כב אב התשפ"ב (19.08.2022)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


פקס באישון לילה
שעות ספורות לפני האסיפה, הוא יושב לפני מכשיר הפקס וקורא פלט אקטואלי, צילום משני מכתבים של הרבי. הראשון שבהם עסק במוסד חינוכי ובקונפליקט שנוצר בניהולו, ובו מדגיש הרבי כי יש לקחת בחשבון ראשונה את טובת התלמידים.

טו אייר התשע"ד (15.05.2014)

חב"ד
השעה שש וחצי בבוקר. המניין הראשון בבית חב"ד בצפון קרוליינה הסתיים הרגע. הרב יוסי גרונר, שליחו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, ישב מול מכשיר הפקס וקרא בעיון את הפלט שהגיע אליו לפני שעות ספורות. הוא הרגיש שכל מילה ממוענת ישירות אליו, למרות ששמו לא התנוסס בתור הנמען.
 
מחשבתו סקרה ביעף את כל הסיפור של הדילמה הנוכחית: בתחילת שליחותם במקום, ייסדו הוא ורעייתו בית ספר יהודי לשעות אחר הצהריים. חלפו שנים ולפתחו החלו לזרום בקשות כי יפתח בית ספר של ממש.
 
על פניו, נשמע הרצון טוב ויפה. בית ספר יהודי נוסף לא היה בכל הסביבה, אלא אם כן לוקחים בחשבון מוסד שהיה ספק רפורמי ספק קונסרבטיבי. הרב יוסי כתב על כך לרבי. הוא היה בטוח כי הרבי יברך על צעד שכזה.
 
תשובת הרבי הייתה יותר ממפתיעה. הרבי השיב שלא לפתוח, היות שהדבר יגרום למחלוקת ולפירוד וזהו לא ענינה של ליובאוויטש.
 
הוא וגם ההורים קיבלו את התשובה השלילית באכזבה רבה. אחד מהם, אדם תקיף וחסר עקבות, כתב בעצמו מכתב נוקב לרבי – וזכה למענה זהה לזה שקיבל הרב יוסי. כך המצב בעיר נשאר כפי שהיה.
 
שנתיים נוספות חלפו, במהלכן נסגר בית הספר הלא אורתודוקסי. כעת הדרך נראתה פנויה להקים בית ספר בדרכי שלום כפי שהורה הרבי. השלוחים פנו שוב אל הרבי כשהם מפרטים את המצב החדש, והרבי הורה להם להתייעץ עם מזכירו הראשי, הרב חיים מרדכי אייזיק חדקוב. הרב חדקוב, אישיות חינוכית מהשורה הראשונה, הסביר להם עד כמה חשוב שבית הספר שייפתח יתנהל בדרכי נועם, שכן זוהי דרכה של ליובאוויטש.
 
בית הספר היהודי האורתודוקסי קם והיה לעובדה, והצלחתו דיברה בעד עצמה. בכל שנה נוספו תלמידים והורים מרוצים למשפחת בית הספר. כמובן, שהדבקות באהבת ישראל הייתה הנר הראשי שלרגלי ההנהלה.
 
עם השנים, פנו אל השליח יהודים דומיננטיים, חלקם תורמים קבועים של בית הספר ובפיהם בקשה "צנועה". רוממות הפלורליזם בגרונם והם מעוניינים לחשוף את תלמידי בית הספר למגוון דעות – כולל אלה שאינן מייצגות את היהדות הנאמנה. הם רצו שהאווירה הרוחנית בבית הספר תהיה פשרנית ופתוחה.
 
מיותר לציין שהדברים לא היו מקובלים על הרב גרונר. מאז ומתמיד השתדל להנחות – בהצלחה – כי בית הספר יצטיין בקבלת השונה באורך רוח, אך בתנאי שההלכה היהודית תישמר במלואה. כעת, התנאי הזה לא עלה בקנה אחד עם בקשת הפלורליסטים.
 
לאחר לבטים ומחשבות, הוחלט כי הדרך הטובה ביותר לפתור את הקונפליקט תהיה באמצעות אסיפה. ערב לפני האסיפה המכריעה ישבו הרב יוסי ואשתו והתלבטו כיצד להביא את כל חברי הקהילה המודרניים להפנים את החשיבות בהיצמדות להלכה הצרופה. היה זה כבר בתקופה בה איננו רואים את הרבי ושומעים את קולו, והרב יוסי התגעגע לימים בהם יכול להתקשר למזכירות הרבי ולקבל תשובה מיידית.
 
כעת, שעות ספורות לפני האסיפה, הוא יושב לפני מכשיר הפקס וקורא פלט אקטואלי, צילום משני מכתבים של הרבי. הראשון שבהם עסק במוסד חינוכי ובקונפליקט שנוצר בניהולו, ובו מדגיש הרבי כי יש לקחת בחשבון ראשונה את טובת התלמידים.
 
עיניו של הרב גרונר אורו. כעת יש לו נתון מעולה להשתמש בו באסיפה הגורלית, שמתקיימת בעוד שעות ספורות!
 
ואכן, באסיפה הוא דיבר על כך שפתיחות שאינה במקום עשויה לבלבל את התלמידים ולגרום להם לתהיות מיותרות. הטיעון צלח את שבט הביקורת ורעיון הפלורליזם נדחה אפוא וירד מסדר היום.
 
שאלה אחת נותרה בלתי פתורה: כיצד בעצם הגיע המכתב למקום הנכון בזמן הנכון? בתחילה חשב הרב יוסי, שאביו, הרב יהודה לייב גרונר, ממזכיריו של הרבי, שלח לו את המכתב, משום שידע על הבעיה בה הם נתונים.
 
אולם האמת שהתבררה הייתה שונה לגמרי: זמן מה קודם לכן שוחח הרב יוסי גרונר עם ידידו הרב שלום יעקב חזן וסיפר לו על אחד היהודים בעירו. הרב חזן, שערך באותה תקופה ספרים ממכתביו של הרבי, הגיע למכתב שנשלח לאדם שנשא שם זהה לשמו של אותו יהודי. זה היה המכתב השני בצילום שהגיע לפקס בצפון קרוליינה. הצילום הונח בכיסו של הרב חזן מזה זמן רב ובכל פעם הוא דחה את הרגע בו ישלח את הפקס. "אינני יודע מה גרם לי לקום לפתע בשלוש לפנות בוקר, למהר אל משרדי ולשלוח לך את הפקס שהזנחתי זמן רב כל כך", אמר הרב חזן.
 
את התשובה לכך השלים לו הרב יוסי גרונר. "הרבי רצה שהמכתב הסמוך, הראשון בצילום, יגיע אליי בדיוק באותו בוקר"...שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter