יב כסלו התשפ"א (28.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


דברו גאולה
כל ההיסטוריה המוכרת היא בעצם דרך החזרה הארוכה של בני האדם אל עץ החיים הנצחיים. ברור שבשלבים הראשונים של טראומה יש הרבה מה לומר עליה, ועיקר המבט מופנה אל העבר וההווה הקשים.

ד אב התשע"ד (31.07.2014)

חב"ד
אחת המוסכמות היסודיות של הפסיכולוגיה הפרוידיאנית היא, שעל טראומות צריך לדבר. טראומה היא תרחיש שאיים על שלומו של האדם או על שלום הסובבים אותו. ההפרעה הפוסט טראומטית מתבטאת תחילה בפחד עז, בתחושת חוסר אונים או חלחלה ואימה. מאוחר יותר עשויות להתפתח תגובות נוספות: סיוטים, חרדות, דיכאון, ועד כדי נסיגה חברתית ופגיעה קשה באורח החיים. השיחות אמורות "להוציא", "לשחרר" ולבנות התייחסות פוסט-טראומטית שאינה משחזרת אימה או יוצרת עכבות רגשיות.
 
כך היה מקובל מימי פרויד. אך לאחרונה מסתמן שינוי. מחקרים חדשים מראים כי הליך ה- Debriefing (פסיכותרפיה ע"י שיחה) אינו מתאים לכולם, ולדעת חלק מהמומחים עלול אף לגרום לטראומה שנייה. במאמר סקירה שפורסם בשנת 2001 בכתב העת של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקני, נמצא כי בחלק מהמקרים שבהם נכפה על ניצולי טראומה לעבור טיפול בשיחות, התסמינים שלהם החמירו עד כדי טראומה מחודשת בעקבות הטיפול.
 
חלק מהחוקרים אף הרחיקו לכת וקבעו כי אין כל הוכחה מדעית לכך שה-Debriefing הוא כלי טיפולי המונע הפרעה פוסט טראומטית. בשנים האחרונות נאספו יותר ויותר עדויות לכך שדווקא אלה שהשלימו עם האירוע השתפרו באופן מהיר וטוב יותר מאלה שחיטטו לעצמם בנשמה.
 
אם ננסה להקביל את הטרמינולוגיה הפסיכיאטרית ללשון התורנית, אפשר יהיה לומר שהמושג "גלות" מתאר את סך כל הטראומות שאירעו מאז היות אדם על פני האדמה, מאז גירושו מגן עדן. גירוש טראומטי שהיה בעצם היציאה לגלות הראשונה, ממנה עדיין לא שבנו. גירוש שפתח בפני האנושות את דרך החתחתים המוכרת בת אלפי השנים הידועה כ"היסטוריה האנושית" רווית הסבל והאימה.
 
כל ההיסטוריה המוכרת היא בעצם דרך החזרה הארוכה של בני האדם אל עץ החיים הנצחיים. ברור שבשלבים הראשונים של טראומה יש הרבה מה לומר עליה, ועיקר המבט מופנה אל העבר וההווה הקשים. אך גם ברור שככל שמתקרבים לפתרון הבעיה וסופו הוודאי של הסבל כבר נראה קרוב – עובר הפוקוס מהעבר האומלל אל העתיד הקרוב, המבטיח. ברור שככל שמתקרבים לגאולה צריכה לגבור הנטייה לחדול מללעוס ולהעצים טראומות נושנות שמיד תתפוגגנה בלאו הכי, ולהתחיל להתארגן לאירועי השחרור הנצחי.
 
על פי נבואתו של הרבי מליובאוויטש מלך המשיח, עומדת היום האנושות בקו התפר שבין סוף הגלות לתחילת הגאולה המובטחת. גאולה שכבר מהרגע הראשון תראה כי כל מה שהיה – היה בעצם טוב, למרות שלא כך נראו הדברים בשעתם. הבה נתכונן לתובנה שתשחרר את האנושות כולה באחת מכל הטראומות כולן.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter