כ תמוז התש"פ (12.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


למה לזחול כשאפשר לרוץ?
מחקרים מראים כי ישנן תרבויות אנושיות רבות בהן תינוקות אינם עוברים כלל את שלב הזחילה. ישנם תינוקות שנישאים על גב הוריהם עד שהם לומדים ללכת, ובדיקות נוירולוגיות והתפתחותיות שנערכו להם לא הראו שהם מושפעים לרעה מהדילוג הזה.

טו תמוז התשע"ז (09.07.2017)

"תינוקות חייבים לזחול לפני שילמדו ללכת!". מוסכמה זו מקובלת על הורים ועל רופאי ילדים כאחת הקביעות היותר יסודיות בתורת הגדילה וההתפתחות. רבים אף נוקטים בשיטה פיזיותראפית הגורסת שיש "להזחיל" באופן יזום תינוקות שהפרו את הסדר הטוב והעזו לדלג על השלב ההכרחי לכאורה.
 
לכאורה, אמרנו, משום שמחקרים מראים כי ישנן תרבויות אנושיות רבות בהן תינוקות אינם עוברים כלל את שלב הזחילה. ישנם תינוקות שנישאים על גב הוריהם עד שהם לומדים ללכת, ובדיקות נוירולוגיות והתפתחותיות שנערכו להם לא הראו שהם מושפעים לרעה מהדילוג הזה.
 
לדעתם, שלב הזחילה הוא המצאה מאוחרת שהחלה לפני מאתיים שנה במערב, שאז (ושם) החלו אנשים להתגורר בבתים שרצפתם נקייה ובטוחה יותר.
 
עבודותיהם של אנתרופולוגיים אלו מבליטה עד כמה צרה הסתכלותנו על התפתחות בכלל, ומערערת על הנטייה לשפוט את כל התינוקות בעולם על פי אמות המידה של העולם המערבי. כמובן שלתפיסה חדשה זו קמו מתנגדים רבים ונימוקיהם עמהם, אך איש מהם איננו יכול להכחיש את התוצאות החדשות.
 
גם בממד הרוחני ישנם שלבים שהיו תמיד הכרחיים, ולאחרונה השתנתה הגישה. למשל: משך אלפי שנים ידעו הכול כי כדי לזכות לטעום מתורת הסוד (היא פנימיות התורה) – על האדם להשיג תחילה שלמויות במגוון תחומים: להגיע לגיל מסוים ולמצב רוחני נעלה. אולם לאחרונה התעורר צורך בוער ששינה את פני הדברים.
 
'לאחרונה' – דהיינו לפני למעלה מארבע-מאות שנים, עת חי המקובל הנודע מצפת האר"י (האלוקי רבי יצחק) הקדוש, שאמר כי "מצווה לגלות זאת החכמה". לפועל, לאחר שחלפו קרוב למאתיים שנה התגלתה תורת החסידות ואז החלו בפועל לעסוק ב'חכמה' זו יהודים רבים, למרות שלא עמדו בכל התנאים שהיו מקובלים בדורות עברו.
 
הובן כי גם כאלה שיש להם מושג קלוש ביהדות – זכותם וחובתם לזנק הישר אל הרובד העמוק ביותר בלימוד התורה המואר במיוחד במשנת חסידות חב"ד, ולהתקדם במהירות (ללכת – וכדרכם של תינוקות, מיד גם לרוץ!). ולמרות שהדרך הזו היא בעצם קיצור דרך, הרי שהיא הדרך המסודרת היחידה המאפשרת היום להגיע לקיומן של המצוות היסודיות שבהן חייבים כולם כל הזמן: אמונה נכונה בקדוש-ברוך-הוא, אהבתו ויראתו. ועוד והוא העיקר – מכיוון שתורת החסידות נחשבת לטעימה מחידושי התורה שנשמע מפי המשיח בגאולה השלמה – הלימוד בה מכשיר אותנו לקראת אותם ימים נפלאים וקרובים ומזרז עוד יותר את הגעתנו אליהם.

שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter