יב כסלו התשפ"א (28.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


לאן ממהר היקום?
בשביל מה אנחנו זקוקים לכל הגלקסיות הללו? מדוע דווקא כך הכי נכון לברוא את העולם? לכך אין לנו תשובה בינתיים. אך סביר להניח שכאשר יופיע הרבי מליובאוויטש מלך המשיח ויחולל את הגאולה השלמה – גם זה יהיה ברור.

יב אב התשע"ה (28.07.2015)

חב"ד
האם משהו יכול לנוע מהר יותר ממהירות האור? התשובה המשוערת כיום היא – כן. היקום עצמו נתפס כמשהו שינוע בסופו של דבר מהר יותר ממהירות האור. מסובך להסביר לאן ואיך זה בדיוק יקרה, אך חשוב לדעת שמשהו דוחף גלקסיות כלפי "חוץ". מדענים משערים את העובדה הזאת, בין השאר בגלל אפקט הדופלר, המתאר כיצד אורכי גל של אור מגלקסיות אחרות מתארכים ("נחלשים") ככל שהגלקסיות מתרחקות מאתנו, בדיוק כמו שגובה הצליל של סירנת אמבולנס יורד ונחלש ככל שהוא מתרחק.
 
וכך, ככל שהאור נע למרחק גדול יותר, כך הוא "נמתח" יותר. ככל שהרצועות סוטות קרוב יותר לקצה האדום, כך האור בא ממרחק גדול יותר. גודל ההיסט נקרא הסחה לאדום והוא מסייע למדענים לחשב את תנועתם של כוכבים בחלל. היום מקובל לחשוב שכל דבר ביקום מוסט, מפני שהיקום עצמו מתרחב.
 
"אין גבול למהירות שבה היקום יכול להתרחב", אומר הפיזיקאי צ'ארלס בנט מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס. הגלקסיות עצמן אינן נעות בחלל, אלא עם החלל/מרחב – כמו צימוקים בכיכר לחם תופח. יש גלקסיות שהן כבר כל כך רחוקות וממשיכות להתרחק מאתנו במהירות כל כך גבוהה, שאורן לא יגיע לעולם אל כדור הארץ. זה כמו ריצה מהירה בתחרות, שהמסלול נמתח בזמן שאנחנו רצים.
 
בתורה מתוארת בריאת הזמן והמרחב (חלל) במילה "בראשית". במילה "בראשית" רמוזה גם משמעות נוספת: ב' ראשית. שני דברים שמכונים במקורות 'ראשית' והם – עם ישראל והתורה. יוצא שהמילה בראשית על כל משמעויותיה היא בעלת מסר מורכב: בשביל שישראל יקבלו ויקיימו את התורה – נבראו הזמן והמרחב, הנושאים וכוללים את שאר כל הנבראים כולם.
 
האומנם כל מרחבי החלל, העוצמות האנרגיות המהירויות וסדרי הגודל הגלקטיים הבלתי נתפסים – כל זה נברא כדי שאנו, המעט מכל העמים, על 'כדור' אחד אי שם בקוסמוס, נשב מול ספר תורני דווקא או לא נדליק אש בשבת? התשובה היא – כן. לגמרי. שהרי כל המושגים של גדול וקטן, מהיר או איטי, חזק או חלש אינם משמעותיים לגבי הקדוש-ברוך-הוא. גם אנו עצמנו מתפעלים מהם רק כל עוד איננו קולטים את האמת האמיתית, שהיא אמת השם. על פי האמת הזו הכול היינו הך. הכול – חוץ משני הדברים שהכול נברא בעבורם: עם ישראל והתורה. הכול נברא בשביל החיבור בין עם ישראל לתורה, חיבור שיביא את הגאולה האמיתית והשלמה, שהיא היא תכלית הבריאה כולה.
 
בשביל מה אנחנו זקוקים לכל הגלקסיות הללו? מדוע דווקא כך הכי נכון לברוא את העולם? לכך אין לנו תשובה בינתיים. אך סביר להניח שכאשר יופיע הרבי מליובאוויטש מלך המשיח ויחולל את הגאולה השלמה – גם זה יהיה ברור.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter