יח אב התש"פ (08.08.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג סוכות


הסוכה בזמן הגאולה
לעתיד לבוא, כל ארבעת הצדדים של העולם יהיו 'מסובבים' בקדושה ולכן גם בסוכה תידרשנה ארבע דפנות

יב תשרי התשע"ג (28.09.2012)

חב"ד
מספר הדפנות המחויבות להיות בסוכה שנוי במחלוקת. לדעת רבי שמעון דרושות ארבע דפנות (שלוש שלמות ואחת ברוחב טפח לפחות). לדעת חכמים מספיק שתהיינה שלוש דפנות (שתיים שלמות ואחת קטנה). ההלכה כחכמים.
 
ככלל, מובא שלעתיד לבוא תהיה הלכה בתחומים רבים כרבי שמעון, למרות שכיום אין ההלכה כמותו. כך נכתב ב"תפארת שלמה" וב"התורה והמצווה". ההסבר לכך הוא, שכיום אין הלכה כמותו משום שרוב החכמים לא ירדו לסוף דעתו ולכן חלקו עליו. לעתיד לבוא יהיו כולם חכמים גדולים וממילא יצדיקו את דבריו ויפסקו כמותו).
 
בעניין הסוכה במיוחד, מופיע ב"גנזי יוסף" הסבר נרחב לשינוי הצפוי בפסיקה: בגמרא נאמר כי "העולם הזה לאכסדרא הוא דומה, ורוח צפונית אינה מסובבת" (בבא בתרא כה, א). אחד הפירושים בזה הוא, שהצד הצפוני רומז לכוחות הטומאה (על משקל הפסוק "מצפון תיפתח הרעה" (ירמיה א, יד)). "רוח צפונית אינה מסובבת" פירושו, כי צד זה אינו מוגן על ידי כוחות הקדושה, אלא פרוץ לכוחות הטומאה.
 
אך לעתיד לבוא יתקיים הייעוד "אומר לצפון תני" (ישעיה מג, ו). ייווצר מצב בו גם כוחות הטומאה (הצפון) יתנו ויעזרו להתגברות הקדושה, כך שכל ארבע הרוחות תהיינה 'מסובבות' ומוגנות עם כוחות הקדושה.
 
זו אפוא הסיבה לשינוי ההלכתי בעניין הסוכה: כיום, יש לעולם שלושה (מתוך ארבעה) צדדים ש'מסובבים' בקדושה ולכן גם בסוכה נדרשות רק שלוש דפנות. אך לעתיד לבוא, כל ארבעת הצדדים של העולם יהיו 'מסובבים' בקדושה ולכן גם בסוכה תידרשנה ארבע דפנות.
 
הסוכה גם מבטאת הודיה על כך שהקדוש-ברוך-הוא גאלנו מהגלויות השונות. מאז חורבן הבית הראשון, נגאלנו כבר משלוש גלויות – בבל, מדי ויוון. הגלות הנוכחית נקראת גלות אדום וממנה עדיין לא נגאלנו. לעתיד לבוא, לאחר שניגאל גם מהגלות הרביעית – נשב בסוכה בת ארבע דפנות.
 
מעניין לציין, כי הפסוק אותו מביאה הגמרא כסימוכין לשיטתו של רבי שמעון, לפיה הסוכה צריכה להגן כראוי על יושביה הוא: "וסוכה תהיה לצל יומם מחורב, למחסה ולמסתור, מזרם וממטר" (ישעיה ד, ו). פסוק שבמקורו מדבר על חזון שיתגשם בגאולה השלמה, בקרוב ממש!
 
מקורות: תלמוד בבלי סוכה ו, ב וברש"י ובתוספות שם. גנזי יוסף על אמור כג, מב. תפארת שלמה תחילת פרשת שופטים. התורה והמצווה על חוקת יט. ספר המנהגים (חב"ד) עמוד 65. שולחן ערוך אדמו"ר הזקן תרלט, י. שיחות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח: שבת פרשת תצא תשמ"ח ושבת פרשת וישב תשנ"ב. ליקוטי שיחות חלק ד עמוד 1065.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter