יב כסלו התשפ"א (28.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


החיים חזקים יותר
העיקרון הגדול שהכול הינו בר תיקון הוא אחד מעקרונות היהדות. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מדגיש עיקרון זה ברבות משיחותיו. אלה נחתמות תמיד בהוראה ברורה לפעולות שיובילו לתיקון והשלמת העולם, עד למצב של גאולה אמתית ושלמה. 

יד כסלו התשע"ו (26.11.2015)

חב"ד
כאשר חיידקים נחשפים למינון קטלני של קרינה על-סגולה שהורסת  חלקים מהדנ"א שלהם (החומר התורשתי התוך תאי), הם עשויים להינצל ולהתאושש עד מהרה אם מאירים אותם לאחר מכן באור כחול. תוצאה קסומה זו הפליאה מדענים שחשפו אותה: כיצד היא פועלת מבחינה כימית? בעזרת כלי המדידה המגושמים באותה עת בתחום של ביולוגיה מולקולארית, הם הצליחו לשבֵּט את הגן המקודד את האנזים האחראי לתיקון דנ"א שניזוק על ידי קרינה על-סגולה, פוטוליאז (photolyase) שמו, וכאן החלה העבודה שבסופו של דבר הובילה לזכייה בפרס נובל לכימיה.
 
בנוסף לאנזים פוטוליאז התלוי באור, נמצאה מערכת שנייה הפועלת בחושך. באוניברסיטת ייל חקרו את מערכת החושך הזו מאז מחצית שנות השישים. הם הצליחו לזהות, לבודד ולאפיין אנזימים נוספים שעובדים בהתאמה מופלאה: אחד יכול לזהות נזק שנגרם על ידי קרינה על-סגולה, ואז לבצע שני חיתוכים מדויקים בסליל הדנ"א, אחד בכל צד של החלק הפגום. האנזים פולימראז משלים את הפער שנוצר כתוצאה מהחיתוך ומתקבל מקטע בריא ללא פגם גנטי.
 
המנגנון של 'תיקון נוקליאוטיד פגום בעזרת חיתוך' אחראי לתיקון של פגמי דנ"א שנגרמו כתוצאה מקרינה על-סגולה או מחומרים מסוכנים כדוגמת אלו הנמצאים בעשן סיגריות. המנגנון המולקולארי לתיקון נזקי קרינה על-סגולה בדנ"א אנושי הוא הרבה יותר מורכב, אולם, מבחינה כימית, המנגנון הזה פועל באופן דומה בכל היצורים החיים. עזיז סאנג'ר חקר את המנגנון בבני אדם ועבודתו זו זיכתה אותו בפרס נובל השנה.
 
שוב ושוב מתברר ששום דבר איננו סוף פסוק בביולוגיה. יש מנגנון לתיקון כל נזק. גם החומר התורשתי האגדי שנחשב למילה הביוכימית האחרונה בכל מה שנוגע לחייו של התא, ניתן לתיקון ושיפוץ. ובכלל, לא כל מה שמקודד ("רשום" בגנים) חייב להתבטא. הגנטיקה מדגימה באופן הכי מובהק את מאמרו הנצחי של רבי עקיבא: "הכול צפוי והרשות נתונה" (אבות ב, טז). הכול אפשרי, ובידינו הרשות אם להגשים את האפשרות אם לאו. כך שבעצם – המציאות בפועל תלויה בנו.
 
העיקרון הגדול שהכול הינו בר תיקון הוא אחד מעקרונות היהדות. הרבי מליובאוויטש מלך המשיח מדגיש עיקרון זה ברבות משיחותיו. אלה נחתמות תמיד בהוראה ברורה לפעולות שיובילו לתיקון והשלמת העולם, עד למצב של גאולה אמתית ושלמה. תורת-החיים מבטיחה גם שבאופן שלא הובן מדעית, גם המוות הינו "בר תיקון". הבטחה זו מבטאת את שיא האמונה היהודית – השלושה-עשר והעוצמתי מי"ג עיקרי האמונה שניסח הרמב"ם: "אני מאמין שהמתים עתידים להֵחיות". והרבי מבהיר שחיים אלו יהיו ביולוגיים למהדרין.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter