כ כסלו התשפ"א (06.12.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


מי בראש?
מי מאתנו לא עמד בפני רופא נבוך, מתוודה בנוסח: "אני מצטער אבל המחשב לא נותן לי". או מול מגוון של כשלים תפקודיים חמורים בגלל ש"המחשבים נפלו".

טז אייר התשע"ח (01.05.2018)

מי מאתנו לא עמד בפני רופא נבוך, מתוודה בנוסח: "אני מצטער אבל המחשב לא נותן לי". או מול מגוון של כשלים תפקודיים חמורים בגלל ש"המחשבים נפלו".
 
היום מכונות יכולות לעשות דברים מדהימים, אך במובנים רבים הן מייצגות את הגולם שקם על יוצרו. הכוונה איננה לפיתוח מודעות סיליקונית זדונית, אלא לחוסר היכולת שלנו, בני האדם, לעמוד בפיתוי לנצל את היכולות המדהימות של מחשבים ורובוטים, למרות שמהירות קבלת ההחלטות וביצוע המשימות שלהם הופכת לגדולה מכדי שנוכל לפקח עליה.
 
ואנו ממשיכים לבנות ולתכנת אותן, למרות שאפשר לומר בפה מלא כי הן שולטות בנו. כבר בלתי אפשרי לבני האדם להישאר בתמונה כמקבלי החלטות בלעדיים. במקום זאת – מתפשרים על פיקוח מרחוק שתפקידו "להיות על המעגל". לא מעט מומחי מחשב "שוברים את הראש" להבין כיצד בכל זאת ניתן לשמר את השליטה האנושית במערכות ממוחשבות. אולי נכון יותר לומר, כיצד ניתן להשיב אלינו את השליטה לאחר שנתנו להן אותה.
 
גם ברוחניות זה עובד ככה. מרכז השליטה האנושי העצמי יכול להישמר על ידי אחת משתי הנפשות המפעמות בנו. האחת היא "הבהמה שבאדם" והשנית היא "האדם שבאדם". הראשונה מגלמת את החלק האנוכי שבנו, שמחפש נהנתנות וסיפוק עצמי בכל דרך אפשרית. השנית מגלמת את הממד הנעלה שבנו, המזהה את האלוקות העליונה כטוב המוחלט, ומסוגל להתעלם ולאיין את כל היתר.
 
מסיבות שונות, ובשכיחות גבוהה במיוחד בדור האחרון, העבירו רבים מאתנו את השליטה אל הבהמה שבנו. מרשים לה להשתלח ולהתחזק – ואחר כך "שוברים את הראש" כיצד להשיב את השליטה אל האדם שבנו. ניסיונות אלו עומדים, בעצם, בבסיסו של "החיפוש העצמי" הנפוץ היום.
 
מי אני באמת, בהמה מאולפת או אדם? מה בעצם שולט בי? מדוע אני קרוע בין צרכים ביולוגיים לבין ערכים רוחניים? מותר האדם (שבאדם) מן הבהמה (שגם כן באדם) – מהו? כיצד מחזירים את השליטה על חיי לידי הכוח הנכון? והכי חשוב: כיצד לא מבזבזים יותר את החיים במאבקי סרק פנימיים, צעד קדימה צעד אחורה, מבלי להרגיש התקדמות משמעותית ?
 
תשובות לכל אלו ולעוד הרבה יותר – בספר היסוד של חסידות חב"ד, 'תניא', ובכל שאר ספרי החסידות המוסיפים ביאור להדרכות שבתניא. במיוחד בספריו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, מקבלות כל ההדרכות משמעות אקטואלית מותאמת לתקופתנו אנו. שיעורים בחסידות מתקיימים בבתי חב"ד בכל מקום – כדי להיגאל מעריצותו של החלק האוטומטי שבנו, וממילא להיגאל כבר עד הסוף. אין שום דבר יותר דחוף מזה.
 


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter