כב אב התשפ"ב (19.08.2022)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


לומדים ויוצרים חיים
יחזקאל הנביא העביר מסר אלוקי לכל עם ישראל, כי העיסוק בתורת בית-המקדש נחשב כמו שבונים אותו ואף מביא לכך שהבית ייבנה בפועל ממש!

יז תמוז התש"ע (29.06.2010)

ביום רביעי השבוע נמלטה אנחת רווחה מפי יותר ממיליון אזרחים צעירים בישראל: חופש! ילדים יצאו משערי בתי הספר בשאגות צהלה, וגם המורים הרגישו מאושרים לא פחות מהם, גם אם לא השמיעו שאגות.
 
לא בכל מסגרות הלימודים נפתח החופש. במסגרות החרדיות, ממשיכים (בעיקר הבנים) את חוק הלימודים והחופשה מכווצת לכדי שליש מתוך החודשיים המקובלים. בעוד כשבועיים יצאו התלמידים לחופשה בת שלושה שבועות בערך – ומיד לאחר מכן יפתחו שנת לימודים חדשה.
 
*
 
מה באמת הגורם לכך? מה מניע את המחנכים החרדים להסכים לעבוד שבועות שלמים מעבר לעמיתיהם שבמסגרות לא חרדיות?
 
התשובה היא היחס השונה שמעניקים למקצועות שנמצאים בלב מערכת הלימודים במוסדות החרדיים – מקצועות התורה.
 
התורה על כל מקצועותיה, הן אלה שבכתב והן אלה שבעל-פה, שונים לחלוטין מכל מקצועות החולין. אלה האחרונים הנם מקצועות שנוצרו מהחיים. החיים מטבעם מזמנים מטלות, והמתמטיקה, האנגלית וכל שאר מקצועות החול מקנים כלים כיצד להתמודד איתן. במקצועות אלה כל מה שחשוב הוא רכישת הידע – והפסקה ארוכה באמצע תהליך רכישת הידע, לא מזיקה מאומה.
 
מה שאין כן בתורה, אין המטרה רק בידע כשהוא לעצמו – אלא גם בעצם הלימוד. יהודי מצווה ללמוד תורה יומם ולילה, כי התורה, בנוסף להיותה מורה ומנחה כיצד לחיות על פי הרצון האלוקי – משמשת לנשמה צינור-חיים קיומי. היא המזון הרוחני החיוני לקיומה של נשמתנו, באותה מידה שאוכל חיוני לקיומו של גופנו.
 
'הרגלי תזונה' חשוב להקנות מילדות. חשוב לרכוש כבר מגיל צעיר הרגלי בריאות לנשמה. לכן במוסדות בהם נמצאת התורה במרכז מערכת הלימודים – מצמצמים את החופשה למינימום שנועד לאפשר התארגנות לקראת שנת הלימודים הבאה, ומיד שבים ללימוד. יותר מכך: אפילו במהלך החופשה מקיימים מסגרות לימודיות חווייתיות, שמחזקות את התודעה לקשר בל יינתק שלנו אל התורה. כי כלשון התפילה הנאמרת בכל יום: "הם (דברי התורה) חיינו ואורך ימינו". זו אינה תורה שנוצרה מהחיים אלא התורה שיוצרת חיים.
 
*
 
האמת היא, שהתורה יוצרת לא רק חיים רוחניים. בספר הזוהר הקדוש נאמר כי הקדוש-ברוך-הוא השתמש בתורה לתהליך הבריאה הגשמית: "אסתכל באורייתא וברא עלמא" (הסתכל בתורה וברא את העולם).
 
גם אנו, באמצעות הלימוד – יוצרים בעצם תהליכים מקבילים לבריאה. למשל: בספר יחזקאל מופיע מפרט אדריכלי של מבנה בית-המקדש השלישי, ומלמדים חז"ל כי יחזקאל העביר בכך מסר אלוקי לכל עם ישראל, כי העיסוק בתורת הבית נחשב כמו שבונים אותו ואף מביא לכך שהבית ייבנה בפועל ממש!
 
על בסיס דברים אלה, קורא הרבי מליובאוויטש מלך המשיח במיוחד בתקופה זו בה אירעו מאורעות החורבן (י"ז בתמוז – ט' באב) לעסוק בתורת הבית (בפרשיות תרומה, תצווה, כי תישא, ויקהל, פקודי, בספר יחזקאל פרקים מ – מג, במסכתות מידות ותמיד ובמיוחד בהלכות בית הבחירה לרמב"ם). כאשר הראש מלא במחשבות ובאמונה מוחשית על בית-המקדש שעומד בכל רגע להפוך מחזון למציאות – נוצר תהליך רוחני, שמזרז ומאיץ את ההתגשמות הנכספת של כל התהליכים הרוחניים מכל הדורות – בבניין הבית השלישי בפועל ממש, בגאולה השלמה שתבוא תכף ומיד.
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter