ב אייר התשפ"א (14.04.2021)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » מגזין


מתי נהיה סוף-סוף בני-חורין?
210 השנים במצרים עשו את שלהן, ועם ישראל קצת התקשה להתחיל לחשוב על חיים אחרים ושונים. עד כמה שזה נשמע מוזר, הם לא כל כך היו להוטים לזכות בעצמאות ובחרות. 

ט ניסן התש"ע (24.03.2010)

חג הפסח הוא חג העצמאות היהודי האותנטי. יציאת מצרים לפני 3321 שנים, היא זו שהפכה אותנו מעם עבדים חבול ומושפל, לבני חורין. האומה המצרית שרדתה באבותינו בפרך, הוכתה על-ידי הקדוש-ברוך-הוא בעשר מכות כואבות, שהרסו לה את כל אושיות החיים. מהיאור שהפך לדם, דרך האדמה שרחשה כינים, בעלי החיים שהוכו בדבר והצמחים שנאכלו על-ידי ארבה, עד לבני האדם שמתו במכת בכורות. הדברים הגיעו לכך שהמצרים דחקו בבני ישראל לעזוב את ארצם.
 
ומה קרה מצדם של בני ישראל? מסתבר, שלא היה כל כך קל לנתק אותם מהוויית השעבוד. 210 השנים במצרים עשו את שלהן, ועם ישראל קצת התקשה להתחיל לחשוב על חיים אחרים ושונים. עד כמה שזה נשמע מוזר, הם לא כל כך היו להוטים לזכות בעצמאות ובחרות.
 
נשווה בנפשנו משפחה שגדלה בכלא, מזה כמה דורות. הדור הראשון של המשפחה, אלה שעוד הכירו את העולם שמחוץ לכלא, כבר נפטרו. כל השאר כבר נולדו אל חיי השבי. חייהם קשים, בתת-תנאים ממש, בכל המובנים. אבל אלה החיים מבחינתם. הם לא מכירים משהו אחר.
 
פתאום, ביום בהיר מודיעים להם הסוהרים: רבותיי, החוצה! אתם משוחררים. התגובה הטבעית ביותר מצדם תהיה הצטנפות מפוחדת. הם יתנגדו להשתחרר. הם לא יבינו מה רע בחיים בכלא. כי כיצד הם יכולים להבין, אם מעולם לא הכירו חיים אחרים?
 
זו בדיוק הייתה הבעיה של עם ישראל. פתאום, בבת אחת, לעזוב דפוס חיים מוכר, להינתק מהרגלים, משגרה – ולפתוח דף חדש. פתאום, בבת אחת לעכל תובנה חדשה, כי חייהם עד עכשיו, אלה שלתוכם נולדו ובהם צמחו וגדלו – אינם חיים בכלל. החיים האמיתיים מחכים להם מחוץ לגבולות הפלדה המצריים, שמעודם לא חצו אותם.
 
מסיבה זו נצטוו בני ישראל עוד בהיותם במצרים, להקריב קרבן פסח. לקחת כבש, מיתוס אלילי מצרי, ולשחוט אותו. להקריב אותו כקרבן לקדוש-ברוך-הוא. היה זה אקט שנועד לטלטל את אבותינו טלטלה רבתי, כזו שתקרע מעליהם את מסכי הטומאה המצריים ותכוון אותם לפקוח את העיניים אל החיים האמיתיים. החיים החדשים שנכונו להם תחת הנהגתו של משה רבינו, בהתאם לרצונו הצרוף של מלך מלכי המלכים. 


יציאת מצרים הייתה השלב הראשון בעצמאות היהודית. השלב האחרון והמושלם מצפה לנו בכל רגע. זו הגאולה האמיתית והשלמה, שעל פי בשורתו הנבואית של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח עומדת להתרחש בדורנו, בכל רגע ממש. הגאולה השלמה תשחרר אותנו שחרור מוחלט מכבלי הגלות, מכל הצרות למיניהן, ומעל לכול – היא תסיר מעלינו את עולו המעיק של היצר הרע. זה שמפתה אותנו לפתח דפוסי חיים קלוקלים ומעוותים.
 
בגאולה השלמה נהיה באמת מה שאנחנו. נזדהה עם האני האמיתי שלנו – הנשמה האלוקית שבקרבנו, הצמאה לחיות אך ורק לפי רצון הבורא. לא נימשך בכלל לחיים אחרים, כי לא יהיה יצר רע שימשוך אותנו לכך.
 
נכון לעכשיו, סביר להניח כי ישנם בינינו כאלה שמזדהים מאוד עם התחושה שהייתה לאבותינו ממצרים. פתאום, בבת אחת לעזוב דפוסי חיים והרגלים לטובת חיים חדשים לגמרי – גם אם טובים לאין שיעור מכל מה שמוכר לנו – יכול להיתפס כמשהו מרתיע.
 
זו אחת הסיבות להנחייתו המפורסמת של הרבי, ללמוד ולהכיר את החיים בגאולה מתוך המקורות העוסקים בכך. הלמידה הזו, במיוחד מתוך תורתו של הרבי עצמו, עוזרת לנפץ הרבה מיתוסים גלותיים שגויים, שמובנים לנו בתוך הנפש, ומקרבת אותנו אל העצמאות והשחרור המלאים שנכונו לנו בעידן הגאולה השלמה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter