יב תמוז התש"פ (04.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


לב בשר
המגבלה הרגשית זוכה היום לתשומת לב מדעית רצינית. אם פעם כלל מונח האינטליגנציה פוטנציאל שכלי בלבד, הרי שהיום מדברים רבות על אינטליגנציה רגשית, שחשובה לא פחות, וברוב שטחי החיים – הרבה יותר.

כח אייר התשע"ט (02.06.2019)

נס גדול: לב מלאכותי שהושתל בצעיר שחלה במחלת לב קשה וקטלנית, והוצא מגופו לאחר כשנתיים, לאחר שליבו הטבעי שהחלים והתאושש בינתיים – שב לפעום כשורה.
 
חששות רבים ליוו את הרופאים לפני הניתוח, שבוצע בבית הרפואה "כרמל". אך לאחר שלב הטיטניום הוסר מחזהו של הצעיר, התברר לרווחת כולם כי לבו ה"ישן" מתפקד "כמו חדש", וכי הוא נפטר וסופית מהתרמיל שנשא תדיר על גבו (הסוללות שהזינו את הלב המלאכותי) ומסבך החוטים שקישר ביניהם, לאורך ימים ושנים טובות.
 
אי אפשר שלא להיזכר מידית בנבואתו של זכריה: "והסירותי את לב האבן מבשרכם, ונתתי לכם לב בשר". ביטוי ציורי להתגברות פתאומית על חוסר היכולת לחוות חוויות רגשיות עמוקות. כיום, רובנו איננו מסוגלים לאהוב, לחמול, להתחשב ולחוש את הזולת באמת. אנו חשים בעיקר את עצמנו. עולמנו הרגשי מתרכז באהבה עצמית, טינות אישיות וחישובי כדאיות חברתית.
 
במקורות היהדות, מגדירים מצב זה כמחלת-נפש, מצב לא טבעי ולא תקין. אדמו"ר הזקן, רבי שניאור זלמן מלאדי מגדיר מצב דומה בשם "טמטום הלב". טמטום מלשון איטום. לב אטום שאיננו מסוגל להרגיש מה שמעבר לו, ויכולתו הרגשית מאובנת ומצומצמת.
 
המגבלה הרגשית הזו זוכה היום לתשומת לב מדעית רצינית. אם פעם כלל מונח האינטליגנציה פוטנציאל שכלי בלבד, הרי שהיום מדברים רבות על אינטליגנציה רגשית, שחשובה לא פחות, וברוב שטחי החיים – הרבה יותר.
 
למרות טמטום הלב הגורף, בכל זאת זכינו במהלך הדורות להתוודע אל קבוצה נבחרת מהמין האנושי שהתאפיינה ב"לב בשר" עוד במשך הגלות. קבוצה מצומצמת של אנשי-על (צדיקים) שיכולים לחוש בצערו של כל יהודי ואף למסור את נפשם עבורו. אהבה מופלאה אותה הגדיר מייסד החסידות, הבעל-שם-טוב, כיכולת לאהוב כל יהודי באשר הוא, גם מי שלא פגשנו מעולם...
 
נכון לרמתנו הרגשית עתה – לרובנו קשה אף לדמיין מצב כזה, או אפילו לשאוף אליו. אך לעתיד לבוא תהיה החוויה הרגשית הזו נחלת הכלל. כעס, קנאה, טינה, תאווה זולה וכבוד אישי – כל אלה יוסרו מאתנו יחד עם שרידיו העלובים של 'לב האבן' המתפורר. כולנו נתחיל להרגיש חוויות שהיו עבור רובנו מושגים שנראים לא ישימים: אהבה שאינה תלויה בדבר, כבוד לכל נברא, נאמנות ללא סייג, חמלה חסרת גבולות ועוד. כל אלו תהיינה תולדות של הרגשות היסודיים הכבושים אי שם בעומק לבנו החסום: אהבת השם ויראת השם. העולם יהיה פשוט מקום נפלא לחיות בו. עולם של גאולה.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter