כ אב התש"פ (10.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » יום הכיפורים » מבט לעומק


קריאה של יום הכיפורים בתשעה באב
על פי ביאור מעניין, אומר הקדוש-ברוך-הוא למלאכים: הבה נבדוק אם בבתי הדין של ישראל דנים דיני אמת, כי בכך גורמים להבאת הגאולה האמיתית והשלמה

ה תשרי התשע"ד (09.09.2013)

חב"ד
בגיליון שעבר הובאו במדור זה דברי המדרש, כי לולא חטא העגל היה ראש השנה נחגג בתמוז, יום הכיפורים באב וחג הסוכות באלול. עוד הובא, כי כך יש אומרים שכך יהיה גם בגאולה השלמה (אלא שצריך עיון אם אכן יתקיימו דברים כפשוטם, משום שאין אפשרות לשנות מהקביעה המפורשת בתורה של תחולת החגים בחודש תשרי).
 
ראוי לציין בקשר לכך את מה שנאמר במדרש למגילת איכה, כי "אילו זכיתם הייתם קוראים בתורה 'מכל חטאתיכם לפני השם תטהרו' (הקריאה של יום-הכיפורים) ועכשיו, שלא זכיתם אתם קוראים 'חטא חטאה ירושלים' (מתוך מגילת איכה, הנקראת בתשעה באב)". 'אילו זכיתם' – כלומר, אם לא הייתם עושים את העגל – היה יום הכיפורים חל בתשעה (או בעשירי) באב והייתם קוראים בתורה את הקריאה של יום-הכיפורים. אך מכיוון ש'לא זכיתם' – עשיתם את העגל – נדחה יום-הכיפורים והגיע במקומו צום החורבן.
 
מדוע רואה המדרש את האפשרות שיום הכיפורים יחול בתשעה באב, כזכות? מסביר זאת הספר "לוית חן" על פי דברי הגמרא, כי ביום הכיפורים אין לשטן רשות לקטרג. מכיוון שחורבן בית-המקדש התרחש בעקבות קטרוגו של השטן, נמצא שאם היום בו אין לשטן רשות לקטרג היה חל בתשעה באב, היה נמנע החורבן. חטא העגל, שדחה את יום הכיפורים מתשעה באב, פתח אפוא את הדרך לשטן לקטרג באותו יום וכך הגענו לחורבן.
 
בספר "שתי ידות" ניתן ביאור תואם למדרש אחר, המתאר כי המלאכים שואלים את הקדוש-ברוך-הוא אימתי ראש השנה ואימתי יום הכפורים, והוא עונה להם: 'אני ואתם נלך לבית דין של מטה'. על פי הביאור, שאלת המלאכים היא, האם ראש השנה יחול בתשרי או יחזור למתכונתו המקורית ויחול בראש חודש תמוז? ועל כך משיב הקדוש-ברוך-הוא: 'אני ואתם נלך לבית דין של מטה'. הבה נבדוק אם בבתי הדין של ישראל דנים דיני אמת, כי בכך גורמים להבאת הגאולה, בה יחזור ראש השנה לחול בראש חודש תמוז. ובמילים פשוטות: בדיני האמת של בתי הדין תלויה הגאולה וממילא – חזרתו של ראש השנה לראש חודש תמוז.
 
מקורות: מדרש רבה ואתחנן פרשה ב, יד. פתיחתא לאיכה רבה יא. זוהר פרשת וישלח. ילקוט שמעוני פנחס כט, לה (רמז תשפב). זרע ברך – האזינו שני. אהבת דוד דרוש ד' לשבת תשובה (דף כט, ב). שתי ידות. לוית חן פרשת מסעי.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter