כג אייר התשפ"ב (24.05.2022)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
ימי סגולה
שבועות אלה, בהם קוראים בתורה על בניית המשכן, הם ימי סגולה לביאת הגאולה ובניין בית-המקדש השלישי. לפיכך ראוי שבהם יתעורר כל יהודי ביתר געגועים והשתוקקות לחזות בעבודת הכוהנים בבית-המקדש השלישי, בגאולה השלמה.|
שתפו:  
חבד » חגי ומועדי ישראל » חג השבועות


הגאולה וחג השבועות
חג מתן תורה הוא אפוא היום שבו התחולל מהפך בכל היקום. בו נולדה האפשרות להתקדם בצעדים ממשיים אל הגאולה על-ידי חיבור של הגשמיות עם הרוחניות

כח אייר התשע"ו (05.06.2016)

חב"ד
הגאולה השלמה מהווה במהותה תופעה רוחנית: הקדוש-ברוך-הוא בכבודו ובעצמו יתגלה לפנינו במוחשיות. הניסים והנפלאות הגשמיים שיתרחשו אז, יבואו כתוצאה מהעיקר המהותי – ההתגלות האלוקית המופלאה. האמת היא שכבר הייתה בהיסטוריה חוויה כזו לזמן קצר – בשעת מתן תורה. העולם כולו שמע וגם ראה את דברי השם, וכמו שכתוב על אותו מעמד: "וכל העם רואים את הקולות" (שמות כ, טו). אז זו הייתה התגלות זמנית, לזמן קצר – ובגאולה השלמה זו תהיה המציאות השגרתית, לנצח.
 
מתן תורה הביא התקדמות משמעותית בהכנת העולם לגאולה: מבואר בחסידות, שהמטרה והתכלית של כל בריאת העולם היא לגלות ולהשכין את הקדוש-ברוך-הוא כאן בעולם הזה. ובלשון חז"ל: "נתאווה הקדוש-ברוך-הוא להיות לו יתברך דירה בתחתונים". מטרה זו תתבצע בשלמותה עם התגלותו המושלמת של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח בגאולה. אך השלב המשמעותי בתהליך המוביל לכך היה בזמן מתן תורה.
 
מובא במדרש, כי לפני מתן תורה הייתה גזירה מלפני השם שהרוחניות והגשמיות (עליונים ותחתונים) יתקיימו כשתי מדינות שונות ללא שום קשר או חיבור ביניהם. במתן תורה התבטלה גזירה זו. הקדוש-ברוך-הוא הואיל לרדת לעולם ולהתגלות, ומני אז נפרצה הדרך וניתנה האפשרות להשכין את השם בעולמנו הגשמי. כיצד? על ידי התורה והמצוות, שהופכות חפצים גשמיים לחפצי קדושה! כך מזדכך העולם ונעשה מוכשר לקראת ההתגלות האלוקית בגאולה השלמה. אמנם כעת איננו מזהים קדושה מהי, אך בגאולה ייחשף הכול לפנינו.
 
חג מתן תורה הוא אפוא היום שבו התחולל מהפך בכל היקום. בו נולדה האפשרות להתקדם בצעדים ממשיים אל הגאולה על-ידי חיבור של הגשמיות עם הרוחניות. וזו הסיבה שנאמר בגמרא, כי בחג הזה יש לכל הדעות חובה להעניק הנאה לגוף. חובה לחבר את הרוחניות של החג עם הממד הגשמי שלנו, עם הגוף והנאותיו.
 
בארמית, מנוסחת החובה האמורה במילים: "הכול מודים בעצרת, דבעינן נמי 'לכם'". כלומר: כולם מודים שבחג השבועות צריכים שתגיע הנאה גם 'לכם', לגופיכם. בנוסח זה ישנו גם רמז לגאולה: הגימטרייה של צמד המילים 'נמי לכם' זהה לגימטרייה של 'קץ' (190), ואחת המשמעויות של המילה 'בעינן' היא 'מבקשים'. וכך מתקבלת משמעות נוספת לדברי חז"ל: הכל מודים שחג השבועות הוא עיתוי מתאים במיוחד לבקש את קץ הגאולה השלמה! או יותר מכך: עיתוי שבו כולם "מודים" ומוכנים לגאולה.
 
מקורות: תלמוד בבלי  עירובין דף נד. פסחים סח, ב ורש"י שם ובפירוש מאמר מרדכי. מכילתא ורש"י על שמות כ, טו. שמות רבה יב, ג. תניא פרק לו. שיחות הרבי מליובאוויטש מלך המשיח – שבועות תנש"א ולך לך תשנ"ב.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter