כה אב התש"פ (15.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


כוחה של תורת-אמת
המחזה הזה הגדיש את הסאה אצל היהודי שחי אתה. במיוחד לאחר הדברים החמורים ששמע מהמוהל על המשמעות של נישואי תערובת. בו במקום החליט להיפרד ממנה לחלוטין, לצמיתות!

כח אייר התשע"ט (02.06.2019)

פניהם של שני בחורי החמד היו מועדות לאולם שמחות ברובע ברונקס שבניו יורק. מידי יום שישי אחר הצהריים, בשעות בהן אין לימודים בישיבה, הם מנצלים את הזמן לזיכוי יהודים במצוות. יש להם אזור 'שלהם' בו מסתובבים, מאתרים יהודים ומניחים עמם תפילין. כעת, אחד מהיהודים הקבועים שפוגשים, חוגג ברית מילה לבנו, והוא הזמין אותם לבוא ולהשתתף באירוע.
 
לפתח האולם הם הגיעו באיחור. אולם הברית עדיין לא החלה. פניו של אבי הבן אורו למראם, אך עננה לא ברורה העיבה עליהם. "המוהל מעכב את הברית", סינן לעברם.
 
המוהל, הרב ישראל הלר, דרש לוודא כי אמו של הרך הנולד יהודייה. האימא טענה כי נולדה לאם יהודייה, אך לא הצליחה להוכיח זאת. המוהל פנה למכון רבני שמתמחה בתחום, שיערוך בירור מהיר. "ללא הסכמה מהמכון, לא אערוך שום ברית!", הודיע נחרצות. "אינני מוכן שעריכת הברית תהפוך לאישור בלתי רשמי להיותה של האם יהודייה, כל עוד לא בטוח שהיא כזו".
 
שני הבחורים נכנסו ללחץ. ואם יתברר כי האימא גויה? טבעי היה כי אם ייהרס הטקס, הרי שהאבא יכעס על כל מה ומי שמייצג את הדת, ומערכת הקשרים עמו שבנו בדי עמל, תיהרס! ואכן, מרגע לרגע, איבד אבי הבן את סבלנותו. הוא כבר גמר אומר להזמין רופא, שיבצע את הברית ללא בירורים מיוחדים...
 
לאחר שעה וחצי של המתנה מלאה, התקבלה התשובה מהמכון הרבני כי אפשר לסמוך על ההשערה שהאם יהודייה, למרות שלא הצליחו לוודא זאת באופן מוחלט. ההכרעה הייתה כי יש למול את התינוק ללא ברכה, ולהתנות כי אם האם יהודייה הרי זו ברית רגילה, ואם לא – זו תהיה ברית לשם גיור!
 
שני הבחורים והמוהל הפכו להרכב מאולתר של בית דין, וכפי שמחייבת ההלכה מינו שליח למילת הגר מספק. השליח היה עוזרו של המוהל.
 
העוזר החל בהכנות למילה. בינתיים, ניגש המוהל לשולחן עליו הונחה העריסה בה שכב התינוק והרים לרגע את העריסה. הוא לא חלם כי בפעולה פשוטה זו הוא מציל את התינוק מאסון: שבריר שנייה לאחר מכן, לעיני כל המוזמנים, קרס פתאום השולחן תחתיו, ובקבוקי יין וכוסות זכוכית שהיו עליו התנפצו לכל עבר!
 
המוהל, שעד עכשיו נתפס בעיני כולם כמשבית השמחה, הפך למציל חייו...
 
דרמה נוספת שתרמה למתח באולם הייתה התעלפות קלה שחווה אחד הבחורים, למראה הדם של ברית המילה.
 
לאחר הטקס התיישבו כל המוזמנים לסעודת המצווה, ובמהלכה הרגיש המוהל חובה להסביר לנוכחים את פשר העיכוב הארוך. הוא לקח בחשבון את אי הנעימות שתיגרם מדבריו לבעלי השמחה, אולם היה לו חשוב להעמיד דברים על דיוקם, כדי שאף אחד לא יסיק מהאירוע מסקנות הלכתיות מעוותות. "זו זכות עבורך למנוע טעויות כאלה", שכנע לאחר מכן את אבי הבן.
 
השם שנבחר לתינוק היה איתן. בסיום האירוע, לפני שפנו הבחורים לחזור לישיבתם – בבית המדרש של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח – ניגשו לאבי הבן והעניקו לו את מתנתם לתינוק. "על פי הוראת הרבי", הסבירו לאב, "ראוי כי לכל ילד יהודי תהיה קופת צדקה אישית וספר חת"ת – ראשי התיבות: חומש, תהילים, תניא. תניא הוא ספר היסוד של חסידות חב"ד, וכעת מתברר כי יש לספר קשר מיוחד לתינוק: השם איתן מורכב מאותן אותיות של המילה תניא. אולי זו הזדמנות ניאותה שנקבע כעת על לימוד שבועי משותף בספר?", בחנו את פניו של האב.
 
"סגרנו", חייך אליהם האב.
 
סוף טוב, הכול טוב. אבל זה עדיין לא היה הסוף. כאשר סר המוהל לבדוק את התינוק לאחר שלושה ימים, שמע מההורים המשך מדהים של ההתרחשויות: בין קהל המוזמנים היו שתי נשים. אחת גיורת הנשואה ליהודי, שחדלה לשמור מצוות, ושנייה גויה נשואה ליהודי. הדברים שנשא המוהל, גררו את השתיים לויכוח שעלה לטונים גבוהים. הגויה הטיחה בגיורת כי היא שקרנית והוציאה מרב תעודת גיור שאין לה שום כיסוי, והגיורת הטיחה בגויה כי היא עדיפה עליה, "שמסבכת את בעלה עם אלוקים".
 
בשיאו של הוויכוח, לאחר שהמוהל והבחורים כבר עזבו את האולם, איבדה הגויה שליטה והפכה על הגיורת את השולחן עם כל המעדנים שעליו...
 
המחזה הזה הגדיש את הסאה אצל היהודי שחי אתה. במיוחד לאחר הדברים החמורים ששמע מהמוהל על המשמעות של נישואי תערובת. בו במקום החליט להיפרד ממנה לחלוטין, לצמיתות!
 
הגיורת, לעומתה, ראתה במה שקרה סימן משמים והחליטה להדק את שמירתה על חוקי התורה והמצוות.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter