ב תשרי התשפ"א (20.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » הרבי מלובביץ » ג' תמוז » סיפורי מופת


המרצה הסופר
המום כולו יצא הרב ברוור מהבניין. בחוץ, ניגש אליו ידיד שעמד בסמוך אליו שעה שהרבי דיבר עמו ושאל: "מה, אתה סופר?". "כן", השיבו הרב ברוור. "מעכשיו".

טו כסלו התשע"א (22.11.2010)

במשך שנים רבות שימש הרב יעקב ברוור מרצה. אחת ה"קתדרות" שלו הייתה שבתונים חורפיים שנערכו בשכונת קראון-הייטס שבברוקלין.
 
בשלב מסוים החל לחוש שחיקה. הדברים הגיע עד כדי כך שהוא פיתח נוגדנים לצלילי הקול שלו. הרצאותיו היו בדרך כלל באותם נושאים והיה עליו לזרא הצורך להשיב שוב ושוב על אותן שאלות. נמאס לו.
 
היה זה בחודש כסלו תשנ"א. הרב ברוור הגיע לקראון-הייטס במצב-רוח ירוד במיוחד, אל מה שחשב כי תהיה הרצאתו האחרונה. למען האמת, השעמום והדחייה העצמית שלו נמהלו בתחושת אשמה לא קטנה. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח עודדו כל העת להוסיף ולהרצות, והוא חשש לאכזב את הרבי. הוא ידע כי בעיני הרבי נטישת משמרת היא מעשה גרוע ונורא. אולם לא היה בכך כדי למלאו בכוח להמשיך. למען האמת, כדי להשקיט את המצפון, הוא השקיע שעות בניסיון למצוא פעילות הולמת שתשמש כתחליף להרצאות. אך לא מצא דבר.
 
ההרצאה שנשא באותו סוף-שבוע הייתה לטעמו כישלון מוחלט. ארוכה מדי, בלתי-אחידה ונטולת השראה. הרב ברוור הרגיש כמו זמר מזייף, מה שהוסיף דכדוך לסל תחושותיו המפוקפקות.
 
באותן שנים קיבל הרבי אורחים בימי ראשון בבוקר. כל מי שרצה בא וקיבל מהרבי ברכה ודולר לצדקה. בעיתויים אלה, קהל המבקרים שבאו לראות את פני הרבי הגיע לאלפים, וההמתנה בתור הייתה ארוכה ולא נוחה. למזלו של הרב ברוור, קידמו את אורחי השבתון לתחילת התור, וכמרצה – נהנה גם הוא מהקידום.
 
ההרצאה האחרונה, כמו גם כוונתו לפרוש ממעגל המרצים, הוסיפו בו חשש גדול להיפגש עם עיני הרבי, מהן דבר לא נסתר. אף על פי כן, יצא הרב ברוור בשעה המיועדת של אותו בוקר כדי להצטרף אל העוברים לפני הרבי.
 
בדרך, פגש כמה מאורחי השבתון. הללו מיד זיהוהו: "ראביי, ההרצאה אתמול הייתה מעניינת מאוד, אך קצת מורכבת וקשה להבנה. האם פרסמת פעם את הדברים בכתב? היינו שמחים לקרוא ולהעמיק את היכרותנו עם הנושא".
 
הם התפלאו מאוד להיענות בשלילה. הרב ברוור הצטדק כי אינו מטיב לבטא עצמו בכתב כמו בדיבור. לדעתו, כתיבתו עילגת משהו ומתאימה אולי לסגנון המונוטוני, היבש והפדנטי המאפיין כתבי עת אקדמיים. הוא לא מצליח להזרים בה חיוניות כמו זו שיש לו (שהייתה לו?) בדיבור ולכן מושך ידו מכך.
 
האורחים שמעו, אך ניכר על פניהם כי ההסבר לא סיפק אותם. הם ידעו שכדי לשרוד בעולם האקדמי מוכרחים לכתוב הרבה והיטב.
 
כשהגיע הרב ברוור למלון בו התאכסנו האורחים, ניגשה אליו קבוצת אנשים נוספת ושאלה היכן אפשר למצוא כתבים שלו. וכך גם כשעמד בלובי, ניגשו אליו כמה מתלמידי ישיבת חב"ד המקומית, שסייעו בהפקת השבתון, והתעניינו היכן אפשר למצוא "חומר" שלו.
 
בשלב זה, החל הרב ברוור לאבד סבלנות. מה פשר מתקפת הדרישות הזהות? "תבינו, אינני סופר וגם אף פעם לא הייתי סופר!", הגיב בחדות. אי-אפשר היה שלא לזהות את העצבנות בקולו.
 
"איך זה ייתכן, הרי אתה פרופסור, לא?", לא האמינו הבחורים.
 
בדרך מהמלון אל מרכז חב"ד העולמי, מקום משכנו של הרבי, צעד  הרב ברוור לצד בני-זוג מאורחי השבתון. אחת השאלות הראשונות שלהם הייתה – איך לא? – היכן הרב ברוור כותב...
 
כאשר הגיעה כל הקבוצה ל-'770' – כינויו המפורסם של מרכז חב"ד העולמי – הם עברו את המון האדם הממתינים בתור ונכנסו מדלת בקומת המרתף של הבניין. טור האורחים זחל קדימה לכיוון הרבי ולבו של הרב ברוור החל לפעום בחוזקה. הוא חש יובש בפיו. למרות שאין זו פגישתו הראשונה עם הרבי – ואולי בגלל זאת – הוא התרגש מאוד. כעבור רגעים ספורים עמד הרב ברוור לפני הרבי.
 
פגישתו עם הרבי, כמו זו של כולם, ארכה שניות אחדות. אך בעיניו הן דמו לנצח. הרבי הביט בו באהבה בל תשוער, כאילו אין בעולם דבר מלבדו, נתן לו דולר ואיחל "ברכה והצלחה".
 
הרב ברוור כבר פנה לצאת החוצה, ולפתע אחז מזכירו של הרבי בשרוולו. באינסטינקט מיידי הסתובב הרב ברוור לעבר הרבי וראה כי הוא מושיט לו דולר נוסף. כאשר לקח את הדולר, אמר לו הרבי בחיוך קטן ומין זיק של משובה: "הצלחה בכתיבה"...
 
המום כולו יצא הרב ברוור מהבניין. בחוץ, ניגש אליו ידיד שעמד בסמוך אליו שעה שהרבי דיבר עמו ושאל: "מה, אתה סופר?".
 
"כן", השיבו הרב ברוור. "מעכשיו".שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter