ד סיון התש"פ (27.05.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
נפלאות הגאולה
נאמר "כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות". 'כימי' פירושו: כמו ימי, דומה לימי. ובענייננו: יציאת מצרים וכל הנפלאות שהיו אז אינן אלא משל ודמיון אל גאולה השלמה והנפלאות העצומות שיתחוללו בה.


|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » כ' חשוון


ה"מורה נבוכים" של החסידות
בספר זה בא הרבי הרש"ב לתת גם חוסן רוחני כנגד המגפות הרוחניות שהיו בזמנו. והוא מסביר באופן עיוני ופנימי, כיצד הניתוק מהיהדות בכל דרך שהיא מקורה ברוח שטות. וכן, שבשום פנים ואופן היהודי אינו יכול להרשות לעצמו לקבל את חיותו מלמעלה, באותו האופן שאומות העולם מקבלים. 

הרב יקותיאל גרין
יד חשון התשע"א (22.10.2010)

בין החסידים מקובל הפתגם על הרבי הרש"ב אשר נולד בכ' מר חשון תרכ"א, כי הוא נחשב לרמב"ם של תורת החסידות. ומבאר הרבי נשיא דורנו, שכדוגמת פעלו של הרמב"ם בנגלה דאורייתא, שמבין ריבוי הבאורים שבתורה (שכידוע שבעים פנים לתורה), הוא בירר וליבן את המסקנא ופסק הדין להלכה. כך גם היתה שיטתו של הרבי הרש"ב בתורת החסידות, בירור וליבון כל הנושאים אודותם מדובר בחסידות, עד שמגיע למסקנות הענין ולהוראות הנדרשות בעבודת ה'. 
 
באוריו הרחבים של הרבי הרש"ב שהובאו ב"המשכים" השונים שכתב, והמשלים השונים שבהם הרבי נעזר להבנת הענינים העמוקים, אין להם אח ורע. 
 
מבין כל כתבי הרבי הרש"ב, חשיבות מיוחדת לספר "קונטרס ומעין". וכפי שכתב הרבי הריי"ץ ביומן הנלוה לספר, שאת הספר קונטרס ומעין חיבר הרבי הרש"ב לאור בקשתם של ארבעים ושמונה קהילות חסידיות לחומר לימודים בחסידות, שיהיה לפי ערכם ויביא לחיזוקם בעבודת ה' על פי דרכי החסידות. ואכן, כלשונו של הרבי, הספר קונטרס ומעין, למרות תכנו העמוק והעשיר, מבואר באופן כזה "שגם אנשים בינונים יוכלו להבינו". 
 
כמובא ב"יומן הרבי הריי"צ" לשנים תרס"ב-תרס"ג, בשנים אלו לחם הרבי הרש"ב במלוא עוזו ב"חברת מפיצי ההשכלה" שעשתה שמות בחינוך היהודי. וכן הוא נאבק בכל כוחו ברעיון הציוני של הרצל וסופרי זמנו החילוניים, שהציבו לעצמם את המטרה להחליף את היהדות המושתתת על התורה ומצותיה בלאומיות המנותקת מכל ענין של קדושה. כאשר במקביל, ביחד עם גדולי התורה והחסידות בני זמנו, משקיע הרבי הרש"ב את כל מרצו לחזוקה של היהדות באופן כללי, וכל זה תוך סיוע כללי לעם ישראל שסבל מאד מבעיות "תחום המושב" שהיו ברוסיה בתקופתו. 
 
והנה, למרות שממבט חיצוני, הספר "קונטרס ומעין" המבוסס על שבעה "המשכים" בחסידות שהרבי אמרם תחילה בעל פה לפני החסידים, הוא ככל ספרי החסידות האחרים, ונמצא בו נושאים מגוונים המתבארים בתורת חב"ד, כדוגמת מלחמת היצרים, השתלשלות העולמות, המשכת החיות לעולם ולאדם. נראה, כי בספר זה בא הרבי הרש"ב לתת גם חוסן רוחני כנגד המגפות הרוחניות שהיו בזמנו. והוא מסביר באופן עיוני ופנימי, כיצד הניתוק מהיהדות בכל דרך שהיא מקורה ברוח שטות. וכן, שבשום פנים ואופן היהודי אינו יכול להרשות לעצמו לקבל את חיותו מלמעלה, באותו האופן שאומות העולם מקבלים. 
 
בפרטיות יותר מסביר הרבי הרש"ב בהרחבה, כי עניני ה"שטות" של היצר הרע המפעם אצל כל אדם מישראל, ועניני שטות המצויים בלומדי התורה, רבים ומגוונים הם. והאפשרות היחידה להתגבר עליהם היא, על ידי שהאדם בעבודתו את ה' מתנהג ב"שטות דקדושה", ובתוקף ובמסירות שהם למעלה מטעם ודעת. 
 
לאור הנ"ל, נראה לענ"ד: שיש לראות את הספר "קונטרס ומעין" כ"מורה הנבוכים" של הרבי הרש"ב. וכגדולתו של הרמב"ם במישור הספרותי שהיתה הן בספרי ההלכה שלו והן בספרו "מורה נבוכים" שבו הוא התמודד עם הדעות הכוזבות שנשבו בזמנו, כן יש לראות את גדולתו של הרבי הרש"ב, הן בזה שהיה פוסק בתורת החסידות, והן בזה שהיה "מורה נבוכים" לאנשי דורו, שהסביר בטוב טעם ובהגיון בריא עד כמה שליליות הן הדעות הכוזבות שהיו בזמנו, (ושלצערנו הן קימות בחלקן גם בדורנו).שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter