כ תמוז התש"פ (12.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


הזמן נע רק קדימה?
עובדה לא מוסברת היא שבאופן כללי, האנטרופיה הכוללת של היקום הולכת וגדלה עם הזמן. וזהו המכנה המשותף לכל התהליכים שאינם הפיכים בזמן

ל ניסן התשע"ה (19.04.2015)

חב"ד
למרבה הפלא, לשאלה הפשוטה שבכותרת אין תשובה פשוטה. כשמביטים בסרטון בו מוקרן כדור הנע בחלל במהירות קבועה, האם נוכל לקבוע בוודאות שהסרטון מורץ מההתחלה לסוף (כרגיל) או שאולי הוא מוצג מהסוף להתחלה (מן העתיד אל העבר)? מסתבר שאין לנו דרך מדעית להכריע.
 
מה לגבי כוס נשברת או התנגשות? במקרים אלו ברור לנו לכאורה הכיוון ה'נכון' של זרימת הזמן, כי מעולם לא נצפו שברים שיתאחו לכוס. אפשר להפוך ביצים לחביתות אבל לא חביתות לביצים. דוגמאות אלו יוצרות בנו את התחושה החזקה שלזמן יש כיוון. אך מה בדיוק הופך תהליך לבלתי הפיך (בזמן)? כלומר, אלו תהליכים ייראו בלתי אפשריים כאשר נקרין אותם מהסוף להתחלה? האם לכל התהליכים שנראים כלא הפיכים יש מכנה משותף בר הגדרה?
 
אם נחקור קצת נראה שהמפתח להגדרת ההפיכות בזמן של תהליך קשורה למושג 'אנטרופיה'. מושג זה ניתן לפירוש כמידת 'אי-הסדר'. למשל, האנטרופיה של פאזל מורכב קטנה יותר מזו של פאזל מפוזר. אנטרופיה של גוף חי גדלה מיידית עם מותו, שגורר זינוק מיידי באנטרופיה לא הפיכה, למיטב ניסיוננו.
 
 עובדה לא מוסברת היא שבאופן כללי, האנטרופיה הכוללת של היקום הולכת וגדלה עם הזמן. וזהו המכנה המשותף לכל התהליכים שאינם הפיכים בזמן: בכולם, האנטרופיה גוברת עם הזמן משום מה. ולכן התהליך ההפוך (ירידת האנטרופיה, חידוש הסדר) הוא פשוט לא סביר מבחינה סטטיסטית.
 
אך אין לכך שום הסבר מעבר לתיאור הסטטיסטי. ולכן יהיה נכון לומר מבחינה מדעית כי זה 'לא סביר' אך לא 'בלתי אפשרי' שהכול יסתדר פתאום, יהפוך לצעיר או יקום לתחייה. שכן עד כמה שזה ישמע מוזר, תהליכים שבהם האנטרופיה יורדת באופן ספונטאני יכולים להתרחש מבחינה תיאורטית. רק שהסיכוי לכך הוא כה קטן ונדיר עד שזה פשוט לא נתפס כאפשרי.
 
לכל בר דעת ברור שאי הסדר, שהוא אחד מסממני הזמן הדוהר "קדימה" ביקום כולו, עבד פעם הפוך. שכן אם הכול נע מהמסודר אל האנטרופי, מהיכן הופיע ביקום הסדר הראשוני?! (זה שמתבלגן כל הזמן?) למדע אין פתרונים. אך לתורה יש ויש. מוסבר בה כי הבריאה היא בעצם תהליך של יצירת סדר. "השתלשלות" (התארגנות) של "קדימה ואיחור" (מה שבהמשך התעצב כזמן המוכר) בתוך אנטרופיה עילאית שנקראת "תוהו". בהמשך אכן חל ניפוץ גדול (בלשון הקבלית: "שבירת הכלים"), אך מאז הכול דווקא הולך בכיוון של הסתדרות מחודשת ("עולם התיקון"), למרות שזה לא נראה כך לעיניים אנושיות, ויגיע לנקודת שלמות בה יתגלה בבת אחת הכול: הסדר שבתוך אי הסדר, והיות שניהם משרתים אלוקות אחת מושלמת, בלתי משתנה, על זמנית. מתי זה יתגלה? ברגע הראשון של הגאולה השלמה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter