יב כסלו התשפ"א (28.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


משימת החיים
"אתה תוהה בוודאי", סיכם הרבי את מכתבו, "מדוע המתנתי זמן רב כל כך כדי להשיב להערותיך בעניין הזה. אולם תפקידי בחיים אינו לנצח בוויכוחים. משימתי היא לקרב יהודים לתורה ולמצוותיה". 

ח 'אדר ב התשע"א (14.03.2011)

בשנת תשכ"ג (1963) נחשב פרופסור ולוול גרין מאוניברסיטת מינסוטה כוכב עולה בשמי המדע. יצאו לו מוניטין בתחום הבקטריולוגיה, והוא הוזמן על ידי ארגון נאס"א להצטרף לקבוצה נבחרת של מדענים שתחקור את ההשפעות שיכולות להיות למסע בחלל על בני אדם.
 
שנה זו הייתה גם השנה שבה נפגש פרופסור גרין לראשונה עם הרב משה פלר, שליחו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח במיניאפוליס. עד אותו זמן, דמו ולוול ואשתו ליהודים אמריקניים רבים, שלא גילו עניין רב במורשתם היהודית. קיום מצוות דוגמת שמירת שבת, שמירת כשרות, הנחת תפילין – נראו להם מיושנים, פרימיטיביים ולגמרי לא שייכים לחיים המודרניים.
 
הקשר שלהם עם בני הזוג פלר חולל אצלם שינוי. בני הזוג גרין ראו אצל זוג הצעירים החסידיים השקפה וסגנון חיים תוססים ומלאי סיפוק, שנראה כי יש בהם כדי למלא את החלל שעמד בחייהם שלהם, חיים שהתאפיינו בהצלחה חיצונית אך בהיעדר שורשים.
 
לפי הצעתו של הרב פלר, כתב פרופסור גרין על עצמו לרבי. תשובתו החמה של הרבי לא איחרה לבוא. כך החלה התכתבות סדירה בין הרבי לבין המדען הצעיר, שנשבה בקסמי רוחו ושכלו הפנומנאליים של הרבי ובמסירותו הנלהבת לייעוד היהודי. בכל מכתב שקיבל מהרבי, מצא עצמו הפרופסור שואב עידוד לחוליה נוספת במסע הגילוי הרוחני שלו ולמחויבותו ההולכת וגדלה לאורח חיים הדתי.
 
כך הכשירו בני הזוג גרין את המטבח בביתם וכבר החלו לגשש את דרכם במבוך הלכות שמירת השבת.
 
באחד מדיוניו של ולוול עם הרב פלר, עלה הנושא של "בריאה לעומת אבולוציה". כאן, משום מה, דבק הפרופסור בעמדתו הלגלגנית והספקנית. "אתה יודע שאני רוחש כבוד רב לתורה", אמר לרב פלר. "משנתה ומצוותיה ממלאים כעת תפקיד חשוב מאוד בחיי. אך ביחס לנושא זה, לדעתי – אתם עדיין תקועים בימי הביניים. לאור תגליות המדע אודות גיל היקום ודרך התפתחותו, אני מופתע לראות כי יש אנשים שעדיין לוקחים את סיפור בריאת העולם כפשוטו וכלשונו".
 
הרב פלר לא התבלבל. "אני מודה כי הידע המדעי שלי מוגבל", השיב לפרופסור גרין. "בוודאי איני מסוגל לדון בנושא כזה ברמה שלך. אולם יש מכתב ארוך בנושא מאת הרבי, בו הוא מוכיח כי תיאוריית האבולוציה היא תיאוריה גרועה, גדושת סתירות ונעדרת יסוד מדעי איתן".
 
הפרופסור נדהם. "תיאוריית האבולוציה מקובלת כמעט על כל מדען! אני מוכרח לראות מה הרבי כותב על כך".
 
לאחר שקרא ולוול את המכתב הוא עדיין לא השתכנע. הוא התנגד לתזה שהוצגה בו על-ידי הרבי. הרב פלר מצדו שב והודה כי אינו מוסמך להתווכח עם מדען בענייני מדע. "מדוע שלא תכתוב גם על כך לרבי?", שאל.
 
פרופסור גרין עשה כך. הוא כתב דברי ביקורת חריפים על טיעוניו של הרבי. "זנחתי את הנימה הסלחנית שמדענים אוהבים להשתמש בה כשהם מדברים אל מי שאינם מדענים", משחזר הפרופסור. "כתבתי לרבי כאילו היה עמית למקצוע שאני חולק על טיעוניו. קבעתי בחריפות כי לדעתי הוא טועה ומניתי את השגיאות שמצאתי בדבריו. בסוף, אף העזתי להשתלח ולכתוב, כי מוטב שהרבי יעסוק בתורה וישאיר את המדע למדענים".
 
מכתבו הבא של הרבי אל הפרופסור כמו התעלם מכל ההטחות. הוא המשיך את התכתבות מן המכתב שלפניו, זה שעסק בהתקדמותה הרוחנית של משפחת גרין, מבלי להזכיר אף מילה בנושא האבולוציה.
 
הנחת הפרופסור הייתה כי הרבי עמד על טעותו. כנראה, הסיק, גם הרבי מבין כי על התורה להרכין ראש (חלילה) בפני עובדות מדעיות מוכחות.
 
בינתיים, לא הפריע לו הדבר להוסיף להתקדם בשמירת מצוות התורה. במהלך השנה וחצי הבאות הוא דיווח לרבי על כל אחת מאבני הדרך שהוא ומשפחתו עברו במסעם: שמירת שבת מלאה, קיום מצוות טהרת המשפחה ועוד. הרבי תמיד השיב במילות עידוד וברכה. באחת הפעמים אף שלח במתנה זוג תפילין, אותן החל ולוול להניח מדי יום חול.
 
בני הזוג גרין שכבר עברו כברת דרך ארוכה במסלול היהודי של חייהם, החליטו לשלוח את ילדיהם ללמוד בישיבה. צעד משמעותי, אפשר לומר אפילו דרמטי עבור הורים מדענים. כאשר כתבו על כך לרבי, זכו לתשובה חמה ומעודדת במיוחד.
 
בשולי אותו מכתב, הוסיף הרבי: "אגב, ביחס למה שכתבת לי באשר לסיפור הבריאה בתורה...". הרבי פרש את טיעוניו של פרופסור גרין ופרך אותם (גם לדעת הפרופסור) אחד לאחד.
 
"אתה תוהה בוודאי", סיכם הרבי את מכתבו, "מדוע המתנתי זמן רב כל כך כדי להשיב להערותיך בעניין הזה. אולם תפקידי בחיים אינו לנצח בוויכוחים. משימתי היא לקרב יהודים לתורה ולמצוותיה".
 
משימה שהוכתרה בהצלחה מלאה גם עם משפחת גרין.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter