יא כסלו התשפ"א (27.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


קול התורה נשמע בארצנו
משיח בכלל הוא דוגמא לשלמות ההיכללות: הוא נשמה כללית הכוללת בתוכה את נשמות כל עם ישראל. אדם אחד שהוא הכול, שיש בו הכול והוא מאחד את הכול

יח אדר התשע"ח (05.03.2018)

"אמנם נוח לחשוב שיש לנו חמשה חושים נפרדים, אך הדבר אינו פועל ככה", טוען נוירוביולוג מאוניברסיטת ברנדייס. חושים רבים פועלים במשולב.
 
ישנם אנשים הלוקים בהפרעה חושית מסתורית שנקראת סינסטזיה. ראיית צבעים גורמת להם לחוש כאילו טעמו אותם, וכאשר הם טועמים דבר מה – הם חווים תחושה של "ראיית"-הטעם. האמת היא, שהיכללות חושים זו אינה בהכרח הפרעה. ניתן לתפוס אותה כהרחבת החוויה החושית. ובכלל, לטעום צבעים ולראות טעמים – זה עוד לא הכול.
 
חוויה שמזכירה תופעות כאלה, אך מפעימה פי כמה מהן, התחוללה במתן תורה. חז"ל מלמדים כי בזמן מתן תורה ראו בני ישראל את הקולות האלוקיים ושמעו את המראות.
 
אמנם שם זו לא הייתה ממש היכללות חושים, אלא תהליך של התקרבות לרוחניות והתרחקות מהגשמיות, כפי שמסבירה תורת החסידות. אך מכל מקום, השתמש כתב-העת המדעי "סיינטיפיק אמריקן" באותה חוויה כרקע לכתבה על דניאל וסון מהמכון למחקר פסיכיאטרי בניו יורק שגילה שילוב חושי חדש הנקרא סמאונד (smound) – שילוב המילים ריח ושמיעה באנגלית. על משקל הפסוק בחומש: "וכל העם רואים את הקולות", הופיעה הכתבה תחת הכותרת: "וכל העם מריחים את הקולות". בגוף הכתבה מתואר כיצד צלילים יכולים להעצים מידע שנקלט דרך האף. הוכח כי צלילים מגבירים את פעילותו של גבעול הריח (מבנה בבסיס המוח המזהה ריחות).
 
השילוב הרחה-שמיעה הוא דוגמא נוספת ברשימה הולכת ומתארכת של הידוק קשרים בין מערכות החישה. אמנם גבעול המוח התגלה רק בשנת תשס"ד (2004), אך חז"ל ידעו כבר מזמן כי "הקול יפה לבשמים". זו הסיבה שהכוהן המכין את בשמי (סממני) הקטורת היה מפיק מגרונו תוך כדי הכנה צלילים ספציפיים. אומר את המילים "הדק היטב היטב הדק") הקטורת מכונה "ריח ניחוח". השמעת צלילים אלו השביחה את ניחוח הקטורת.
 
חוש הריח הוא חוש בו מתייחד המשיח, כמו שנאמר עליו: "והריחו ביראת השם". משיח לא יזדקק לעדים ולעדויות (שמיעה וראייה) על מנת לעמוד על טיבו של אדם, הוא פשוט "יריח" (ברוחניות) אם האדם ירא-שמים אם לאו, אם הוא אשם או זכאי בדין.
 
משיח בכלל הוא דוגמא לשלמות ההיכללות: הוא נשמה כללית הכוללת בתוכה את נשמות כל עם ישראל. אדם אחד שהוא הכול, שיש בו הכול והוא מאחד את הכול. ולהתגלות שלו (של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח) אנו מצפים בכל רגע.


שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter