כ כסלו התשפ"א (06.12.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


פסיקה שמימית
מאותו יום, בדרך פלא ממש, הלכו ונפתרו בעיות, בזו אחר זו. בתוך זמן קצר הוסר העיקול מהחשבון וגם הושגו הסדרי תשלום נוחים עם כל הנושים. בשנים הבאות הוטב מצבה הכלכלי של הישיבה והיא התייצבה והתבססה, לאורך ימים ושנים מוצלחות.

ח תמוז התשע"ז (02.07.2017)

שנת תש"נ (1990) הייתה אחת השנים הקשות ביותר לישיבת 'תומכי תמימים' בקריית גת. קשה מבחינה כלכלית. הנהלת הישיבה שקעה בחובות עצומים, וחלק מהנושים כבר פתחו בהליכי עיקול. חשבון הבנק של הישיבה שועבד למס הכנסה, ואפילו דובר על מכירת מבנה של הישיבה.
 
באותה שנה קלטה הישיבה מספר גדול במיוחד של תלמידים. מאות בחורי חמד מילאו את אולם בית-המדרש ושקדו על לימוד התורה. ראש-הישיבה, שכיום משמש גם כרבה הראשי של קריית גת, הרב משה הבלין, עמד בצומת דרכים לא פשוט. הגאות הרוחנית של הישיבה עמדה בסתירה מוחלטת לשפל הכלכלי התהומי.
 
באחד מימיה הראשונים של שנת הלימודים, ביקר בישיבה הגאון הרב מנחם מנדל מנדלזון (ז"ל), רבו של הישוב החרדי קוממיות, הממוקם בסמיכות לעיר. המראה המופלא של מאות תלמידים שוקדים על התורה שבה את לבו. הוא סיפר לראש-הישיבה כי בעוד כמה ימים הוא טס לניו-יורק, להשתתף בשמחה משפחתית וכי בכוונתו לסור אל הרבי מליובאוויטש מלך המשיח ולקבל את ברכתו. "אמסור לרבי דרישת שלום חמה מהישיבה", אמר.
 
הרב הבלין ביקש מהרב מנדלזון לבקש את ברכת הרבי להצלחת הישיבה. "אנחנו עומדים על סף התמוטטות כלכלית, פשוטו כמשמעו". הרב מנדלזון הבטיח לא לשכוח.
 
הבטיח וקיים. כאשר היה אצל הרבי, אמר הרב מנדלזון: "אני רוצה להיות שכן טוב. ביקרתי בישיבת חב"ד בקריית גת, וברוך השם ראיתי כי הרבה תלמידים יושבים ולומדים בה. אבל המצב הגשמי מאוד קשה".
 
תשובת הרבי הייתה די מפתיעה (התמליל לא מדויק): "אינני יודע אם יש לכם בית-דין בקוממיות. אם יש לכם – מה טוב. אם לאו – צרפו אליכם עוד שני רבנים, וכהרכב של בית-דין הוציאו פסק לפיו צריך להיות לישיבה הרבה מאוד כסף וזהב. יש לי מקור לפסק כזה מהרמב"ם. הרמב"ם כותב בהלכות תשובה כי צריכים להיות ליהודים כל הדברים הטובים, כולל הרבה כסף וזהב, כדי שיוכלו ללמוד תורה ולקיים מצוות כראוי ובלי הפרעות".
 
הדברים המופלאים נאמרו לרב מנדלזון בנוכחות אנשים נוספים ואף תועדו בווידאו, כך שהם התפרסמו במהירות והגיעו לאוזני הרב הבלין עוד לפני שהרב מנדלזון שב לארץ. בשיחת טלפון שקיים עם הרב מנדלזון סוכם ביניהם כי מיד עם שובו ארצה יזדרז הרב מנדלזון לקיים את ההוראה הלא שגרתית של הרבי, לטובת הישיבה.
 
כפי שהציע הרבי, הצטרפו לרב מנדלזון שני רבנים להרכב בית-הדין המיוחד: הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מזכיר ועד רבני חב"ד בארץ-הקודש ורב קהילת חב"ד בקריית מלאכי, והרב מנחם מענדל וכטר, ראש כולל חב"ד בקריית מלאכי.
 
הדיון, שנשא אופי שמימי, התנהל על-ידי הרב מנדלזון במלוא הרצינות, וגם פסק הדין נוסח בסגנון הארמי המסורתי: "במותב תלתא כחדא הווינא (=במושב שלושה כאחד היינו), ובא לפנינו הרב משה הבלין...".'  תוכן הדברים בוסס, כדברי הרבי, על דברי הרמב"ם, והמסקנה הייתה כי הישיבה בקריית גת חייבת לצאת מן המצר הכלכלי אל המרחב. בשולי הפסק חתמו שלושת הרבנים כדת וכדין.
 
פסק הדין יצא לאור בתאריך כ"ח אלול תש"נ, ובו ביום שלחו הרב הבלין אל הרבי. מיד למחרת, בערב ראש-השנה, השיב הרבי: "נתקבל ותשואות חן ודבר בעתו וכו' סוף שנת ניסים ותחילת שנת אראנו נפלאות וכו'". (שנת נסים הוא כינוי שהעניק הרבי לתש"נ – ראשי-התיבות: תהא שנת נסים. אראנו נפלאות הוא כינוי שהעניק הרבי לשנת תשנ"א – ראשי התיבות: תהא שנת אראנו נפלאות). 
 
היה ברור כי הרבי הוא שמתכוון לנווט באמצעות פסק הדין מהלך שמימי. ואמנם כך היה. מאותו יום, בדרך פלא ממש, הלכו ונפתרו בעיות, בזו אחר זו. בתוך זמן קצר הוסר העיקול מהחשבון וגם הושגו הסדרי תשלום נוחים עם כל הנושים. בשנים הבאות הוטב מצבה הכלכלי של הישיבה והיא התייצבה והתבססה, לאורך ימים ושנים מוצלחות.
 
באירועים ציבוריים שנכחו יחד הרב הבלין והרב מנדלזון, ביקש האחרון מעמיתו לספר ברבים את המופת המיוחד, ונהנה לאשר לפני קהל השומעים כל פרט ופרט מהסיפור.
 
לימים, סיפר הרב מנדלזון גם על שיחת טלפון שקיבל מחסיד סטמר, תושב ארצות הברית, שמנהל מוסד חינוכי גדול מאוד ונזדמן לו לצפות בקטע הווידאו שמתעד את המפגש של הרב מנדלזון עם הרבי. המנהל תאר לרב מנדלזון כי גם המוסד שלו היה נתון בקשיים פיננסיים עצומים, והוא החליט לחקות את עצת הרבי. הוא הושיב הרכב של שלושה רבנים והם פסקו כי ראוי ונכון שתהיה למוסד רווחה כלכלית. כמובן, שכל זאת נעשה לאחר שביקש את ברכת הרבי. "וזה עבד", סיים המנהל בקול נלהב.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter