כ כסלו התשפ"א (06.12.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


חיי החיים
פסטר לא ניסה להסביר מהיכן נוצרו הדברים (החיים) הראשונים. המושג 'יש מאין' איננו מופיע בין נוסחאות המדע, משום שהמושג 'אין' איננו מובן נכון אצל מדענים.

ו ניסן התשע"ג (17.03.2013)

חב"ד
בשבועות אלו מציינים 190 שנה להולדתו של לואי פסטר, אחד מגדולי המדענים של כל התקופות. פסטר בן המאה ה-19, הוא אבי תהליך הפסטור (חיטוי באמצעות חימום עדין) הנוהג עד היום בכל העולם. טכניקה שהצילה את תעשיות החלב, היין, הבירה והחומץ. הוא היה מהראשונים שהבינו את תפקידם של החיידקים ה"טובים" בתהליכי תסיסה, ואת מעורבותם של החיידקים ה"רעים" בגרימת מחלות. הוא הצליח לשכנע את הצבא הצרפתי לחטא מכשור רפואי וחמרי חבישה במהלך מלחמת צרפת-גרמניה, ובכך הביא לירידה עצומה בתמותת הפצועים. הוא פיתח את החיסון נגד כלבת וחולירע, ולבעלי חיים – נגד מחלת האנטרקס שקטלה מיליוני ראשי בקר.
 
עד היום קשה לתאר את הביוכימיה, הרפואה ותעשיית המזון ללא המצאותיו. אך אולי דווקא משום שמחקריו המדעיים היו פוריים במיוחד מבחינה מעשית, נוטים רבים להתעלם מתגליתו התיאורטית, שמבטאת אולי יותר מכל מחקריו הישגיו המעשיים גם יחד – את גאונותו: בסדרת ניסויים מבריקים הפריך פסטר את הסברה שהייתה מקובלת עד לזמנו, לפיה המיקרו-אורגניזמים כחיידקים ופטריות נוצרים "מעצמם".
 
בכך הוא הפריך למעשה כבר אז תפיסה שגויה, שמשום סרבנותם של אנשים להודות בטעות היא רווחת עד היום, לפיה החיים במקורם נוצרו איכשהו מהמרק הסמיך של האוקיינוס העתיק, בסיוע ברקים וגורמים נוספים – מעצמם.
 
אלא שפסטר לא ניסה להסביר מהיכן נוצרו הדברים (החיים) הראשונים. המושג 'יש מאין' איננו מופיע בין נוסחאות המדע, משום שהמושג 'אין' איננו מובן נכון אצל מדענים. ה'אין' איננו לא-כלום. 'אין' הוא מושג של מציאות אלוקית עליונה שאיננה מושגת בשכלנו, וממילא – בעבורנו היא כאילו איננה, משום שהיא ישות שאיננה נמצאת בטווח החושים, החשיבה או המודעות האנושית המצומצמות.
 
בטרמינולוגיה החסידית נקרא ה"אין" האלוקי גם "חיי-החיים", בהיותו מי שמעניק לחיים את חייהם. אך כשלעצמו הוא הרבה יותר מחיים. לשבחו של פסטר יאמר כי הזים את בסיסה של הטעות, אך ככל הנראה לא הגיע אל האמת השלמה. מה שבטוח – עוד מעט קט וכולנו נחוש את חיי-החיים, את מה שמחיה את חיינו. בגאולה השלמה לא ייאלץ איש להוכיח את האמת באופן מדעי. פשוט לא יהיה מי שאפילו ינסה להתווכח עם מה שכולם ירגישו ויחושו ויראו בפשטות: "ברוך אתה השם, מחיה המתים".שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter