יז תמוז התש"פ (09.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


פתרון יצירתי ולא שיגרתי
תמיד כדאי להתעלות מעל לדוגמטיות, ולפתוח את הראש גם ללא שיגרתי. אך בענייני הגאולה זה ממש קריטי, ויכול לזרז אותה כך שתגיע רגע אחד קודם.

כא כסלו התשע"ו (03.12.2015)

חב"ד
אנשים בעלי רמה גבוהה של מאפיינים אוטיסטים יכולים לייצר רעיונות יצירתיים בלתי שגרתיים בסבירות גבוהה יותר מהאוכלוסייה הרגילה. כך עולה ממחקר חדש שערכו פסיכולוגים באוניברסיטת מזרח אנגליה. בני אדם בעלי רמה גבוהה של תסמיני אוטיזם מגיבים פחות כאשר הם יוצרים פתרון לבעיות, אך התגובות המעטות הללו היו איכותיות, מקוריות ויצירתיות ואופייניות לבעלי חשיבה לא שגרתית שנקראת חשיבה מבוזרת('divergent thinking') . זהו המחקר הראשון שבחן את הקשר בין תסמיני אוטיזם ותהליך החשיבה היצירתית.
 
ד"ר מרטין דוהרטי מביה"ס לפסיכולוגיה באוניברסיטת מזרח אנגליה אומר: "אדם המביע מגוון מוגבל של התנהגויות ומתעניין בפחות תחומים מאובחן כאוטיסט. עד כה נחשבו אנשים אלה לבעלי חשיבה נוקשה, כך שהעובדה שהרעיונות שהם מפתחים הם יצירתיים – מפתיעה. כישרון זה אמור להיות בעל השלכות גדולות לפתרון יצירתי של בעיות".
 
מחקרים קודמים שבהם השתמשו באותן משימות גילו כי מרבית האנשים יוצרים תחילה את התשובות המובנות מאליהן. רק כאשר המשימות הופכות לתובעניות יותר, הופכות התשובות להיות יצירתיות יותר. המחקר החדש הגיע למסקנה שבני אדם בעלי תסמיני אוטיזם ברמה גבוהה ניגשים ישר לאסטרטגיות מורכבות אלו. בעוד הזיכרון האסוציאטיבי או הנתיב מבוסס הזיכרון עליו מבוססת החשיבה השגרתית – ירוד אצלם, הרי יכולתם להגיע לתשובות לא שגרתיות עולה על אלו של אנשים "רגילים".
 
הקְבלה מעניינת ממקורות עתיקים מתארת את המסלול ה"עוקף" חשיבה רגילה יותר מכולם, הלוא הוא הנבואה. הצפת התודעה במידע לא שיגרתי ובלתי צפוי, שמגיע מרבדים לא מוכרים ועוקף את כל תהליך הסקת המסקנות השגרתי. הנביא מתואר כאדם-על, ולבטח שאיננו סובל מבעיית תקשורת כלשהי. לכן כה מפתיע להיוודע שלאחר חורבן בית-המקדש נמסרה היכולת הלא שגרתית הזו, הנבואה – לשוטים ולקטנים!
 
אולי משום שכל עוד תהליך החשיבה ה"נורמאלי" מתפקד, הרי הוא "תופס את המקום" ואיננו מניח לתהליכים שעובדים אחרת להתבטא. וכך מתקבלת חשיבה כבולה וחסרת מעוף. הדמיון וחופש המחשבה המאפיין ילדים – מתפוגגים, והמון דברים שבהחלט היו יכולים להיות, מקבלים תווית של שיגעון והופכים ללא לגיטימיים. למשל, כל נושא המשיח והגאולה. שהרי גאולה בסדר גודל כזה עדיין לא קרתה מעולם וממילא אין כאן "חשיבה מבוססת זיכרון"...
 
תמיד כדאי להתעלות מעל לדוגמטיות, ולפתוח את הראש גם ללא שיגרתי. אך בענייני הגאולה זה ממש קריטי, ויכול לזרז אותה כך שתגיע רגע אחד קודם.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter