כד אב התש"פ (14.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש תמוז


לטפח את הייחודיות היהודית
אין טעם להשקיע מאמצים בהטמעת העם היהודי בין עמי העולם. מזה יותר מ-3300 שנים לא הצליחו בכך אף פעם, וכך גם לא יצליחו לעולם. היינו מיוחדים ונישאר מיוחדים. לנצח

ה תמוז התשע"ח (18.06.2018)

בימים שני ושלישי, י"ב-י"ג בתמוז, יחול חג הגאולה של האדמו"ר הקודם מליובאוויטש, כבוד קדושת רבי יוסף יצחק, ממאסרו בברית-המועצות, לפני 91 שנים.
 
הקומוניסטים, כידוע, רדפו עד חורמה כל מוסד דתי או אישיות דתית, במיוחד יהודיים. במשטרה הסובייטית הוקמה מחלקה עברית, שנוהלה, למרבה האירוניה, על-ידי יהודים מרושעים ומטרתה המוצהרת הייתה מאבק ביהדות. אף אחד לא הרהיב עוז להילחם נגדם. כל גדולי ישראל דאז ששהו בברית-המועצות, נמלטו לארצות החופש והרווחה ופתחו דף חדש בחייהם, מלבד אחד ויחיד שנשאר בזירה  הסובייטית: הרבי. הרבי נלחם בקומה זקופה בקומוניסטים ובמיוחד הותיר בפי אנשי המחלקה העברית טעם מריר של תבוסה.
 
למול ניסיונותיהם להיטמע בין הסובייטים ולהטמיע גם את אחיהם – הקים הרבי מערכת מסועפת של מוסדות תורניים מתחת לאפם הצליח הרבי לשמר את הגחלת היהודית ברחבי המדינה. הללו ידעו כי אם ישימו את ידם על הרבי וישביתוהו מעבודתו – תזדעזע כל המערכת היהודית שהקים, תתמוטט מוראלית ותקרוס. לכן הם אסרו את הרבי ואף תכננו להוציאו להורג. אולם לחצים בינלאומיים אדירים (שהופעלו הרבה בזכות שתדלנות נמרצת של חתן הרבי וממלא מקומו ברבות הימים, הרבי מליובאוויטש מלך המשיח) השפיעו עליהם בדרך נס. בשונה מהרגלם להקשיח עמדות מול העולם, נכנעו הסובייטים לשחרר את הרבי כעבור שבועות ספורים. בי"ב בתמוז בישרוהו על השחרור ולמחרת שחררוהו בפועל.
 
***
 
עם מעט מחשבה על נסיבות המאסר והשחרור, מגלים שזהו ריטואל חוזר בדברי ימי ישראל. אמנם בגרסות שונות מעט, אך בעיקרון מאוד זהה של מאבק בין שני פלגים בעם ישראל: אלה שמתביישים בשונותנו מיתר העמים ואלה שמתגאים בה. אלה שנכנעים בקלות לתכתיבים שנכפים עלינו ואלה שנלחמים על הדרור והעצמאות היהודיים.
 
מה שהשתנה מפעם לפעם זה רק השמות והכינויים של הקבוצות: פעם נקראו אלה נביאי הבעל ואלה נביאי השם, פעם – אלה מתייוונים ואלה מכבים, פעם – אלה צדוקים ואלה פרושים. אבל ביסודו של הוויכוח עמדה תמיד שאלה אחת: האם להכיר בגאון במציאות שקבע הקדוש-ברוך-הוא כי אנו "עם לבדד ישכון", או לנסות לשווא ליצור מציאות מדומה של "ככל הגויים בית ישראל".
 
ההיסטוריה הוכיחה, שבסופו של דבר הסתיימו הוויכוחים תמיד בניצחונו של אותו צד. גם אם בטווח קצר נוצרה תחושת ניצחון אצל התבוסתנים והמתרפסים – הרי שבטווח הארוך אבד עליהם הכלח, ומי שנותרו הם המתגאים ביהדותם והמתבדלים מן העמים.
 
וזה בדיוק גם מה שקרה במאבק בין הרבי לבין היהודים הקומוניסטים: בתחילה הם הרגישו על הסוס, נהנו בחיקה של אימא רוסיה הגדולה ובטחו שעוד רגע קט יצעד כל העולם לאורו של שמש-העמים – והיום, מה בדיוק נשאר מהם? – ברית-המועצות קרסה והתנפצה בקול רעש גדול, מהאידיאולוגיה הקומוניסטית לא נותר כמעט כל זכר, ואילו היהדות האותנטית, השמרנית, הולכת ופורחת ברחבי תבל.
 
***
 
זהו אפוא המסר האקטואלי של חג י"ב בתמוז: להאמין בייחודיות היהודית ולטפחה. להבין, שאין טעם להשקיע מאמצים בהטמעת העם היהודי בין עמי העולם. מזה יותר מ-3300 שנים לא הצליחו בכך אף פעם, וכך גם לא יצליחו לעולם. היינו מיוחדים ונישאר מיוחדים. לנצח.
 
שינוי אחד כן נכון לנו בעניין המיוחדות: נכון להיום, המיוחדות שלנו היא לצנינים בעיני עמים רבים. היינו ועודנו עדים לגילויי אנטישמיות. אך בקרוב מאוד – כשתתגלה מלכותו של הבורא לעיני כול, בגאולה הצפויה להתרחש בכל רגע ממש – תעלה המיוחדות שלנו על נס בעיני כל האנושות. כולם יעריצו אותה בגלוי ובפה מלא.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter