יב תמוז התש"פ (04.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


סופו של רשע
הרב לוייב נבהל מאוד. הוא חשב לסוב על עקבותיו ולמהר לברוח. אבל לגודל הפתעתו, הם התקרבו אליו בהכנעה ובראש מורכן, בעוד שפתותיהם ממלמלות בהערצה: "אתה איש גדול! איש קדוש!".

יד אב התשע"ב (02.08.2012)

חב"ד
"הגיע מסר", לחש הרב יוסף לדיוב בהתרגשות. העומד לצדו, הרב יעקב לוייב הבין היטב מהיכן הגיע המסר.
 
הייתה זו שנת תשכ"ח (1968), בעיצומן של שנות השלטון הסובייטי בברית המועצות, בהן רדפו הקומוניסטים ודיכאו כל פעילות יהודית. אם כי בסמרקנד, שם התרחש סיפורנו, הייתה עריצות השלטונות קצת פחות נוקשה לעומת מקומות אחרים. מכל מקום, עדיין זו הייתה פעילות אסורה, והנתפסים בה נידונו לעונשים כבדים.
 
המסר המדובר היה מהרבי מליובאוויטש מלך המשיח. הרבי, כפטרונה הבלתי מעורער של היהדות 'מאחורי מסך הברזל', כפי שכונו גבולות השלטון הסובייטי, משך בחוטים ממקום מושבו בניו-יורק והפעיל בשלט רחוק את הפעילות לשימור הגחלת היהודית. המסר הנוכחי הכיל הוראה למנות מורים נוספים ללימוד התורה לילדי ישראל. הרב לדיוב ביקש מהרב לוייב להתגייס למשימה ולהצטרף אל שורות המורים.
 
באותם ימים התפרנס הרב לוייב מעבודתו במרפאת שיניים ממשלתית בכפר סמוך לסמרקנד. הוא השיב לרב לדיוב כי ישמח לבצע את המשימה הקדושה, אך בתנאי שיצליח לקבל חופשה רשמית מעבודתו.
 
הרב לוייב פנה למנהל העבודה שלו וביקש חופשה באמתלה כי מעוניין להשתלם ולהוסיף ידע במקצועו. המנהל לא מצא כל פגם בבקשה וסיכם עמו כי ביום שישי הבא ייתן לו תעודה רשמית לשחרור זמני ואת משכורתו האחרונה המגיעה לו.
 
ההתמודדות עם המשימה החדשה הייתה לא קלה לרב לוייב. בעיקר, העיק עליו הפחד מהאפשרות שפעילותו תיחשף לשלטונות. אבל הוא לא נרתע. הוא כיתת רגליים משכונה לשכונה ומבית לבית, כדי ללמוד תורה בהיחבא עם ילדי ישראל. הוא הצליח לרכז סביבו ארבעים ילדים וללמוד עמם תורה – הישג של ממש בהתחשב בנסיבות ובתנאים הקיימים.
 
את מקומו של הרב לוייב במרפאת השיניים תפס רופא שהיה גם הוא יהודי, אך למרבה הצער – לא שומר תורה ומצוות. האיש התנהג ככל הגויים, עבד גם בשבתות, אכל איתם והיה שותף פעיל במסיבותיהם.
 
מנהל המקום, שידע כי הרופא החדש יהודי, התפלא מהשוני בינו לבין הרב לוייב. "לוייב לא אכל עמנו וגם הצליח לחמוק מעבודה בשבת. לא כל היהודים כך?", שאל את הרופא החדש.
 
הרופא, שנקלע לעמדת התגוננות, הפך את המגננה להתקפה: "הרי היהודי שקדם לי הוא מאלה החותרים נגד השלטון! הוא מתכונן לעלות לארץ ישראל, אותה הוא מעדיף על פני מולדתנו! הוא מהפכן, הוגה בתורת ישראל ואפילו מעז ללמדה את הילדים היהודים, כנגד רצון ממשלתנו הנאורה!". בדרך לא דרך נודעה לרופא הפעילות של הרב לוייב וכעת חשף אותה לעין המנהל הגוי והסגיר אותו, כדי להציל את כבודו שלו שנפגע.
 
המנהל פתאום קלט, כי בשחרור שהעניק לרב לוייב הוא נעשה שותף בלא יודעין לפעילות יהודית 'חתרנית'. הוא התמלא כעס וזעם. כך, כאשר הגיע הרב לוייב ביום שישי לקבל את תעודת השחרור ואת משכורתו, כפי שסוכם – התנפל עליו המנהל והשתלח נגדו בצורה חסרת רסן: "שקרן! בוגד! אתה פועל נגד המדינה!". אותו גוי גס לא הסתפק בצעקות וכיבד את הרב לוייב גם בנחת זרועו. הרופאים האחרים שהיו באותה שעה נאלצו לחלץ את הרב לוייב מידיו.
 
כמובן, שהרב לוייב לא קיבל את תעודת השחרור ואת המשכורת. הוא נמלט וחזר לביתו חבול ומבוהל מפני הבאות. היה נקל לשער כי המנהל ירוץ לספר על מעשיו ה'נפשעים' לקג"ב, וההמשך – מי ישורו.
 
אביו של הרב לוייב ניחם אותו ועודדו. "הרי עשית מה שעשית בהוראת הרבי. היה סמוך ובטוח כי ברכות הרבי מלוות אותך ואת מעשיך ולא יאונה לך כל רע".
 
כמה ימים לאחר מכן, הזדמן לרב לוייב לעבור סמוך למרפאה, בדרכו לאחת הכתובות בהן לימד תורה. הוא התפלא לראות לידה התגודדות גדולה. כאשר התקרב, חלק מהם זיהוהו ומיד הצביעו עליו וקראו: "הנה, הוא האיש!".
 
הרב לוייב נבהל מאוד. הוא חשב לסוב על עקבותיו ולמהר לברוח. הייתה לו הרגשה רעה כי האנשים מתכוונים לעשות בו שפטים. אבל לא. לגודל הפתעתו, הם התקרבו אליו בהכנעה ובראש מורכן, בעוד שפתותיהם ממלמלות בהערצה: "אתה איש גדול! איש קדוש!".
 
לאחר כמה שניות התבררה התמונה. אותו מנהל עריץ מת באותו לילה מהתקף לב פתאומי!
 
נקל לתאר את משמעות המועקה שירדה באותם רגעים מלבו של הרב לוייב. לו ולכל הילדים עמם למד בהוראת הרבי, הייתה הרווחה וההצלה, בדרך ניסית מופלאה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter