יז תמוז התש"פ (09.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


זיכרון על
עכשיו צריך להרבות בתורה ובמעשים טובים כדי להחיש את בוא הגאולה וכדי "למחוק" תרחישים מהפרוטוקול, או לפחות לדאוג לכך שלא יוזכרו בשום הקשר, על-ידי שנעשה תשובה.

ח תשרי התשע"ה (02.10.2014)

חב"ד
יש אנשים שיכולים לזכור פרטים ופרטי פרטים מאירועים שהתרחשו לפני עשרים שנה, כמעט כפי שהם זוכרים פרטי אירועים שהתרחשו אך אתמול. די לזרוק להם תאריך שלפני, נניח, שלושים וחמש וחצי שנים, וכבר הם זוכרים מי לבש מה באוטובוס בו הם נסעו, מה נאמר בחדשות השעה 10 בבוקר ומה בדיוק הוגש להם לארוחת הצהריים. שלא לדבר על תחזית מזג האוויר למחרתיים (מאז).
 
בעל זיכרון ממוצע יכול לזכור למשך כמה ימים פרטים רבים של מה שקרה, נאמר, ביום שלישי שעבר, אבל בתוך כשבוע הזיכרון מתעמעם. לא כך הוא הדבר בקבוצת בעלי הזיכרון העילאי: הזיכרונות שלהם נשמרים למשך שנים רבות, כשהמיומנות מופיעה באופן טבעי וללא מאמץ לימודי או שינון המידע . כולנו זוכרים בעוצמה רבה חוויות חשובות מבחינה רגשית. בעלי הזיכרון האוטוביוגרפי זוכרים באותה מידה גם נתונים שהם חסרי משמעות מיוחדת.
 
במכון לפסיכו-נוירו-ביולוגיה באוניברסיטה של קליפורניה באירוויין שבו נחקרים התהליכים הנוירו-ביולוגיים שביסוד הלמידה והזיכרון, לא נחקר מעולם הסוג המסוים הזה של זיכרון המכונה זיכרון אוטוביוגרפי עילאי. היום חוקרים לעומק את השורשים הפסיכולוגיים והביולוגיים של סוג הזיכרון הזה, בתקווה שהבנת התהליכים האלה תספק לנו תובנה רחבה יותר לגבי התהליכים שבבסיס הזיכרון בכלל. העבודה המחקרית בנושא מצטרפת למחקרים רבים על אנשים עם לקויות או יכולות פסיכולוגיות בלתי רגילות.
 
החוקרים מעריכים כי מיומנות שכזו הייתה כנראה חשובה בעבר, שכן התרבות האנושית השתמרה רובה באמצעות סיפורים וידע שהועברו בעל פה מדור לדור. בעולם שקדם למכבש הדפוס, זיכרון פלאי כזה היה מעניק לבעליו עמדה בכירה בקרב עמיתיו. אך כיום נראה הצורך ביכולת מנטאלית מאורגנת כל כך כהולך ופוחת. עלייתם לבימה של מחשבים וטלפונים חכמים מייתרת אותה לגמרי. אך האומנם? ואולי העתיד צופן לנו צורך ושימוש מדהים יותר בזיכרון מכל מה שידענו עד כה?
 
במקורות היהדות מתואר זיכרון על-אנושי כולל כל שיציף את תודעת העולם בכל הפרטים שהתקיימו או התרחשו מאז נברא העולם ועד לרגע הגאולה. כולם ידעו ויבינו הכול. אי אפשר יהיה לשכוח או להדחיק שום פרט. גם פרטים חסרי משמעות יתגלו כרלוונטיים , ו"את כל מעשה, יביא האלוקים במשפט".
 
גם אנו ניזכר אז לפתע בכול מכול כול, אבל כבר לא ניתן יהיה לשנות דבר. עכשיו הזמן לשנות. עכשיו צריך להרבות בתורה ובמעשים טובים כדי להחיש את בוא הגאולה וכדי "למחוק" תרחישים מהפרוטוקול, או לפחות לדאוג לכך שלא יוזכרו בשום הקשר, על-ידי שנעשה תשובה.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter