יג סיון התשפ"ד (19.06.2024)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש אדר


פורים קטן עם משמעות גדולה
הזנת האמונה בישראל על-ידי משה רבינו ועל-ידי מי שממלא את מקומו, לא תלויה באמירת דברי-תורה. היא תוצאה של קשר נשמתי עמוק בינם לבין כלל ישראל שבדורם

ה אדר התשע"ט (10.02.2019)

בשנה מעוברת מציינים את חג הפורים פעמיים: באדר ראשון ובאדר שני. באדר שני חל פורים הרגיל ובאדר ראשון חוגגים פורים-קטן, הנקרא כך כי לא מקיימים בו את מצוות החג, אלא רק שמחים בו מעט – מעין פורים הרגיל.
 
ברם, אצל חסידי חב"ד יש לפורים-קטן משמעות גדולה. ביום זה לפני 27 שנים חילק הרבי מליובאוויטש מלך המשיח לאלפי הנוכחים בבית-מדרשו קונטרס עם דברי חסידות, וימים ספורים לאחר מכן חווה אירוע מוחי קשה.
 
קונטרס זה היה החוברת התורנית האחרונה שחילק הרבי במו ידיו הקדושות. אם כי, עוד יצא הרבי לאחר מכן אל הקהל ואף עודד במשך למעלה משנה את השרים לפניו 'יחי אדוננו מורנו ורבינו, מלך המשיח לעולם ועד' – אולם לחלוקת דברי חסידות הוא לא שב. טבעי אפוא שהיחס אל קונטרס פורים-קטן הוא כאל תורה שהנחיל לנו הרבי במיוחד לתקופה בה לא נשמע ממנו דברי-תורה נוספים.
 
*
 
הרעיון המרכזי של הקונטרס הוא ניתוח הזיקה הרוחנית העמוקה שהייתה בין משה-רבינו ובין כלל-ישראל שבדורו, ומוכח בו כיצד מידת האמונה של העם הייתה תלויה בזיקה הזו. בהמשך, מצוטטת מספר הזוהר הקביעה הקבלית, כי בכל דור קיימת דמות שבה נמצאת נשמת משה רבינו והיא משמשת בתפקידו של משה. כלומר, היא שומרת על אותה זיקה רוחנית אל כלל העם. מה שאומר בעצם, כי לאורך הדורות תלויה האמונה היהודית בזיקה אל הדמות הזו.
 
התזמון בו בחר הרבי לחלק לכל חסיד דברים אלה מעלה במבט ראשון סימן שאלה גדול. חז"ל מלמדים, כי צדיקים יודעים היטב מה מתרחש עמם ומה עומד להתרחש עמם. הרבי ידע אפוא היטב מה עומד לקרות עמו. הרבי ידע כי בתוך ימים ספורים הוא יחדל להשמיע דברי-תורה ובכך יתנתק לכאורה מתפקידו כמזין האמונה – ודווקא בעיתוי הזה הוא חרת במוחו של כל חסיד את הידיעה, כי מידת אמונתו תלויה בזיקתו אליו; אל מי שממלא בדורנו את תפקידו של משה-רבינו. לשם מה? מה העניין לחלק את הקונטרס בזמן כזה?
 
המסקנה הבלתי נמנעת היא אחת – וכך אמנם עולה מלימוד נכון של הקונטרס: מעולם לא התנתק הרבי מתפקידו כמזין האמונה. הזנת האמונה שעל-ידי משה רבינו ומי שממלא את מקומו לא תלויה באמירת דברי-תורה, אלא היא תוצאה של קשר נשמתי עמוק בינם לבין כלל ישראל שבדורם. עצם הנוכחות של נשמת משה בדמות כלשהי פועלת בכל מצב על בני הדור ומזינה את אמונתם.
 
אמנם, מי שמעוניין להזין יותר את אמונתו צריך להדק את זיקתו אל משה שבדורו על-ידי שילמד את דברי-תורתו וימלא אחר הכתוב בהם – אבל מצדו של משה שבדור קיימת ההזנה גם אם הוא לא משמיע דברי-תורה.
 
*
 
הרבי הכין אותנו במיוחד לעת הזו בכך שהורה לנו, כי יהיה מה שיהיה, הוא ימשיך להזין את אמונתנו. מי שרוצה כי אמונתו תהיה עמוקה ואיתנה עוד יותר – שייטיב להזדהות עם הקשר אל הרבי, על-ידי לימוד תורתו וקיום הוראותיו – אבל מצדו של הרבי קיימת הזנת האמונה בכל מצב.
 
דבר אחד נכון: אין ספק כי כאשר שומעים דברי-תורה חדשים מפי משה שבדור, מתגברת האמונה ומתחזקת הרבה יותר. ואמנם לכך אנו מייחלים כל רגע ורגע: אנו מייחלים להתגלותו של משה שבדורנו כמלך המשיח – התגלות שתהפוך אותנו מדור אחרון לגלות לדור ראשון לגאולה ותרעיף עלינו "תורה חדשה", תכף ומיד.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter