כ אב התש"פ (10.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ראש השנה » מבט לעומק


תזכורת שמבטלת קטרוגים
המשמעות של התקיעות בראש השנה זהה למשמעותן של התקיעות בגאולה. לכן התקיעות מזכירות לשטן את יום מותו והתזכורת כשהיא לעצמה מבלבלת אותו

ו תשרי התשע"ג (22.09.2012)

חב"ד
בראש-השנה תוקעים בשופר לפני תפילת מוסף, חוץ מהתקיעות שתוקעים לאורך התפילה. בגמרא נאמר, כי התקיעות שלפני התפילה נועדו 'לערבב' (לבלבל) את השטן, שלא יוכל לקטרג בזמן התפילה.
 
כיצד התקיעה בשופר 'מערבבת' את השטן? מוסבר על כך בתלמוד ירושלמי, כי תקיעת שופר מזכירה את אחד מחזונות הגאולה – "והיה ביום ההוא ייתקע בשופר גדול" – וכידוע בזמן הגאולה השטן ייעלם מהעולם. לכן כאשר נשמע קול השופר נחרד השטן ו'מתערבב' וכך נמנע ממנו לקטרג.
 
בספר "לחמי תודה" מבואר העניין, על פי מאמר חז"ל "אין (משיח) בן דויד בא אלא בדור שכולו זכאי או בדור שכולו חייב". וכך נכתב שם: "בתקיעות הראשונות חושב השטן שריבוי התקיעות הוא מצד שבא משיח, וחושב שהסיבה היא מצד שקטרג על כל ישראל ונמצא כולו חייב, ולכן הוא מתכוין להיעשות כמו סניגור לחפש וללמד זכות על איזה מהם. ואחר כך כשרואה שחוזרים ותוקעים פעם שנית, הוא חוזר וחושב שהוא מצד סנגוריא שעשה שעל ידי זה נעשה כולו זכאי, וחוזר ומתכוין להיות קטיגור עליהם. ונמצא שנעשה מבולבל ומעורב בדעתו אם סיבת הגאולה היא מצד כולו זכאי או מצד כולו חייב".
 
ביאור אחר מובא בספר "דברי יואל" ועל פיו השטן ממש מתבלבל בתקיעות: בכל ראש השנה מגיע מלך המשיח לפני הקדוש-ברוך-הוא לבקש על הגאולה השלמה. משנה לשנה מתגברות טענותיו של המשיח על אריכות הגלות, וממילא הולך וגדל חששו של השטן כי הן תתקבלנה. לכן, כאשר לאחר הטענות נשמעות תקיעות שופר, בטוח השטן כי הטענות התקבלו והתקיעות אכן מבשרות על הגאולה.  
 
חשוב להדגיש, כי השטן יודע להבחין בין התקיעות של ראש השנה לתקיעות של זמן הגאולה, ומכל מקום הוא 'מתערבב'. מדוע? מסביר הרבי מליובאוויטש מלך המשיח (על פי הסמ"ג (ספר מצוות גדול)) כי התקיעות הללו מזכירות לשטן את יום מותו והתזכורת כשהיא לעצמה מבלבלת אותו. הרבי מוסיף כי המשמעות של התקיעות בראש השנה זהה למשמעותן של התקיעות בגאולה, ולכן היזכרותו של השטן מסופו הקרב כה משפיע עליו.
 
מקורות: תלמוד בבלי ראש השנה טז, ב ושם בתוספות דיבור המתחיל 'כדי'. סנהדרין צח, א. בית יוסף סימן תקפה, דיבור המתחיל "וסמ"ג כתב". ליקוטי שיחות חלק כד עמוד 224 הערה 23. שולחן ערוך אדמו"ר הזקן סימן תקצב סעיף ז. לחמי תודה דרוש לשבת שובה תקע"ז. דברי יואל.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter