י חשון התשפ"ב (16.10.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור






» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט




ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.



|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


בקשת הנשמות
לאחר הרהור קל, סיכם הרב וייס את השתאותו ותהייתו: "מי יודע? אולי נשמותיהם של היהודים הקבורים הן אלו שפנו למנהיג הדור, שידאג למנוחתן הראויה"...

יג שבט התשע"ג (24.01.2013)

חב"ד
המקום – טוצינג. כפר קטן הנמצא לא הרחק מהעיר מינכן הגרמנית. כפר ללא נוכחות יהודית מינימאלית, אולם בבית-העלמין שלו, באחד הקצוות, קבורה קבוצת יהודים.
 
הייתה זו שנת תשכ"ג (1963). ליד המצבות התרוצץ אברך חרדי בשם הרב אברהם-יצחק גליק ופיקח על עבודה של כמה פועלים מקומיים. הם הקימו חומת בטון בגובה שני מטרים, שתחצוץ בין קברי היהודים לקברים האחרים.
 
האמת היא, שאף אחד מהנפטרים הקבורים במקום אינו מבני משפחתו של גליק. יותר מכך: עד לפני זמן קצר הוא בכלל לא ידע על קיומו של בית-העלמין ואף לא של הכפר הנידח. כתושב לונדון רבתי, מה לו ולאותה פינה שכוחה בגרמניה?
 
התשובה היא – הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. הרב גליק, שזכה לבצע בימי חייו שליחויות רבות למען הרבי, קיבל שיחת טלפון ממזכירו של הרבי, עם הנחיה להגיע לאותו כפר ולבצע את הקמת הגדר. "הרבי הבטיח לך כי על מעשה זה תזכה בעולם הבא", הטעים המזכיר. עוד ביקש הרבי, כי לאחר סיום המלאכה יצלם הרב גליק את בית-העלמין מכל צדדיו וישלח אליו את התמונות.
 
במשך כמה שנים נותרה המשימה עבור הרב גליק חידה בלתי פתורה. כאמור, לא היה לו מושג מי בדיוק היהודים הקבורים שם, וגם לא היה לו מושג מי הוא שביקש מהרבי לפעול להפרדה המתבקשת על פי ההלכה בין קבריהם לבין קברי הנוכרים.
 
הפיתרון הגיע אליו מכיוון בלתי צפוי בעליל. בעיר לונדון ביקר יהודי מירושלים העונה לשם הרב משה וייס, יחד עם אשתו. שם הנעורים של זו האחרונה היה גליק, וכאשר נודע לרב וייס על קיומו של הרב גליק החב"דניק, סיקרן אותו לדעת האם יש ביניהם קשר משפחתי כלשהו.
 
במפגש שהתקיים ביניהם לא נמצא שום קשר משפחתי. אולם נמצא ביניהם קשר מסוג אחר. הם פיתחו שיחה ערה, במהלכה הגיע הרב גליק לסיפור על השליחות העלומה שביצע בכפר טוצינג בהוראת הרבי.
 
כאשר שמע הרב וייס את שם הכפר, חוורו פניו. הוא נראה גרוע מאוד והרב גליק ממש נלחץ. "אתה מרגיש לא טוב?", שאל בחרדה.
 
"זה בסדר", מחה הרב וייס את הזיעה הקרה שבצבצה על מצחו, "מיד אחזור לעצמי".
 
הרב וייס שתה מעט מים ואז סיפר את סיפורו המדהים: "בתאריך י"ז באייר תש"ה (30 באפריל 1945) השתחררנו סופית ממחנה הכפייה הנאצי 'וואלד-לאגער מיהלדורף'. היינו יחד קבוצה גדולה של יהודים, שהנכבד שבהם היה האדמו"ר מקלויזנבורג, רבי יקותיאל-יהודה הלברשטם זכר צדיק לברכה. הנאצים הובילו אותנו לרכבת והסיעו אותנו הלוך ושוב, עד שפתאום עצרו – ברחו ונטשו אותנו.
 
"פתחנו את דלתות הקרונות ומולנו הזדקר טנק אמריקאי ועוד פלוגת רגלים אמריקאים. כעת הבנו את פשר הנטישה הנאצית. נמצאנו ליד כפר טוצינג – כן, הכפר שאתה, הרב גליק, הזכרת. יצאנו מהרכבת והמחזה שנגלה לעינינו היה קשה מנשוא. עשרות רבות של גופות כחושות ומעונות נמצאו מושלכות כדומן לאורך הפסים. רובן היו של מכרים, אחים יהודים לצרה ממחנה מיהלדורף.
 
"האדמו"ר מקלויזנבורג, שאיבד רעיה ואחד-עשר ילדים בשואה האיומה, שב והתגלה עם כל תעצומות נפשו המזהירה. במקום ליהנות מהרגעים הראשונים של החופש, הוא מיהר למפקדה האמריקאית הקרובה וביקש שיעמידו לרשותו מכונית עם נהג לצורך איסוף הגוויות היהודיות והבאתן לקבר ישראל.
 
"זכור אצלי לטוב קצין אמריקאי בשם סמיט, שעזר במיוחד לקבורת מתי המצווה. הפכנו, קבוצה ממעריציו של האדמו"ר, לחברה-קדישא והצטרפנו אליו למבצע האיסוף והקבורה. המשימה הייתה קשה מאוד מבחינה רגשית, במיוחד לנוכח העובדה שמדובר באנשים שהכרנו מקרוב.
 
"הקצין סמיט דאג כי תוקצה למטרה חלקה הגונה מתוך בית-העלמין המקומי בכפר טוצינג. על פי הוראת האדמו"ר מקלויזנבורג גידרנו שטח שהיה מרוחק מכל צדדיו לפחות ארבע אמות מקברי הגויים, ובתוכו קברנו את אחינו הקדושים.
 
"אני משער כי עם חלוף השנים, המשיכו הגויים המקומיים לקבור שם את מתיהם, והמרחק שבין קבריהם לקברי היהודים הלך והצטמק. לכן, כנראה, נוצר הצורך להקים חומת בטון שתשמש חציצה הולמת, במקום המרחק שכבר לא נשמר.
 
"השאלה היא, מהיכן הרבי ידע על כך? אני זוכר היטב את כל מי שקברנו שם. אף אחד מהם לא נמנה על חסידי חב"ד. מה פתאום גילה הרבי אכפתיות כלפי קברים נידחים אי שם בעולם של יהודים שלא נמנים על עדת חסידיו?".
 
לאחר הרהור קל, סיכם הרב וייס את השתאותו ותהייתו: "מי יודע? אולי נשמותיהם של היהודים הקבורים הן אלו שפנו למנהיג הדור, שידאג למנוחתן הראויה"...



שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:














אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter