יא כסלו התשפ"א (27.11.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


מצאתי!
"היסח הדעת" הכוונה למצב נפשי של "למעלה מהדעת", שמבטא יכולת להסיח ולהרים את הנפש אל מחוזות של אמונה שאיננה תלויה במערכים שכליים מגבילים.  

יב סיון התשע"א (14.06.2011)

חב"ד

מה משותף לפניצילין, טפלון, כינין נגד מלריה, טיפול באור נגד צהבת וחיסון נגד אבעבועות שחורות? – כולם התגלו 'במקרה', תוך ניסיונות ומחקרים בשטח אחר.
 
האם "מקרה" כזה יכול לקרות לכל אחד? בשנת תרי"ד (1854) התייחס לואי פסטר (ממציא תהליך הפסטור) לגילוי המקרי באומרו: "בתחום התצפיות, המקרה תומך רק ב'נפש המוכנה'". 'נפש מוכנה' הוא מושג שאול מעולם הספרות, ומתאר נפש שמאוחסנים בה ידע וניסיון קודמים בתחום בו עוסק החוקר, ואלו יוצרים בה מוכנות לזיהוי התגלית הבלתי צפויה לניצול המומנטום.
 
גם על משיח נאמר שיבוא 'במקרה'. הוא אחד משלושה דברים עליהם אמרו חז"ל כי הם באים בהיסח הדעת. (השניים הנוספים הם מציאה ועקרב). מה הפירוש "היסח הדעת"?
 
בתורת החסידות מוסבר, כי הכוונה למצב נפשי של "למעלה מהדעת", שמבטא יכולת להסיח ולהרים את הנפש אל מחוזות של אמונה שאיננה תלויה במערכים שכליים מגבילים. מצב נפשי זה נקרא "מרחב עצמי", והוא מאופיין בקליטת אינפורמציה ללא סינון של השכל בנוסח: "זה לא יכול להיות קיים", "זה לא הגיוני, ולכן אינני רואה זאת".
 
ניסוחו הישן אך המדעי של לואי פסטר אודות 'הנפש המוכנה' לתגליות המקריות, אומר  בעצם כי התגליות אינן כה מקריות. הן היו כאן תמיד ופשוט "המתינו" עד שמישהו יבשיל דיו ויפתח מוכנות לקלוט אותן.
 
ניסוח זה מתאים מאוד לקליטה הפתאומית (הארה) שתפקוד בקרוב מאוד את האנושות כולה. במשך אלפי שנות קיומה של ההיסטוריה עומדת הגאולה ומשחרת לפתחנו, אפשרית תמיד. היא פשוט ממתינה להבשלת האנושות, לאותו פתח "כחודו של מחט", שיאפשר לה לפרוץ פנימה אל תודעתנו באור גדול ופתאומי.
 
בדומה לארכימדס, אותו מתמטיקאי יווני שתוך כדי ציפה תמימה באמבטיה הבין לפתע את חוקי המשקל הסגולי, זינק החוצה וצרח 'מצאתי!' – כך נהיה כולנו. זה יקרה במהירות רבה לכולם. הבנה פתאומית שתשנה את הכול. אור תודעתי שיפרוץ את גבולות התודעה החשוכה הרדומה, יעיר ויאיר אותה בתגלית הגדולה מכולן.
 
כולנו נמצא סוף סוף את האלוקים, ששנים כה רבות נסתר מעינינו, למרות שהיה כאן תמיד, בכל מקום ובכל זמן, ממתין לכל אחד שיפקח את עיניו ויצעק: מצאתי! כולנו נתחבר אל המשיח, שכבר נמצא בעולם ורק ממתין גם הוא שנגלה אותו ונצביע עליו. 

את ההתגלות המופלאה של המשיח – הוא הרבי מליובאוויטש – מזרזים כל מעשה טוב וכל מצווה של כל אחד. במיוחד – הנכונות לקבל את מלכותו עלינו. 
שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter