יט כסלו התשפ"א (05.12.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


יודע מחשבות
הרבי השיב לד"ר במשפט קצר, עליו חזר כמה פעמים: "שיפוצו מעיינותיך חוצה". המסר שהבין ד"ר גולן היה ברור: חשוב אכן להפיץ – אך את מעיינות התורה והיהדות. כלומר – להשתלב במערכת החינוך בהוראת מקצועות היהדות.  

ה אייר התשע"א (09.05.2011)

חב"ד

בשנת תשמ"ה (1985) יצא ד"ר מוטי גולן לשליחות חינוכית בת ארבע שנים בעיר שיקגו שבארצות-הברית. הוטל עליו לחזק את הזהות היהודית אצל התלמידים שבבית-הספר היהודי המקומי, להדק את חיבורם לערכי המורשת ולהחדיר בהם אהבה לארץ ישראל.
 
עד מהרה התערה ד"ר גולן במערכת החינוך במקום וגילה יוזמות ברוכות. אחת מהן הייתה לשתף את תלמידי בית-הספר בתחרות הקדם של חידון התנ"ך העולמי השנתי. ההשתתפות חייבה תגבור משמעותי של שיעורי תנ"ך לתלמידים, צעד שתרם במידה רבה לבקיאות התלמידים בספר-הספרים.
 
במקביל, נחשף ד"ר גולן לחברי הקהילה היהודית בשיקגו. ידידות מיוחדת נרקמה בינו לבין ד"ר אירה ווייס, קרדיולוג בכיר שזכה להימנות בין רופאיו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח. ד"ר ווייס סיפר לו רבות על גדולת הרבי וגירה אותו לנסוע אל הרבי ולזכות להתברך מפיו.
 
הזדמנות כזו נקרתה בשנת תשמ"ח (1988). באותה שנה נבחרו שש תלמידות מצטיינות בידיעותיהן בתנ"ך להשתתף בתחרות הקדם של חידון התנ"ך, שהתקיימה במנהטן. המבחן נועד להיערך ביום ראשון וד"ר גולן נסע עם ללוות את תלמידותיו.
 
באותו יום ראשון הגיע גם ד"ר ווייס לניו-יורק, אל הרבי. "אתה מוכרח להגיע לברוקלין, ולהיכנס יחד עמי אל הרבי", דחק ד"ר ווייס בד"ר גולן. "כמלווה שלי תזכה לפריווילגיה מיוחדת", הוסיף והטעים.
 
ד"ר גולן חישב כי החידון נערך בשעה חמש אחר-הצהריים, ולרשותו עומדות כמה שעות פנויות לביקור בחצר הרבי. הוא נפגש עם ד"ר ווייס בנקודה מוסכמת במנהטן ומשם עלו יחד על רכבת תחתית המובילה הישר אל מרכז חב"ד העולמי שבברוקלין.
 
כאשר הגיעו, נכנסו דרך דלת צדדית, ממנה מתאפשרת הכניסה למקורבים בלבד. באותו זמן ערך הרבי את חלוקת הדולרים המפורסמת של ימי ראשון. נחשולים אנושיים ארוכים ומפותלים התקדמו ועברו בסך לפני הרבי. ד"ר ווייס וד"ר גולן נעמדו לצד מזכיריו של הרבי והביטו על העוברים.
 
המחזה היה מרתק. אנשים עוברים לפני הרבי בסדר מופתי, ומדי פעם נעצר מישהו לבקש דבר-מה מהרבי. הרבי מקשיב, מברך במילים מדודות – והתור ממשיך לנוע.
 
הזמן נקף במהירות, וד"ר גולן החל להילחץ. מחשבתו הייתה על שש תלמידותיו שעומדות להיכנס למבחן מכריע ובוודאי זקוקות לתמיכתו. הוא דחק עם מרפקו קלות בד"ר ווייס ולחש באוזנו כי עליו למהר.
 
הסדר היה שהתורים של הגברים והנשים מתחלפים לסירוגין. בדיוק באותם רגעים נעצר אחד התורים, ובטרם נפתחה הדלת של התור השני, פנה הרבי אל ד"ר גולן במבט אבהי, שלעולם לא יימחה מזיכרונו. הרבי שאל מי הוא, היכן נולד ומה מעשיו.
 
באותם ימים עמד ד"ר גולן לסיים את שליחותו בשיקגו ולחזור לישראל. קודם נסיעתו לארצות-הברית, הייתה לו חברה מצליחה להפצת ספרים בצפון הארץ. כעת, לאחר הצלחתו החינוכית המוכחת, הייתה לו התלבטות קשה האם להשתלב במערכת החינוך בישראל או לחזור לעולם העסקים.
 
לאחר שהשיב לרבי על שאלותיו, הוסיף ד"ר גולן ושטח לפני הרבי את התלבטותו. הרבי השיב לו במשפט קצר, עליו חזר כמה פעמים: "שיפוצו מעיינותיך חוצה". המסר שהבין ד"ר גולן היה ברור: חשוב אכן להפיץ – אך את מעיינות התורה והיהדות. כלומר – להשתלב במערכת החינוך בהוראת מקצועות היהדות.
 
ד"ר גולן גם קיבל ברכה למען שש הבנות שעומדות להיבחן, והרבי גם מינה אותו שליח להעביר לכל אחת דולר לצדקה ולברכה. ד"ר גולן ניסה 'להרוויח' ברכה נוספת מהרבי – עבור אמו. כמה חודשים לפני כן, הידרדר מאוד מצב בריאותה והיא שקעה בתרדמת (קומה). היא אמנם התעוררה לאחר זמן, אך נותרה חלושה מאוד.
 
אלא שד"ר גולן לא הספיק לפצות את פיו. הרבי הביט בו בעיניים חודרות ועצר בעדו: "לא! לא!".
 
סערה התחוללה בלבו של ד"ר גולן. למה הרבי עוצר בעדי מלבקש? "מדוע, רבי?", נמלטה השאלה מפיו.
 
הרבי השפיל את מבטו כלפי מטה, אחר הרים מול ד"ר גולן עיניים נוגות אך מלאות אהבה. "גם צדיקות נפטרות מהעולם", אמר ולא יסף.
 
חסידים ששמעו מד"ר גולן על החוויה שעבר, היו מופתעים מאוד. אף פעם לא שמעו כי הרבי ממש מונע מישהו מלבקש ברכה. אולם ד"ר גולן טוען כי זוכר במדויק את החוויה המסעירה שנצרבה עמוק בלבו.
 
זמן קצר לאחר מכן, נפטרה האם.
  ד"ר גולן קיים את הוראת הרבי והשתלב בהצלחה במערכת החינוך בישראל. כיום, הוא מורה באולפנת 'ישורון' בפתח-תקווה. 
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter