כ אב התש"פ (10.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ראש השנה » מבט לעומק


ראש-השנה בתמוז ויום-הכיפורים באב
קיימת דעה לפיה בגאולה – יחול ראש השנה בא' תמוזיום הכיפורים בי' אב וחג הסוכות בט"ו אלול. מה המקור לכך והאם ייתכן לומר כי הדברים יתקיימו כהווייתם?

כו אלול התשע"ג (01.09.2013)

חב"ד
במדרש מובא, כי לפני חטא העגל תכנן הקדוש-ברוך-הוא לקבוע את ראש השנה בחודש תמוז, את יום הכיפורים באב ואת סוכות באלול. בעקבות חטא העגל השתנתה הקביעה.
 
ובלשון המדרש: "אמר רבי לוי: בכל חודש וחודש (מחודשי הקיץ) ביקש הקדוש-ברוך-הוא ליתן לישראל מועד. בניסן נתן להם פסח, באייר נתן להם פסח קטן (פסח שני), בסיוון נתן עצרת (שבועות). בתמוז (וגם באב ובאלול) היה בדעתו ליתן להם מועד גדול, ועשו העגל ובטל תמוז ואב ואלול. ובא תשרי (בו סלח השם על מעשה העגל) ופרע להם ראש השנה ויום הכפורים והחג (סוכות)". המדרש מוסיף ומתאר שהשם אמר למשה רבינו, כי מעבר לחגים שנלקחו מחודשים אחרים ונקבעו בתשרי, ראוי שייקבע חג נוסף ששייך לתשרי עצמו – וזהו שמיני עצרת.
 
בספר "אהבת דוד" (לרבי חיים יוסף דוד אזולאי, החיד"א) מבואר, כי אברהם, יצחק ויעקב, שכידוע קיימו את כל התורה, אכן חגגו את החגים במועדם המקורי: "האבות היו עושים ראש השנה בתמוז, וכפור באב – כי כך עושים בשמים". לאחר שהוזזו החגים לחודש תשרי, גם בשמים השתנה מועדם והם נקבעו בתשרי.  
 
לגבי התאריך המסוים של כל אחד מהחגים לפני חטא העגל, נאמר בספר "לוית חן": "אם לא היו חוטאים בעגל היה ראש השנה בי"ז בתמוז ויום הכיפורים בתשעה באב". בספר "זרע ברך" נכתב כי יום הכיפורים היה ראוי להיות בעשירי באב.
 
עוד מבואר שם, כי דבריו המפורסמים של זכריה הנביא שהצומות יהפכו לחגים, משמעותם היא שהימים יחזרו למתכונתם המקורית, כפי שהייתה לפני חטא העגל (אלא שצריך עיון אם אכן יתקיימו דברים כפשוטם, משום שכידוע "התורה הזאת לא תהא מוחלפת" ואין אפוא אפשרות לשנות מהקביעה המפורשת של תחולת החגים בחודש תשרי).
 
קיימת דעה אחרת, בספר "שתי ידות", לפיה ראש השנה יחול בא' תמוז, יום הכיפורים בי' אב וחג הסוכות בט"ו אלול. העיקרון המנחה בשיטה זו הוא שהיום בחודש של כל אחד מהחגים נשאר כמו שהוא, ורק החודש הוא שהשתנה. ולפיכך, ראש-השנה היה ונשאר בא' בחודש, יום הכיפורים – בי' בחודש וסוכות – בט"ו בחודש.
 
מקורות: משנה תורה לרמב"ם סוף הלכות תעניות. ילקוט שמעוני פנחס כט, לה (רמז תשפב) ופירוש "זית רענן" שם. זרע ברך – האזינו שני. אהבת דוד דרוש ד' לשבת תשובה (דף כט, ב). שתי ידות. לוית חן פרשת מסעי. ילקוט משיח וגאולה פרשת אחרי עמוד 181 ואילך.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter