יב תמוז התש"פ (04.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


רגישות מדהימה
מחשבתו של הרבי עליו ועל אביו, הרגישות לכבודו העצמי של נער בן שלוש-עשרה ולנחת שהוא יסב לאביו – היא זו שמדהימה אותו בכל פעם שנזכר במעמד...

כד כסלו התשע"ג (08.12.2012)

חב"ד
חיים ישב במכונית מכווץ כולו, מחכה כבר לרגע שאחרי הסיוט המצפה לו. הנסיעה הקצרה שלפניו עומדת להסתיים ובעוד זמן קצר הוא עומד להיכנס עם אביו לפגישה מרתיעה: 'יחידות' עם הרבי מליובאוויטש מלך המשיח!
 
כדי להבין מה כל כך הרתיע את חיים, עלינו לערוך עמו היכרות קצרה: חיים נולד למשפחת סלומניקי שלוש-עשרה שנה לפני שהתרחש סיפורנו. הוא היה בן יחיד להוריו, שניהם ניצולי שואה שנותרו שרידים יחידים ממשפחות ענפות שנכחדו כליל. הוא נולד באחד ממחנות הפליטים באירופה, ובהיותו כבן שנה היגרו עמו הוריו לארצות-הברית.
 
אביו של חיים היה יהודי עם לב חם, שניחן בהתלהבות ורגשנות מכל דבר שבקדושה. לאורך שנות ילדותו של חיים, ניסה אביו לטעת בו נטייה כזו, אולם למרבה הצער – הוא לא כל כך הצליח, בלשון המעטה. חיים מאוד לא אהב ללמוד את מקצועות התורה.
 
"הילד מוכשר מאוד", העידו מוריו של חיים בבית-הספר "ישיבת ליובאוויטש". היו גם מבחנים שהעידו על כך. אבל היו אלה מבחנים במקצועות החול בלבד. חיים גילה התעניינות אך ורק במקצועות הללו, אך מקצועות הקודש לא עניינו אותו כהוא זה. היצר הרע הצליח להפוך עבורו את שעות הלימודים של מקצועות אלו לזמן השנוא של היממה.
 
בשנת תש"כ (1960) עמד חיים לקראת בר-המצווה שלו. הוא היה נרגש מאוד, ואביו – עוד יותר ממנו. הנה, הנצר המשפחתי גדל ומתבגר, ברוך השם. "יש לי עבורך הפתעה", ניגש אליו אביו באחד הימים. "לקראת בר המצווה הזמנתי עבור שנינו פגישה אישית עם הרבי מליובאוויטש".
 
האמת היא, שחיים לא היה מופתע במיוחד מהתוכנית של אביו. בכלל, ברכה מצדיק הייתה נושא מדובר בביתם, ודמותו של הרבי מליובאוויטש הייתה גם היא מוזכרת לא מעט בביתם. במיוחד מאז שחיים נכנס ללמוד בבית-הספר החב"די. כך שהיה די מצופה כי אביו ייקח אותו להתברך מפי הרבי. אולם בכל אופן, כאשר שמע חיים את הבשורה הוא נרגש מאוד. 'יהיה לי מה לספר לחברים מחר בכיתה', הרהר בחדווה.
 
החבר הראשון עמו חלק חיים את התרגשותו, צנן את התלהבותו מאוד מהר. "יש לך מושג בכלל מושג איזו מסכת אנחנו לומדים כעת?", סנט בו.
 
חיים לא הבין. "מה זה קשור?", התפלא לפשר התגובה שקיבל.
 
"וכי אינך יודע?", החזיר לו החבר בנימת תמיהה. "כל נער בגילנו שנכנס אל הרבי, זוכה למבחן מדגמי על החומר שלומד בכיתתו. הרבי מתעניין מה בדיוק נלמד בכיתה ושואל מספר שאלות. איך בדיוק תתמודד עם המשימה הזו?!", חזר החבר וסנט בו, "הרי אין לך שמץ של מושג מהנלמד בכיתה במקצועות הקודש!".
 
עולמו של חיים חשך עליו. מילא, פילחה את לבו מחשבה מייסרת, אספוג אני את הבושות. לא אכפת לי, ניסה לעטות מין מעטה קשיחות. אבל מה יהא על אבא? איך אבא יישא את העלבון הצורב לנוכח הבורות המוחלטת שאגלה בנוכחותו בחדר הרבי?
 
בדמיונו של חיים התרקמה תוכנית, כיצד לבטל את הפגישה עם הרבי. אבל עד מהרה קלט כי היא לא ברת ביצוע. אביו כבר סגר עם מזכיריו של הרבי על יום ושעה, ואין שום דרך לסגת מכך. זו אפוא הייתה הסיבה שחיים ישב במכונית מכונס ומתוח. אביו פרש זאת כהתרגשות גרידא. הוא לגמרי לא קלט עד כמה עמוקה החרדה של חיים מפני הבאות.
 
הגיע הרגע. חיים ואביו נכנסו אל תוך החדר, והדלת נסגרה אחריהם. ראשונה, דיבר הרבי עם אביו. האב ביקש להשאיר תרומה, והרבי הפנה אותו למשרדי הישיבה, לתרום שם. ואז פנה הרבי לחיים. כן, עם שאלה בלימוד...
 
הרבי לא שאל איזו מסכת נלמדת בכיתה, אלא מיד שאל שאלה על אחת המשניות. כמו זיק ניצת בעיניו של חיים. זו הייתה המשנה האחד והיחידה שהוא ידע. משנה ארוכה במיוחד, שאחד המורים חייבו ללמוד בעל-פה בגלל תעלול שביצע באמצע השיעור.
 
אותו מורה לא פילל כי העונש שמטיל על חיים יעזור לו ויציל את שארית כבודו העצמי. חיים 'ירה' את התשובה לשאלה, והרבי שאלו שאלה נוספת – שוב מאותה משנה. חיים ענה כהלכה ושוב שאלה – הכול מאותה משנה. המשנה הארוכה סיפקה לרבי די והותר אפשרויות לשאול עוד ועוד שאלות – והרבי ניצל אותן. חוץ מאשר על אותה משנה, לא שאל הרבי את חיים שום שאלה.
 
כאשר יצאו חיים ואביו מחדר הרבי, אימץ אותו אביו אל חיקו באהבה אין קץ. כל כולו קרן מאושר ומנחת על הידע התורני הרב שבנו הפגין מול הרבי.
 
לימים יאמר חיים על הסיפור, כי מה שמפעים אותו זו לא העובדה שהרבי ידע בדיוק מה הוא, חיים, יודע. מובן מאליו כי לרבי יש רוח-הקודש. אלא מחשבתו של הרבי עליו ועל אביו, הרגישות לכבודו העצמי של נער בן שלוש-עשרה ולנחת שהוא יסב לאביו – היא זו שמדהימה אותו בכל פעם שנזכר במעמד. שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter