יב כסלו התשפ"א (28.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


המתמטיקה מבינה את אפסותה
בסמוך לזמן בו ישטוף הגילוי האלוקי את התודעה התבונתית המגבילה והמוגבלת, החסומה בפני האין סוף – "יתרומם" השכל האנושי ויבין שבעצם הוא לאו דווקא מבין.

טו אלול התשע"א (14.09.2011)

חב"ד
מלכת המדעים, 'הוד רוממותה' המתמטיקה נתפסה תמיד כמי שמתארת את המציאות באופן האובייקטיבי, המופשט והמהימן ביותר. בכתבתו המצוינת של עופר מגד, דוקטור לפיזיקה עיונית ומורה בכיר בחמד"ע (המרכז לחינוך מדעי) בתל אביב, מוטל ספק באובייקטיביות המדעית של המתמטיקה.
 
"מדוע שתהא המציאות האובייקטיבית נתונה בסד החשיבה האנושית?", הוא שואל. "הרי המתמטיקה היא כל כולה פרי רוחו של האדם, שראייתו והבנתו את המציאות הן פרשנות של תבניות לוגיות קבועות מראש שנטבעו במוחו (הלוגיקה האנושית היא מארג של תבניות שלתוכן אנו יוצקים את תפיסת המציאות המתקבלת דרך החושים, והופכת לתודעה) – ומי לידנו יתקע שהתודעה התבניתית הסדורה הזו מספקת שיקוף אמין של המציאות האובייקטיבית? למען האמת – שום איש", מסכם דוקטור מגד.
 
משמעות הדברים היא שהדבר הכי הגיוני ומדעי שאפשר לומר, בעצם, הוא שהמציאות האובייקטיבית (תהא אשר תהא) "קיימת במנותק לגמרי מהחוויה האישית שלנו. אף שמבחינה פיזיקאלית אנו מוכלים (כלולים) בה – המציאות האובייקטיבית קיימת לעצמה".
 
וממשיך מגד ומודה: "אנו מתארים את חוקי הטבע בשפה מתמטית משום שאין לנו כל ברירה אחרת. אין בכוח המתמטיקה שלנו לשלול קיומן של פרשנויות אחרות למציאות, אלא שהללו אינן נגישות לנו".
 
מבלי להתייחס לעצמה של פרשנותנו המתמטית, שגם התורה מעניקה לה מקום אמיתי – הרי שעצם התהייה על אמינות השכל האנושי כבר נחזתה על-ידי נביאינו. הם גילו כי בסמוך לזמן התגלות "המציאות האובייקטיבית הקיימת לעצמה", כלומר בסמוך לזמן בו ישטוף הגילוי האלוקי את התודעה התבונתית המגבילה והמוגבלת, החסומה בפני האין סוף – "יתרומם" השכל האנושי ויבין שבעצם הוא לאו דווקא מבין.
 
התבטלות עצמית זו תכין את השכל להיות כלי שיצליח להכיל את החכמה העליונה. לקלוט באמת את המציאות האובייקטיבית, או בניסוחו המושלם של הרמב"ם: את מי ש"כל הנמצאים לא נמצאו אלא מאמיתת מציאותו". לקלוט אלוקות דרך החושים הביולוגיים, לעבד את המידע דרך הנוירונים שבמוח, ולהתלהב ממשמעותו בלב הבשר הפועם.
 
נגישות זו אל האמת, אל מציאותו יתברך שאיננה תלויה בשום סובייקט, והיא אכן המציאות האובייקטיבית היחידה – תהיה חוויה שנכון לעכשיו היא בלתי ניתנת לשיעור. כלי ההשגה והחשיבה העכשוויים עדיין חסומים בפניה, משום שהתבניות הלוגיות עדיין כולאות את מחשבותינו. אך גלות זו של המוח ושל התודעה עומדת להסתיים בקרוב מאוד. וזו, על רגל אחת, המשמעות המרכזית של הגאולה האמיתית והשלמה שתבוא תכף ומיד ממש.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter