יג סיון התשפ"ד (19.06.2024)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש אדר


סודו של האושר
מחקרים מוכיחים כי לכמות ההכנסה אין השפעה ממשית על האושר. השפעתם של נתונים גנטיים על כך גם היא מזערית. מה אם כן משפיע על האושר? שני דברים: אמונה ותרומה

כב שבט התשע"ד (23.01.2014)

חב"ד
אדם נולד לרדיפה. כך זה נראה כאשר אנו בוחנים את שני המרדפים הגלובליים המתרחשים ללא הרף בכל פינה בעולם. הראשון הוא המרדף אחר האושר – הנושא המעסיק אולי יותר מכל את האנושות, לפחות את אלו שעברו את גיל ה-45 ונרגעו קצת מהמרדף השני – המרדף אחר הכסף.
 
הסביבה הטכנולוגית המתקדמת בה אנו חיים, גורמת לניתוק יחסים בינאישיים ומגבירה את תופעת הדיכאון המתפשטת. במשך המאה האזרחית האחרונה גדלה מאוד תופעת הדיכאון – בארצות הברית, למשל, פי עשר לפחות.
 
מחקרים מדעיים אין ספור נערכו ונערכים על מנת לפצח את סודו של האושר. הם כבר הצליחו להוכיח כי בניגוד למה שמקובל לחשוב, המרדפים האמורים אינם קשורים אליו. מעבר לרמת הכנסה מינימאלית – לכמות ההכנסה אין השפעה ממשית על האושר. השפעתם של נתונים גנטיים על כך גם היא מזערית. מה אם כן משפיע על האושר?
 
*
 
התשובה למעשה כן קשורה לכסף. לא לרווחים כספיים, אלא לנתינת כספים. מתברר, כפי שחוקרים הוכיחו, כי תרומה מוסיפה לשמחת החיים של התורם. הנתינה מעניקה הרגשה טובה לנותן יותר מאשר קבלת המשכורת!
 
איך ייתכן שהוצאת כספים גורמת סיפוק יותר מהכנסה? הרי העובדה היא שאנו נמשכים להכנסות הרבה יותר מאשר להוצאות. אם יבוא גביר אלמוני ויחלק שטרות בני חמישים שקל ברחוב העיר, התור שישתרך מולו עלול להשבית את המשק ליום תמים. אך אם תנסו לבקש חמישה שקלים למטרה הכי חשובה או קדושה ותצליחו לגרום לאחד מכל חמישה אנשים לתת – כנראה שזו באמת מטרה נעלית.
 
מסתבר כי זכות הבחירה החופשית היא זו שמובילה לאושר. אדם מאושר כאשר הוא מרגיש כי הוא בחר לעשות את מה שעושה. לכן כאשר הוא תורם לאחרים – מרצונו החופשי – הוא מתמלא בסיפוק ובאושר. לעומת זאת, כאשר הוא מרגיש כי גורלו נקבע בידי אחרים והוא חסר אפשרות לשנותו, מכרסם בו ייאוש שדוחף אותו למדרון תלול לכיוון הדיכאון.
 
זו הסיבה גם לכך שאנשים דתיים מאושרים יותר – גם זאת על פי ההגדרה המדעית. הם יודעים כי תפילותיהם יכולות לשנות את הגורל ולכן הם אינם מתייאשים מהעתיד הלא נודע. הם בוטחים בצור העולמים שעושה הכול לטובתם ומקווים שהטוב יהיה גלוי ומוחשי.
 
*
 
בשבת הבאה עלינו לטובה, יחול ראש חודש אדר א'. על חודש אדר נאמר במגילת אסתר: "החודש אשר נהפך להם מיגון לשמחה". הנס התרחש אמנם ביום אחד, אך החודש כולו הפך לחודש שמחה.
 
בפורים התרחשו שני מאורעות גדולים עבור עם ישראל. מלבד נס ההצלה המפורסם מגזירת ההשמדה של המן הרשע, הרי שבעקבותיו התרחש מאורע משמעותי במיוחד: בני ישראל קיבלו על עצמם את עול התורה והמצוות מרצונם.
 
שנים רבות קודם לכן, במעמד הר סיני, כפה עלינו בורא העולמים הר כגיגית: "אם אתם מקבלים את תורתי – טוב, ואם לא – כאן תהא קבורתכם". בני ישראל קיבלו את התורה ושמרו עליה בקנאות, אולם הם עשו זאת ככפויים.
 
בסיפור נס פורים, עוד לפני שהתרחש הנס – הגיעו בני ישראל להכרה פנימית עמוקה של הודאה לבורא עולם, שהתבטאה בקבלה מחודשת – רצונית – של התורה והמצוות. זכות הבחירה וחיי האמונה, שני גורמי האושר, התחברו אז אצל בני ישראל.
 
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מדגיש את החשיבות להיות בשמחה, כהכנה לשמחה הגדולה שתהיה עם בוא הגאולה השלמה. השנה יש לנו שני חודשי אדר – שישים יום שמוקדשים לשמחה יתירה. הבה נבחר בשמחה – מרצוננו – ונמהר בכך את הגאולה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter