יח אב התש"פ (08.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש תמוז


מקלטים בעידן העתיד
ערי המקלט תעמודנה לשימושם של אלה שהרגו בשגגה בזמן הגלות, לפני שרוח הטומאה חלפה מן הארץ. זו גם הסיבה שיהיה צורך בהוספת ערי מקלט, על מנת שיהיה מספיק מקום עבור כל אלו שהרגו בשוגג בזמן הגלות.

יט תמוז התשע"ח (02.07.2018)

בזמן שנכנסו אבותינו לארץ ישראל, היו להם שש ערי-מקלט – ערי מחסה שמיועדות להגן על אדם שרצח בשגגה מפני נקמה אפשרית של קרובי הנרצח. הגלות לשם גם מהווה כפרה על המעשה הנורא. בגאולה השלמה יתרחבו גבולות הארץ ויוטל עלינו להקים שלוש ערי מקלט נוספות.
 
והדבר תמוה: הלוא על זמן הגאולה נאמר "לא יישא גוי אל גוי חרב" (ישעיה ב, ד). אם גויים לא ייכשלו בהרג, בוודאי שעם ישראל לא ייכשלו בכך! יתירה מזו: נאמר אודות הגאולה "ואת רוח הטומאה אעביר מן הארץ" (זכריה יג, ב), ו"בִּלע המוות לנצח" (ישעיהו כח, ח), כך שלא תהיה בכלל תופעה של מוות. אם כן לא יהיה כל צורך בערי מקלט כלל, ובוודאי לא בהוספה של עוד שלוש ערים?!
 
על כך נאמרו מספר תשובות: ה'מנחת חינוך' כותב שאכן, "מצד הסברא לא יצטרכו ערי מקלט לעתיד לבוא, כי רק שלום ואמת וטוב יהיה בימי המלך המקוּוה במהרה בימינו", ולפיכך מסיק שזו 'גזירת הכתוב'. לעומת זאת, דעת ה'של"ה' היא שערי המקלט נועדו לאלו שיהרגו בשוגג בתקופה הראשונה שבימות המשיח, שאז עדיין 'עולם כמנהגו נוהג', והאריז"ל כתב שמעשי ההרג שיהיו בגאולה (בשוגג) יהוו תיקון מיוחד לכל מי שיש בנשמתו ניצוץ מנשמתו של הבל (בן אדם הראשון). 
 
הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מחדש (באחד מהסבריו המאלפים), כי ערי המקלט תעמודנה לשימושם של אלה שהרגו בשגגה בזמן הגלות, לפני שרוח הטומאה חלפה מן הארץ. זו גם הסיבה שיהיה צורך בהוספת ערי מקלט, על מנת שיהיה מספיק מקום עבור כל אלו שהרגו בשוגג בזמן הגלות.
 
בכלל, הציווי על הוספת ערי המקלט בגאולה האמתית והשלמה מעניק לגאולה קביעה שהיא תתקיים בגשמיות! לגבי מצוות התורה נפסק: "המוציא דברים של מצוות מפשוטן, הרי זה ודאי בדאי ורשע ואפיקורס". כלומר, גם אם ישנם פסוקים בתורה שאפשר לפרש אותם שלא כפשוטם – הרי שבכל הקשור למצוות הכתובות בתורה, אין שום אפשרות לפרש אותן שלא כפשוטן. לפיכך, כאשר מתייחסת התורה לגאולה במסגרת קיום המצוות, זה מחייב שהגאולה אכן תבוא כפשוטו, בפועל ממש!
 
מקורות: תלמוד בבלי שבת יב, ב. משנה תורה לרמב"ם הל' רוצח ושמירת נפש פרק ח הלכה ד, הלכות שמיטה ויובל תחילת פרק יג, הלכות מלכים פרק יא הלכות ב וג. שולחן ערוך חושן משפט סימן א. של"ה בית דוד בסופו, כד א ואילך. כתבי האריז"ל שער המצוות פרשת שופטים. מנחת חינוך מצוה תקכ. שאלות ותשובות צפנת פענח (ורשה) סימן רטו בסופו. ליקוטי שיחות חלק כד שופטים שיחה ב וחלק לד שופטים שיחה ג, ושם בשולי הגיליון להערה 47.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter