ב תשרי התשפ"א (20.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


המעריץ הערבי
סיפור מרתק על 'טעות' מכוונת במכתב של הרבי, וחבר כנסת ערבי ממפלגת מפ"ם שמעריץ את הרבי מליובאוויטש מלך המשיח... 

כו אייר התשע"א (30.05.2011)

חב"ד

מנהגו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח לכתוב לקראת חגים ומועדים 'מכתבים-כלליים'. מכתבים אלו, שפונים "אל בני ובנות ישראל בכל מקום שהם", עוסקים במהות החג הקרב ובא ובמסר אקטואלי שניתן לשאוב ממנו. במקורם, נכתבו המכתבים (ברובם) באידיש ותורגמו לשפות שונות. בארץ, הם התפרסמו בזמנם בתרגום לעברית בעיתונים נפוצים (וגם כיום חוזרים חסידי חב"ד ומפרסמים בעיתונים מכתבים משנים שעברו).
 
רובם ככולם של המכתבים תורגמו לעברית על-ידי הסופר ואיש החינוך הרב טוביה בלוי. בעבר הרחוק, לא הוגהו התרגומים על-ידי הרבי. אולם עם הוצאתו לאור של השבועון "כפר-חב"ד" (לפני כשלושים שנה), החל הרבי להגיה את התרגום העברי של המכתבים.
 
באחת הפעמים, עם שובן של הגהות הרבי על מכתב כזה, הבחינו הרב טוביה בלוי ועורך "כפר חב"ד" הרב אהרן דב הלפרין בדבר משונה. במכתב באידיש הופיעה לרוב, כמו בכל מכתב, המילה "איד". פירוש המילה הוא 'יהודי' וכך גם תרגמה הרב בלוי – כמו בכל המכתבים שתרגם. אלא שבמכתב זה בחר הרבי, דווקא בתרגום העברי, להחליף בכל פעם את המילה 'יהודי' במילה 'אדם'.
 
מרוב פליאה והשתוממות לא התאפק הרב הלפרין והתקשר למזכירו של הרבי, הרב יהודה לייב גרונר, כדי להתעניין לפשר הדבר. לרב גרונר לא היה הסבר. "גם בעיניי הדבר מפליא", אמר.
 
כעבור שבועיים הזדמן לרב הלפרין לטוס מישראל לניו-יורק. הייתה זו טיסה עם חניית-ביניים בפאריס, שם החליף הרב הלפרין מטוס. בחלק הראשון של הטיסה, עד פאריס, ישב הרב הלפרין ליד חבר-הכנסת מוחמד וותד ממפלגת מפ"ם.
 
מספר הרב הלפרין: "גיליתי איש מבריק עם אינטליגנציה ורמת-חשיבה גבוהה. מטרת נסיעתו של הערבי הייתה להיפגש עם אנשי אש"ף שהתגוררו בניו-יורק. החלפנו דעות בעניינים מדיניים וטיעוניו, כצפוי, מאוד הרגיזו אותי. אך הוא ידע להשמיעם בשפה תרבותית ומרתקת.
 
"הייתה לו, למשל, הצעה מקורית בנושא תיקון החוק 'מיהו יהודי', לפיה כל חברי-הכנסת הערבים יימנעו בעת ההצבעה על תיקון החוק, ובתמורה יימנעו כל חברי-הכנסת היהודים בהצבעה על מינוי קאדים.
 
"ההפתעה הגדולה נחתה עליי כשוותד אמר: 'אני מוכרח לומר לך כי אני מוקסם מאישיותו של הרבי מליובאוויטש. אמנם אני מתנגד בחריפות לדעותיו המדיניות – אך אני ממש מעריץ את האיש. אני קורא את מכתביו לציבור המתפרסמים בעיתונות, וחשיבתו הפילוסופית, כפי שהוא מתרגמה לחיי היום-יום, שובה אותי'.
 
"עודי מעכל את מה שאמר, החל וותד לחזור בפניי על כל התוכן של המכתב האחרון, זה שבו החליף הרבי את כל המילים 'יהודי' ל'אדם'...
 
"'אגב', סיפר לי וותד, 'לאחרונה קמה במוסדות מפ"ם צעקה גדולה נגד פרסום מכתבי הרבי בעיתון "על המשמר" וכמעט הוחלט להפסיק זאת. אני קמתי וטענתי כי למרות התנגדותנו הנחרצת לכל עמדותיו, חבל שבגלל זה נמנע מקוראי העיתון פילוסופיה איכותית מיוחדת, שתורמת אפילו לערבי כמוני. דבריי הכריעו את הכף בעד המשך הפרסום'"...
 
לאחר הנחיתה בניו-יורק, נסע הרב הלפרין למרכז חב"ד העולמי בשכונת קראון-הייטס שברובע ברוקלין. הוא נכנס למשרד המזכירים של הרבי, ופגש באחד מהם – הרב בנימין קליין. הוא סיפר לו על קורות הטיסה המרתקת שחווה, וגם שיתף אותו בסיפור השינוי החריג שחולל הרבי בתרגום המכתב האחרון. "ייתכן כי הרבי ראה ברוח-קדשו שאותו ערבי אינטליגנט מושפע ממכתביו ובזכות זאת ימשיכו גם כל קוראי 'על המשמר' ליהנות מהמכתבים החשובים, ולפיכך דיבר במכתב על 'אדם' ולאו דווקא על 'יהודי'".
 
בהמשך היום, לאחר שטבל במקווה טהרה, התיישב הרב הלפרין והעלה על הכתב את כל תוכן שיחתו עם חבר-הכנסת מוחמד וותד. הוא נתן את הדיווח לרב קליין וביקשו כי יכניס זאת לרבי.
 
כעבור שעה בערך, חיפש הרב קליין את הרב הלפרין. הייתה בפיו תגובתו של הרבי למכתב, "למרות שהרבי עדיין לא קרא אותו. הבאתי קודם את הרבי במכונית מביתו אל '770' (כך מכונה מרכז חב"ד העולמי, על שם מספר הבית ברחוב). הרבי שאל אותי: 'מה חדש? מישהו הגיע מהארץ?'. אמרתי לרבי כי אתה הגעת וסיפרתי לו על פגישתך עם חבר-הכנסת הערבי. אמרתי לרבי, גם את תחושתך בקשר לשינוי במכתב". 

"הרבי שמע את הדיווח בקורת-רוח מרובה, ולבסוף חייך חיוך רחב ואמר (בתרגום מאידיש): 'האם הוא (חבר-הכנסת הערבי) לא הבחין שכתוב למעלה 'אל בני ובנות ישראל'? זה לא הפריע לו?'... 
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter