כב אלול התשע"ט (22.09.2019)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
כולם עשו תשובה
אין בדורנו יהודי שלא חלף בראשו אי פעם הרהור תשובה, ולכן מבחינה זו אנו ראויים כבר להיגאל. בינתיים, ברגעים שנותרו עד להתגלות המשיח, עלינו להוסיף ולשפר את רמת התשובה, כל אחד בהתאם למעמדו ומצבו, ולהמשיך להתחזק באמונה ובציפייה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » ל"ג בעומר


סודו של רבי שמעון בר יוחאי
מהו סודו של רבי שמעון שדווקא לכבודו עורכים טקסים כה ייחודיים, כמו גם למשל מנהג תהלוכות האחדות, שהתחדש וקיבל תנופה עולמית על ידי הרבי מליובאוויטש?

א אייר התשע"א (05.05.2011)

חב"ד

 את החדווה המאפיינת את ל"ג בעומר לא מוצאים באף יום הילולא אחר. ילדים כמבוגרים שמחים ביום זה – יום הפטירה של התנא המפורסם רבי שמעון בן יוחאי – יותר משהם שמחים בכל יום פטירה אחר. ככלל, ימי פטירה  אינם ימים עליזים, בלשון המעטה. ל"ג בעומר הוא יום הפטירה היחיד שנחגג על ידי עם ישראל בשמחה כה רבה.
 
בימי פטירה מקובל להדליק נרות לזכר הנפטרים. בל"ג בעומר לא מדליקים נרות – אלא מדורות ענק. מנהג שנשמר בקנאות 'אפילו' על ידי הילדים. מזה כמה שבועות הם מקוששים עצים, מטמינים גרוטאות דליקות ומתרגשים להקים מהם מדורות שלאורן ירקדו וישירו בגרונות ניחרים לכבודו של בר-יוחאי.

מהו סודו של רבי שמעון שדווקא לכבודו עורכים טקסים כה ייחודיים, כמו גם למשל מנהג תהלוכות האחדות, שהתחדש וקיבל תנופה עולמית על ידי הרבי מליובאוויטש?
 
                                                           *
 
מטבע-לשון מקובל לקרוא 'לווייתן' לאנשים גדולים מאוד בתחומיהם. הלווייתן הוא היצור הגדול ביותר בעולם המוכר לנו ולכן שמו הפך לכינוי למי שהוא ענק בתחומו.
 
גם רבי שמעון מכונה 'לווייתן'. זהו תואר שניתן לו בתורת החסידות – אך מסיבה מהותית ולא רק כי הוא 'גדול' בתחומו. בחסידות מוסבר כי באופן כללי מתחלקים הצדיקים בעם ישראל לשניים: הסוג המוכר יותר הוא אלה שצדקותם מתבטאת בקיום מושלם של המצוות, בכמות ובאיכות ללא דופי, והסוג הנדיר יותר הוא זן ייחודי של צדיקים שמתחברים אל הקדוש-ברוך-הוא דרך התורה, ופטורים מקיומם של מצוות שונות.
 
רבי שמעון משתייך לזן הייחודי. רבי שמעון הגיע למדרגה של התחברות עילאית בתורה, עד ש(בעיקר בזמן שהותו במערה) היה פטור מקיום מצוות רבות – משום שבאמצעות התורה הוא הצליח להשיג תוצאה רוחנית ייחודית, אותה לא ניתן להשיג על ידי קיום המצוות.
 
לכן הוא נקרא 'לווייתן' – מלשון בן לוויה. רבי שמעון נמנה על אותם מתי מספר צדיקים שנחשבים כביכול לבני לווייתו של הקדוש-ברוך-הוא בכבודו ובעצמו, משום שהעפילו לרמות קדושה הרבה מעבר לכל בני תמותה.
 
לרבי שמעון היה ערך מוסף על צדיקים אחרים שנחשבים 'לווייתנים' – בכך שהשתמש בקדושתו הנשגבת גם לטובת אחרים. כפי שמסופר שלאחר 13 שנים בהן התחבא במערה מפני הרומאים ובמהלכן התעלה במיוחד בתורה ובקדושה, יצא רבי שמעון ומיד דאג להועיל לסביבה עם קדושתו. במבט עיניו שיקם אתרים שרופים, גילה ברוח-הקודש מקומם של קברים אבודים ועוד.
 
                                                           *
 
המורשת המפורסמת של רבי שמעון היא ספר הזוהר הקדוש. בספר זה, שמכיל סתרי תורה מופלאים המהווים יסוד לכל תורת הקבלה והחסידות, אפשר לומר כי מגולמת אישיותו הכבירה של המחבר. הספר מכיל כאמור סודות נשגבים, בדומה לקדושתו של המחבר, ופרסומם של סודות אלו ולימודם בדרך נכונה ומבוקרת מביא לעולם את התועלת הגדולה מכולם – כמו שהובטח משמיים לרבי שמעון, כי בזכות ספרו נצא מהגלות אל הגאולה השלמה.
 
לא פלא אפוא מדוע התגלגלו הדברים כך שדווקא בל"ג בעומר עם ישראל כל כך שמח. יום פטירה נחשב ליום התעלות לנשמת הנפטר, ועם ישראל כולו מאושר להיות שותף לשמחתו של מי שסלל להם את הדרך להתגלותו של אישיות כבירה עוד יותר – האישיות הנעלית מכל בני האנושות שהיו ושיהיו – מלך המשיח.
 
בל"ג בעומר נשתתף במדורות ובתהלוכות, נתחבר למורשתו המופלאה של רבי שמעון ובכך נקדם את ה'תהלוכה' הגדולה של עם ישראל לדורותיו אל יעדה – הגאולה השלמה, עם התגלותו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח.
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter