יג תמוז התש"פ (05.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


אהבה חסרת פשרות
מאמר התגובה שפירסם אליהו עמיקם בטור הקבוע שלו היה חריף במיוחד, ובין השאר הופיע בו המשפט: "חבל שהאולר לא היה ארוך יותר ולהב הסכין לא היה חד יותר".

כח טבת התשע"ג (10.01.2013)

חב"ד
מאיר וילנר ואליהו עמיקם (ז"ל). מי שבקי מעט בהיסטוריה הישראלית הצעירה יודע כי מוזר מאוד להעלות את שמותיהם של השניים בנשימה אחת. הראשון, קומוניסט בכל נימי נפשו, חבר כנסת למעלה מארבעים שנה, שקשה למצוא בסקאלה הפוליטית מי שיוכל להתמודד מולו על התואר השמאלני הקיצוני ביותר. השני, עיתונאי ימני מובהק, חבר מערכת 'ידיעות אחרונות'.
 
מי אפוא יכול להביא את שני השמות להסתופף בצילו של סיפור אחד?– כצפוי, הרבי מליובאוויטש מלך המשיח.
 
זהו סיפור שאין בו נס, כמו ברוב הסיפורים המתפרסמים בבימה זו. זהו סיפור טבעי מאוד. סיפורה של האהבה הטבעית המדהימה של הרבי לכל יהודי ויהודי.
 
נתחיל מחג הסוכות תשכ"ח (אוקטובר 1967). אליהו עמיקם שהה חודשים ארוכים בארצות-הברית למטרות עבודה. הוא עסק בהוצאה לאור של ספרי יהדות מתורגמים לאנגלית. בעיצומו של חודש החגים החליט עמקים לחלות את פניו של הרבי. זו לא הייתה לו הפעם הראשונה בחצר הרבי. שמונה שנים לפני כן זכה לפגישת 'יחידות' ממושכת עם הרבי, במהלכה שוחחו על "כמה בעיות הכי חיוניות ורציניות", כהגדרתו של הרבי במכתב ששלח אליו לאחר מכן.
 
עמיקם עבר לפני הרבי בינות לאלפים שהשתרכו בתור ארוך, כדי לקבל מידו הקדושה פרוסת עוגת דבש – 'לקח' – עם איחול לשנה טובה ומתוקה. בשנייה שנעמד מול הרבי, הרבי מיד זיהה אותו. לאחר שקיבל עמיקם את העוגה והאיחול כמו כולם, הוא קיבל מהרבי 'מנה' נוספת: "כך לא כותבים על יהודי!".
 
עמיקם, שהיה מהיר תפיסה, נדהם. ראשית, מהזיהוי המהיר של הרבי אותו, ויותר מכך – מההערה הנוקבת שהצליח להשחיל במילים ספורות.
 
את משמעותן של המילים הבין עמיקם היטב. הרבי התייחס לטור שכתב בעקבות מעשה שהיה עם מאיר וילנר. וילנר נשא בכנסת נאום נוראי, שגינה בבוטות את ישראל על מעשיה ה'נפשעים' במלחמת ששת הימים. וילנר כמו תמיד נעמד לצידם של הערבים והגן על זכויותיהם ובמקביל – שלל כל זכות אלמנטארית מהישראלים. אולם באותה פעם זה נעשה בצורה שהפכה בבני מעיהם של המוני יהודים.
 
אחד מהם, אסיר ציון בשם אברהם בן משה, לא הצליח לשלוט ביצריו. ימים ספורים לאחר מכן, בדיוק למחרת יום הכיפורים, הוא ארב לוילנר בחדר המדרגות החשוך של ביתו שברחוב אלנבי בתל אביב, וכאשר זה האחרון נכנס – הוא דקר בבטנו עם אולר קטן.
 
הפציעה, תודה להשם, לא הייתה קשה. וילנר הובהל לבית הרפואה ולאחר טיפול קצר ומיומן שוחרר לביתו. אולם המעשה הכה גלים בארץ וגרר מגוון של תגובות. אליהו עמיקם, ששמע על הכול ממרחק, שלח גם הוא למערכת 'ידיעות אחרונות' מאמר תגובה, שהתפרסם יום לאחר מכן בטור הקבוע שלו. הטור היה חריף במיוחד, ובין השאר הופיע בו המשפט: "חבל שהאולר לא היה ארוך יותר ולהב הסכין לא היה חד יותר".
 
עמיקם קלט מיד כי לטור הזה מתכוון הרבי ולפיכך ניסה להצטדק: "הרבי יודע באיזו אישיות שלילית מדובר? עד כמה היא מתעבת ומזיקה לכל אינטרס יהודי וישראלי?".
 
זה לא היה העיתוי להאריך בדברים. המון רב של אנשים המתין בתור המתפתל, ומזכיריו של הרבי החלו לדחוף קלות את עמיקם, שינוע הלאה. הרבי אמר לו כי יבקש לאחר מכן מהמזכירות עותק מדברים שנשא לפני שבועיים בהתוועדות, שם יקבל הסבר למה שמציק לו.
 
באותה התוועדות נשא הרבי ונתן בפתגם התלמודי: "ראויים כל ישראל לישב בסוכה אחת". כיצד ייתכן, תמה הרבי, שסוגים שונים כל כך של יהודים יהיו ראויים להסתופף בצילו של אותו סכך? האם נכון הדבר שבאותן ד' אמות ישב הכוהן הגדול, למשל, ונערה חוטאת וסוררת שהתנתקה משורשי עמה ונישאה לגוי?
 
ההסבר של הרבי היה, כי כל יהודי ויהודייה בעצם הווייתם כשרים וטהורים, גם אם נכשלו בעבירות החמורות ביותר. העבירות אמנם נדבקות ומעיבות עליהם, אולם הן לא חודרות להווייתם. התנערות אחת ראויה לשמה – משילה מעליהם את כל החטאים והפשעים, ונשמתם הזוהרת מתגלה במלוא יפעתה.
 
עמיקם, שקיבל מהמזכירות עותק מהדברים, נפעם למקראם. לא היה לו קל לעכל את הדברים. בכלל לא. אולם הוא נפעם עד עמקי נשמתו מאהבת-ישראל האמיתית ששופעת מהרבי לכל יהודי באשר הוא, גם אם דעותיו הרסניות ודיבוריו מזיקים נזקים בלתי הפכיים כמו מאיר וילנר.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter