כ אב התש"פ (10.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » יום הכיפורים » מבט לעומק


תהליך מיוחד של הזאת דמים
ביום הכיפורים קרבים בבית המקדש כמה קרבנות ייחודיים. שניים מהם אלו פר לחטאת של הכוהן הגדול, ושעיר לחטאת של עם ישראל. הזאת הדם משני קרבנות אלו נעשתה בתהליך משולב:

כב אלול התשע"ה (06.09.2015)

חב"ד
ביום הכיפורים קרבים בבית המקדש כמה קרבנות ייחודיים. שניים מהם אלו פר לחטאת של הכוהן הגדול, ושעיר לחטאת של עם ישראל. הזאת הדם משני קרבנות אלו נעשתה בתהליך משולב:
 
הכוהן הגדול נכנס אל קודש הקודשים כשבידו כלי עם דם משחיטת הפר. המקום אפוף בעשן הקטורת, והכוהן מגשש את דרכו אל מול ארון הברית. הוא טובל את אצבעו הימנית בדם הפר ומזה נכחו הזאה אחת 'למעלה'. כלומר – כאשר האצבע פונה לתקרה וגב כף היד פונה לרצפה. ההזאה נעשית לכיוון הארון כשידו רחוקה טפח (8 סנטימטר) מהכפורת – כיסוי הזהב של הארון. את שארית הדם שבאצבע הוא מקנח בשפת הכלי, ואז טובל את האצבע בדם לשם הזאה נוספת 'למטה'. כלומר – כאשר האצבע פונה לרצפה וגב כף היד לתקרה. מלבד היד ההפוכה, זהה ההזאה לקודמתה. לאחר מכן מזה הכוהן שש הזאות נוספות 'למטה' – ובסך הכול הזאה אחת 'למעלה' ושבע 'למטה'.
 
את הדם יש להזות "כמצליף". כלומר, כמו שליח בית דין המלקה ברצועה. זה האחרון אינו מלקה את כל המלקות במקום אחד אלא מתחיל מהכתפיים והולך ויורד כלפי מטה, וכך גם הכוהן הגדול מזה באופן שכל הזאה מכוונת נמוך יותר מקודמתה.
 
הכוהן מונה בפיו את מספר ההזאות. כדי שלא לטעות בספירה, נמנית ההזאה ש'למעלה' בנפרד, באופן הבא: "אחת (זו ש'למעלה'), אחת ואחת ('למטה'), אחת ושתים, אחת ושלוש, אחת וארבע, אחת וחמש, אחת ושש, אחת ושבע".
 
הכוהן פוסע לאחור ויוצא מקודש הקדשים, מניח את הכלי שבו דם הפר על כן זהב וניגש לשחוט את השעיר. מדמו של השעיר מזה הכוהן בדיוק כפי שהזה מדמו של הפר, וכשמסיים – מניח את הכלי שבו דם השעיר על כן זהב נוסף.
 
כעת, שב הכוהן ונוטל את הכלי עם דם הפר ונעמד אל מול מרכזה של הפרוכת המפרידה בין קודש הקודשים לבין הקודש ומזה שמונה הזאות זהות לאלו שהזה בתוך קודש הקודשים, ולאחר מכן נוטל את הכלי עם דם השעיר ומזה שמונה הזאות זהות. לאחר מכן מערבב הכוהן את שני הדמים, ומזה מהתערובת ארבע פעמים על קרנות מזבח הזהב (מזבח הקטורת) ועוד שבע פעמים על אמצע צדו העליון של המזבח.
 
פשרו של הסדר המיוחד בהזאות יתבאר בשבוע הבא, בעזרת השם. בתקווה שיהיה זה כבר לאחר שהתגלה הרבי מליובאוויטש מלך המשיח ונבנה בית-המקדש השלישי.
 
מקורות: תלמוד בבלי מסכת זבחים מז, א. מסכת יומא נג, ב ואילך, ורש"י שם. רמב"ם הלכות עבודת יום הכפורים פרק ג הלכה ה והלכה ו, ופרק ד הלכה ב. סדר עבודה ליום הכיפורים (מתוך המחזור).שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter