יז תמוז התש"פ (09.07.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
הפלא יתגלה
אות אחת בלבד מבדילה בין "גולה" ו"גאולה" – 'א'. שם האות 'א' הוא – 'אלף', וכאשר הופכים את סדר האותיות של 'אלף' מקבלים 'פלא'. זהו אכן אחד החידושים המהותיים של הגאולה על הגולה: בגאולה יתגלה הרובד המופלא ביותר בתורה ודרכו תיחשף מהותה ועצמותה של הנוכחות האלוקית בבריאה.|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


הגאולה בעולם החי
קיומם של רגשות בקרבם של בעלי חיים מעולם לא היה מוטל בספק בכל האמור במקורותינו הקדושים. התורה אוסרת לצער בעלי חיים. לא בכדי...

יא כסלו התשע"ד (14.11.2013)

חב"ד
מחקרים שעקבו אחר מיני חיות שונים כחתולים, דולפינים, פילים, קופים ועוד מלמדים שבני המין האנושי אינם המתאבלים היחידים על אובדן יקיריהם. רבים מחוקרי בעלי החיים מודים כי מגוון רחב של חיות מקוננות ואבלות על מותו של מישהו קרוב. השטח המחקרי עוסק בקוגניציה ורגשות בקרב בעלי חיים נקרא "אנתרופולוגיה ביולוגית" והוא עבר מהפך תפיסתי בעשר השנים האחרונות. יותר לא מתארים תגובות של צער חייתי במונחים 'יבשים' כגון: "שינוי בהתנהגות לאחר מות פרט דומה". לא פוסלים השלכת רגשות אנושיים על בעלי חיים.
 
תחושת אבלות כבר מזוהה אצלם, כאמור. האם ייתכן כי תחושה זו מעידה גם על קיומן של תחושות נוספות? חוקרים שונים מחפשים הגדרה נכונה למונח 'צער', כך שתתאים גם למשמעותה וביטוייה אצל בעלי חיים. ומוכרח להיות שיש להם צער, שכן ללא צער לא שייך להתאבל.
 
קיומם של רגשות בקרבם של בעלי חיים מעולם לא היה מוטל בספק בכל האמור במקורותינו הקדושים. התורה אוסרת לצער בעלי חיים. לא בכדי, השחיטה הכשרה – בשונה משיטות הריגה הנקוטות אצל גויים – גורמת לבהמה הכי פחות כאב. התורה אף מחייבת לדאוג לרווחתם של בעלי החיים. לדוגמה: אסור לאדם שברשותו בעלי חיים לאכול בעצמו לפני שהגיש לבעלי החיים את מנתם.
 
אך לא רק תחומי הצער של בעלי החיים תופסים מקום בתורה, אלא גם תחומים של אושר. באושר הבלתי נתפס של הגאולה האמיתית והשלמה יהיה גם לחיות חלק משמעותי. נביאי הגאולה מתארים התנהגויות פנטסטיות מעולם החי, שכיום נראות כבלתי טבעיות ובזמן הגאולה תהיינה דבר שבשגרה. התנהגויות המתארות מצב רגשי של קרבה, אחווה ושיתופיות חייתיות בין מינים שכיום נחשבים לאויבים: "וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ, אריה כבקר יואכל תבן... ושעשע יונק על חור פתן".
 
לתופעות הללו יש משמעויות רוחניות העמוקות. אך מעבר לכל המשמעויות, ברור שכל זה יתרחש גם כפשוטו. השלווה והאושר של ימות הגאולה יחבקו גם את בעלי החיים.
 
במקביל, תיעלם גם החייתיות האנושית שאפיינה אומות מסוימות, שנודעו באכזריותן ובטבען הקרבי ושפכו דמים למכביר במלחמות מיותרות לאורך כל ההיסטוריה. כך מעיד הרמב"ם: "ובאותו הזמן לא יהיה שם לא רעב ולא מלחמה ולא קנאה ותחרות, שהטובה תהיה מושפעת הרבה וכל המעדנים מצויין כעפר,  ולא יהיה עסק כל העולם אלא לדעת את השם בלבד".שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter