יג תמוז התש"פ (05.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


מילים מעלפות
הדברים הצוננים השפיעו גם על יובל. אמנם הוא כבר נסוג מעמדותיו הניציות כלפי חרדים, אך עדיין לא הפך לחסיד מוצהר, כך שלא היה קשה למילים של מאיר לקנות שביתה גם בלבו של יובל.

ה תמוז התשע"ח (18.06.2018)

אחד השיקולים של משפחת שפיט בבחירת מקום המגורים היה הסיכוי הקלוש להיתקל שם באדם חרדי. שפיט היו ישראלים יורדים, שבחרו בטורונטו הקנדית כמקום לביסוס חייהם. הם התאקלמו באזור גויי מובהק ויובל, ראש המשפחה, פיתח עסק משגשג של התקנת אזעקות לבתים ולרכבים.
 
יום אחד, תוך כדי חיפוש כתובת מסוימת בה נדרש להתקין אזעקה, נעצר יובל בתחנת דלק ועיין במפת דרכים. תוך כדי עיון, נשמעו נקישות על חלון הרכב. יובל הרים עיניים – ולבו צנח. בחור חרדי! מאיפה נחת פה הדבר הזה?
 
יובל פתח את החלון בחוסר חשק מופגן ועוד בטרם הספיק להוציא הגה מפיו, ירה הבחור שאלה ישירה: "כבר נטלת לולב היום?".
 
הלם הכה את יובל. "לפי מה החלטת שאני יהודי?", שאל בהתרסה.
 
חיוך שובב הופיע על זוויות פיו של הבחור. "גוי לא היה מבין את השאלה שלי, נכון?", קרץ בעיניו.
 
משהו בלבו של יובל התמוסס. האמת הייתה, כי בכלל לא זכר שהיום חג הסוכות. וחוץ מזה, הבחור עשה רושם סימפטי, ממש לא כפי שהצטייר חרדי בדמיונו. יובל יצא מהמכונית, חבש כיפה לראשו, ברך ונענע את ארבעת המינים, לפי הדרכתו של הבחור.
 
השניים נפרדו, לא לפני שהחליפו ביניהם פרטי מקום מגורים ומספר טלפון. "מי יודע, אולי עוד נשוב וניפגש", טפח הבחור בחביבות על שכמו של יובל.
 
לאחר כמה חודשים זה קרה. בשיחת טלפון שהתקבלה בבית משפחת שפיט, הזדהה אותו בחור מתחנת הדלק. "אני נמצא באזור יחד עם חבר. מתאים לכם שניכנס לביקור קצר? נשוחח על כל מה שתבקשו".
 
יובל לא האמין למה שהוא עומד לעשות. הוא מארח חרדים אצלו בבית! בסך הכול, מאוד קרצה לו האפשרות להתנגח עם אלה מקרוב פעם אחת ולהראות להם כמה הם טועים בתפיסת עולמם.
 
הביקור, שהחל בשעת ערב מוקדמת, נמשך עד אחת אחרי חצות. הכול עלה על השולחן באותה שיחה. אמונה, צבא, ביגוד – וכל מה שמעצבן את מי שמוחו שטוף נגד החרדים. לאחר שיצאו הבחורים, נאלץ יובל להודות כי כנראה טעה בהסתכלות שלו על האנשים האלה. יש המון היגיון במה שהם אומרים ומעל לכול – הם באמת חבר'ה נחמדים.
 
כמה ימים לאחר מכן החליט לבקר בכתובת שהופיעה על כרטיס ביקור שהשאירו השניים. "בית חב"ד לישראלים". ביקור רדף ביקור ואט אט מצא יובל את עצמו מהדק קשרים עם החרדים ואורח חייהם. חלק מכריע בתהליך לקח שכן חדש שהגיע לבניין מגוריהם: מנהל בית חב"ד בכבודו ובעצמו, הרב ישראל לנדא (בנו של הרב משה לנדא, רבה של בני-ברק).
 
כל זה היה בשנת תש"נ (1990). באותה שנה, הצליח הרב לנדא לשכנע את יובל להצטרף עמו לקבוצה הנוסעת להתארח בשבת בשכונת קראון-הייטס – מקום משכנו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. יובל הסכים. 'מה יש לי להפסיד', אמר לעצמו. 'סוף שבוע בניו-יורק'...
 
ספקן גדול ממנו היה אדם אחר שישב לידו בנסיעה בשם מאיר ברלינר. מאיר היה אלמן ישראלי מבוגר. לאורך כל הדרך הקרין מאיר הסתייגות מהיחס הנלהב שיש לחסידי חב"ד מהרבי. הוא עבר את מלחמת העולם השנייה. לפני המלחמה התגורר בפולין, שם היה להם רבי שהיו נוסעים אליו בעגלה בכל חג ומועד. "ומה קרה? כולם, כל אותם דתיים חזקים נטבחו כמו ברווזים או נגמרו בתאי הגזים ובמשרפות. למה אפוא שאתלהב יותר מהרבי שבניו-יורק?! אני פה כי החלטתי להצטרף לבני לנסיעה. לא משום סיבה אחרת".
 
הדברים הצוננים השפיעו גם על יובל. אמנם הוא כבר נסוג מעמדותיו הניציות כלפי חרדים, אך עדיין לא הפך לחסיד מוצהר, כך שלא היה קשה למילים של מאיר לקנות שביתה גם בלבו של יובל.
 
אחרי שבת שלמה ב-770, כפי שמכונה בית-הכנסת של הרבי – כבר לא היה סיכוי לצנן את יובל. ההתלהבות שלו מהרבי נסקה לגבהים אדירים. הוא היה פשוט מחושמל מדמותו המפעימה של הרבי, כמו מהתחושה המדהימה בעת שהרבי מנצח על שירת אלפי החסידים כמו מצביא אמתי.
 
הדרמה האמתית התחוללה למחרת – בעת שעבר יובל מול הרבי בחלוקה המפורסמת של דולרים לצדקה ולברכה. לפניו עבר מאיר ברלינר, שבמשך כל השבת נתור קפוא ובז להתרגשות של כל חברי הקבוצה. כאשר עמד מאיר מול הרבי, מבלי שיאמר לרבי מאומה, רכן הרבי ולחש דבר-מה באוזנו. מאיר הביט ברבי כמאובן – ופתאום התעלף. פשוט, היו צריכים לסחוב אותו החוצה ולעורר אותו.
 
בדרך חזור, ישב מאיר מכונס וסרב בתוקף לגלות מה אמר לו הרבי. אך בשתי מילים הוא הואיל להביע הודאה כי טעה לגמרי ביחסו. "איש אלוקים", אמר על הרבי ליובל.
 
לפני תקופה חזרה משפחת שפיט לישראל וקבעה מגוריה ביישוב חשמונאים. הם גם זכו כי ייוולדו להם ילדים בברכת הרבי – לאחר כמה שנים שהאושר הזה נמנע מהם. "היינו צריכים להגיע לחו"ל, כדי להכיר את היופי האמתי שביהדות בכלל ובחסידות חב"ד בפרט", נוצצות עיניו של יובל.
 


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter