנחישות מול מעבידיהם העריצים והוכיחו כי לא מדובר בגחמה רגעית, אלא בצעד איתן ויציב: גילינו את האמונה באלוקינו ואנו דבקים בה!
 
כאשר אנו קוראים על כך בתורה אנחנו שואבים כוח שגם כיום תהיה בנו אמונה נחושה ואיתנה. אנחנו שואבים כוח להצהיר בקול גדול – בדומה לאבותינו – אמונים בקדוש-ברוך-הוא ובהבטחותיו אלינו על ידי עבדיו הנביאים.
 
הקריאה בתורה מחזקת בנו את האמונה השלמה בנבואה ששמענו מהרבי מליובאוויטש מלך המשיח כי בדור זה, ממש בכל רגע, עומדת להתגשם הגאולה השלמה, ולכן אנו מצפים ביתר קוצר רוח להקרבת קרבן הפסח בבית-המקדש השלישי כבר בחג הפסח הקרוב.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter