י שבט התשפ"א (23.01.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


גאווה יהודית
הדובר הראשי בחבורה, בחור מגודל עם רעמת קוצים על ראשו, נראה על סף איבוד עשתונות: "תראה", כיווץ את גביניו בהבעה מאיימת, "יש לי דיפלומה באגרוף. כדאי לך לתפוס מרחק ומהר, לפני שתטעום את נחת זרועי".

כד תמוז התש"ע (06.07.2010)

הוא קלט אותם כבר מרחוק. קבוצה די קבועה של סטודנטים שיוצאים להפסקה וחוסמים את המעבר על המדרכה. מרכז העיר, הדרך לדואר המרכזי, אמצע היום והם עומדים ומפטפטים.
 
המקום – סלוניקי, יוון. את החוויות מתאר הרב יואל קפלן, המשמש במקום כשליח של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. "כבר הורגלתי כי ברגע שאני נקלט בזווית העין של אחד מהם – אני הופך להיות נושא שיחתם. בעצם איך לא? יהודי בלבוש מלא, אוטנטי, זועק ביהדותו...
 
"אני כבר רגיל עד כדי אדישות ללחשושים הרמים ולפרצי הצחוק הגסים שבאים בעקבותיהם. פעם, אפילו פעמיים עשיתי עיקוף רחב כדי להיכנס אל בית הדואר מהצד, או שפשוט ויתרתי על הדואר באותו היום".
 
באותו יום מיהר הרב קפלן במיוחד. שביתות חוזרות ונשנות של סניף הדואר צברו אצלו משימות דואר שאינן סובלות דיחוי. הוא עטה על עצמו שכבות עבות של אדישות ועבר בין הסטודנטים בזריזות. לא כי חשש מהם. פשוט מיהר לבצע את מה שמוטל עליו.
 
בפעם הזו הפכו הלחישות היווניות לדיבורים רמים. אמנם הבנתו של הרב קפלן ביוונית מזערית, אבל 'למענו' ביצעו הסטודנטים שירות תרגום לאנגלית. התחשבות נוגעת ללב...
 
במחשבה ראשונה נטה להתעלם, כרגיל. אבל מין תחושה לא מוסברת גרמה לו להסתכל עליהם ולחייך את החיוך הכי סימפטי שיודע. "בוקר טוב לכם", אמר.
 
"מישהו דיבר איתך?", הגיבו בהתרסה.
 
"איתי אף אחד לא דיבר", נצצו עיניו של הרב קפלן. "אבל דיברתם עליי, על העם שלי".
 
"על אותו עם גזלן, חמסן וחמדן אכן דיברנו, וכך נמשיך ונעשה", ירו בבוז.
 
החיוך עדיין לא מש משפתיו של הרב קפלן: "לו ידעתם את האמת, אני בטוח כי לא הייתם מתייחסים כך אליי או לכל יהודי אחר".
 
הדובר הראשי החבורה, בחור מגודל עם רעמת קוצים על ראשו, נראה על סף איבוד עשתונות: "תראה", כיווץ את גביניו בהבעה מאיימת, "יש לי דיפלומה באגרוף. כדאי לך לתפוס מרחק ומהר, לפני שתטעום את נחת זרועי".
 
דבריו, כמו גם ההתרסות הקודמות היו מלוות בקללות עסיסיות שאינן ראויות לעלות על מכבש הדפוס. הרב קפלן הרגיש כי החבל נמתח יתר על המידה והחליט לסגת, לא לפני ששב ובירך כל אחד מהחבורה במאור פנים. הוא נכנס לבית הדואר, שהיה בעיצומו של שיקום מנזקים שנגרמו בהפגנה הסוערת האחרונה, מיהר לסדר את ענייניו ויצא לדרכו.
 
טבעי היה שיפנה לעבר השני מזה שבו נמצאת החבורה האנטישמית ויחסוך לעצמו עימות נוסף. אך אמון על הכלל שאמרו חז"ל: "כל פינות שאתה פונה לא יהיו אלא דרך ימין" – החליט לפנות ימינה, לדרך המתחככת עם הסטודנטים.
 
היה לרב קפלן הרושם כי ככל שמתקרב לעברם, קולותיהם הולכים וגוועים. הם נעצו בו מבטים לא ברורים, והוא מצדו המשיך על הגל עליו זרם קודם. "יום טוב לכולם, הצלחה לכולכם".
 
"גם לך", הושב, די בעדינות.
 
הרב קפלן נדהם מהתמורה. פליאתו גברה שבעתיים כאשר ראש החבורה פנה אליו והביע התנצלות של ממש: "חשבנו קצת על מה שאמרת. אתה צודק. אנחנו אולי מושפעים מדברים שאנחנו שומעים"...
 
"אני שמח לשמוע", הגיב הרב קפלן. "ובכלל, מן הראוי להתייחס לכל אדם בצורה מכובדת, לא משנה מה דעותיו ומחשבותיו". הוא שלף כרטיס ביקור מכיסו והגישו לידיו של המתאגרף. "אשמח לשבת אתך על כוס קפה וללבן דברים", הזמין ברוחב לב ונפרד מכולם לשלום.
 
אם לכתחילה התלבט הרב קפלן האם נהג בחכמה כאשר התייחס אליהם, הרי שבדיעבד הוא היה מאושר. הוא הפגין גאווה יהודית מכובדת וזו הוכיחה את עצמה.
 
כמה ימים לאחר מכן, קיבל הרב קפלן טלפון. "מדבר אלכס נדרוס, הבחור מהרחוב. זוכר?".
 
ודאי שהוא זכר את הקול. זכר היטב. וכי יכול לשכוח?
 
"אני כאן ליד ביתך. אפשר לממש כעת את הזמנתך?".
 
מבחינת הרב קפלן זה לא היה העיתוי הכי מתאים, אבל הוא הסכים. אפילו שלא ידע איזו הפתעה תנחת עליו תוך כדי שיחה...
 
התגלה כי אלכסנדרוס יהודי! סבתו, אם אימו, היא ניצולה יחידה ממשפחתה מהתופת הנאצית. בזמן המלחמה, כמו עוד כמה מאות ספורות של יהודים מסלוניקי, ברחה להרים בגפה. בעלה ובנה נלקחו על ידי הגרמנים ולא שבו. אחרי המלחמה היא נישאה לנוצרי קתולי וכך נולדה אימו של אלכסנדרוס. אביו של אלכסנדרוס גם נוצרי אדוק, מה שכמובן לא הוסיף לזיקה היהודית ממנה התנתקה הסבתא במכוון.
 
השיחה עם אלכסנדרוס  הולידה ביקור מרגש בבית הסבתא הקשישה. במהלכו הואילה הסבתא לקבל מזוזה מהודרת והנכד ה"אנטישמי" ניאות להניח תפילין.
 
ומה הלאה? עדיין לא ידוע...שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter