ח סיון התש"פ (31.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חודש אייר


נס גדול, אבל לא גאולה
נס! אין שום מילה אחרת להסביר את קיומנו בארץ מוקפת אויבים ואת ההתפתחות המדהימה שלה בעשרות השנים האחרונות. נס גדול, אבל לא גאולה

א אייר התשע"ג (11.04.2013)

חב"ד
ציוני דרך, שנים או יובלות הם זמן מצוין לחגיגות – אך גם לחשבון נפש. כאשר מדובר בציון דרך בעל משמעות לאומית – הדבר נכון שבעתיים.
 
השבוע אנו מציינים 65 שנים לכינון שלטון יהודי בארץ ישראל, וזה הזמן לשוב לחשוב ולהבין את התהליך שהעם היהודי חווה בעשרות השנים האחרונות.
 
די בהבטה שטחית סביבנו כדי לראות  את הנס המופלא בתוכו אנו חיים. כן, נס! אין שום מילה אחרת להסביר את קיומנו בארץ הזו המוקפת אויבים ואת ההתפתחות המדהימה שלה בעשרות השנים האחרונות. די אם נשווה את עצמנו למדינות אחרות שקיבלו את עצמאותן בסביבות שנת תש"ח, כדי לקבל משמעות חיה לפסוק "ארץ אשר עיני אלוקיך בה מראשית שנה ועד אחרית שנה".
 
כאשר נוסיף לכך את ההתפתחות המדעית והטכנולוגית ואת קיבוץ הגלויות המופלא המרכיב את הפסיפס המדהים של העם בישראל – מתעצמת ההכרה בנס שבעתיים.
 
העובדה שיהודים מכל קצוות תבל מתקבצים לארץ אבותיהם, היא ללא ספק מסימני הגאולה, אולם לא מעבר לכך. אסור שההתפעמות מהפלא הגדול של שיבת חלק מהעם היהודי לארץ אבותיו תגרום לנו להתבלבל בין סימני עקבות המשיח לבין התגשמות תהליך הגאולה.
 
*
 
הקמת שלטון יהודי בארץ ישראל היא חיובית במובנים רבים. אולם היא אינה יכולה בשום אופן להוות את תחילתו של תהליך הגאולה. ראשית, כיוון שעל פי ההלכה היהודית (שבנושא זה היא ערוכה אך ורק בהלכות מלכים לרמב"ם) הגאולה היא מאורע המבוסס על התגלותו של מלך מבית דויד, המשיח – שמכונן שלטון תורני מובהק ומביא לבניין בית המקדש וקיבוץ כל הגלויות. מה שקרה בה' אייר תש"ח רחוק מלענות להגדרה האמורה וממילא לא יכול להיתפס כהתחלת הגאולה.
 
מלבד זאת, תפיסת הגאולה כתהליך שנמשך עשרות או מאות שנים, ובמהלכו אמורה הגאולה לאט לאט לרקום עור וגידים ולהיבנות – סותר את העיקרון של 'אחכה לו בכל יום שיבוא'. עיקרון לפיו המשיח אמור לחולל את הגאולה ביום אחד ולא להצמיח אותה בשלבים.
 
*
 
חז"ל ממשילים את תולדות העולם לשבוע אחד ארוך, כאשר כל אלף שנים מהווים יום אחד והאלף השביעי, שבו כבר נהיה בתוך הגאולה, הוא כנגד יום השבת. אנו עומדים כרגע ברבע הרביעי של האלף השישי, ולפי המשל הזה אנו נמצאים בזמן של יום שישי אחרי הצהריים, ברגעים האחרונים שלפני כניסת השבת, לפני הגאולה.
 
אחד המנהגים היהודיים העתיקים, המובא אף בספרי הלכה, הוא לטעום ביום שישי בצהריים ממאכלי השבת. המנהג מבוסס על המילים הנאמרות בתפילה: 'טועמיה – חיים זכו'. על פי המשל האמור, אנו נמצאים כעת ביום שישי אחרי הצהריים, וזה מסביר מדוע הקדוש-ברוך-הוא נותן לנו לטעום כעת ממטעמי הגאולה. כלומר – לחוות אירועים הדומים לאלו שיקרו בגאולה.
 
זאת הסיבה לתופעות הרבות המתרחשות בדורנו ומזכירות לנו תהליכי גאולה: קיבוץ גלויות, הסבת משאבי נשק להשמדה המונית לתועלות כלכליות, הקואליציה המתגבשת בעולם נגד מדינות המאיימות במלחמה ועוד. כל אלו הם טעימות שבורא עולם נותן לנו לטעום ממה שיתרחש בגאולה.
 
'בשוב השם את שיבת ציון היינו כחולמים', אומר דוד המלך בתהילים. למרות כל ההכנות לגאולה, כשהיא תבוא – התחושה תהיה כמו אדם שעובר מחלום להקיץ. בבת אחת. וכמו שכתוב: 'פתאום יבוא אל היכלו האדון!'.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter