ד סיון התש"פ (27.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש אייר


לכתחילה מלמעלה
פעם רק רבנים גדולים לימדו תורה ברבים והפיצו את ערכי היהדות. היום עושים את זה אפילו נערי בר מצווה, שמסתובבים 'חמושים' עם זוג תפילין ומזכים עוברים ושבים במצווה

כט ניסן התשע"ד (29.04.2014)

חב"ד
הודעתו של שר החינוך כי ינמיך את סף הקבלה לאוניברסיטאות, לא הפתיעה יותר מדי אנשים בתחום. האלטרנטיבה של המכללות האקדמיות נוגסת נתחים הגונים משוק הסטודנטים, ולאוניברסיטאות לא נותרה ברירה אלא לכוף את ראשן.
 
אם לפני שנים לא רבות כמעט ולא הייתה ברירה למי שחפץ בלימודים אקדמיים ולא עמד בתנאי הקבלה הנוקשים של האוניברסיטאות, היום המצב שונה. נפתחו מכללות רבות עם סף דרישות נמוך בהרבה.
 
מאחורי הקונספט עומדת התפיסה כי לאדם יש כישורים גבוהים יותר מאלו שהוא מקרין בבחינת קבלה אחת או יותר. לאורך זמן, מגלה התלמיד את כוחותיו, ורבים מאוד מצליחים להשלים מסלולי לימודים מפרכים, למרות התחזית השלילית שמנבא להם המבחן הפסיכומטרי, למשל.
 
*
 
אדם צריך להאמין בכוחותיו הפנימיים וביכולתו להתגבר מעל למגבלות ומחסומים באישיות. רעיון זה חוזר על עצמו רבות במשנתו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, ומבוסס על משפט שאמר הרבי הרביעי בשושלת ליובאוויטש, כבוד קדושת אדמו"ר מהר"ש (רבי שמואל): "העולם סובר כי כאשר נתקלים במכשול, יש לחפש דרך עוקפת מלמטה או מהצדדים, ורק אם לא מוצאים דרך כזו – לנסות לדלג מעל המכשול. אך אני אומר – 'לכתחילה (לדלג) מלמעלה'".
 
כשנתקלים במכשול קיימת רתיעה טבעית להתמודד אתו ומעדיפים לחפש דרך חילופית שעוקפת את המכשול. את העימות החזיתי עם המכשול אוהבים להותיר כברירה אחרונה. הרבי מהר"ש, שביום שישי זה, ב' באייר, חל יום הולדתו – תבע שהמחשבה הראשונית תהיה כיצד להתמודד עם המכשול. לא לעצור ולא להימלט מפניו. למצוא את הדרך כיצד לבצע את מה שצריך – ולהצליח.
 
זה נכון לסטודנטים שרוצים להשיג תואר וזה נכון לאדם שכבר עובד, מתפרנס ונתקל בקשיים. זוהי השקפת העולם שמתאימה לכל התמודדות: בחינוך ילדים, בשלום בית, בפרנסה או עם מצבי רוח משתנים.
 
*
 
הביטוי 'לכתחילה מלמעלה', או כפי שהוא נאמר במקור (באידיש): 'לכתחילה אריבער' – בא לידי שימוש אצל הרבי בהקשרים רבים. למשל, באפשרות שיש כיום לכל יהודי ללמוד את פנימיות התורה – הרובד הנסתר, שמוסבר במיוחד בתורת החסידות.
 
בעבר, אדם שרצה לגשת לתורת הסוד היה עליו להיות בגיל מתאים ועם ידע קודם מוכח. אחרת לא הורשתה לו הכניסה לחבורה הקדושה של לומדי הסוד. כיום, המציאות שונה. היום "מותר ומצווה לגלות זאת החכמה", כלשונו של המקובל הנודע מצפת, האר"י (האלוקי רבי יצחק) הקדוש. היתר וציווי שמיושם במיוחד בזכות תורת החסידות, שמנגישה ומאפשרת לכל יהודי להבין כראוי סודות עמוקים.
 
הדבר נכון גם לגבי הפצת יהדות בכלל. פעם רק רבנים גדולים לימדו תורה ברבים והפיצו את ערכי היהדות. היום עושים את זה אפילו נערי בר מצווה, שמסתובבים 'חמושים' עם זוג תפילין ופונים לעוברים ושבים מבלי להתבייש – 'לכתחילה אריבער' – ומזכים אותם במצווה.
 
על התקופה הסמוכה לגאולה השלמה נאמר כי יתפתחו בה תהליכים רוחניים מהירים וחדים. ההתקדמות העולמית לא תהיה הדרגתית, אלא תנסוק בפתאומיות ובזריזות. בתקופה זו מוצבים קשיים ומכשולים, ועל-ידי שמתמודדים איתם בדרך של 'לכתחילה מלמעלה' – מתעלים לרמות שלא הכרנו מעודנו.
 
'לכתחילה מלמעלה' היא דרך חיים. לא תמיד קלה ליישום, בלשון המעטה – אבל זו הדרך שנדרשת בתקופתנו. והיא מבטיחה הצלחה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter