ד תשרי התשפ"א (22.09.2020)


פייסבוק חבד בישראל אויטר חבד בישראל

נשים מעניינות יותר
על מה שלושת אלפי נשים יכולות לדבר במשך חמישה ימים רצופים?

"טל הבדולח" – טל התחייה
תהליך הטהרה המקובל מטומאת מת הוא באמצעות הזאה מ'מי חטאת' – מי מעיין שבהם מעורב אפר משריפת פרה אדומה. בלשון הזוהר מכונה התערובת הזו "שיורי טלא דבדולחא" – שאריות מטל הבדולח. 

קשה לזווגן כקריעת ים סוף
בני הזוג שונים במימדים הגלויים שלהם. הם איש ואשה השונים במהותם. הם לא אמורים לחשוב ולהרגיש את אותו הדבר. ההכרה במציאותם כשונה זהו חלק בלתי נפרד מפיתוחה של זוגיות נכונה. 

כתיבה לרבי
כל מה שרצית לדעת על הכתיבה לרבי באמצעות אגרות הקודש. לכניסה למדור

חבד בישראל
מחפש כתובת של בית חב"ד בעירך? גן חב"ד לילד באזורך? הגעת למקום הנכון! השתמש במנוע החיפוש של חב"ד בישראל

מאגר עצום על חגי ישראל
מאמרים, סיפורים, הלכות, שיעורים ועוד, מסודרים לפי חגי ומועדי ישראל - לכניסה למדור

מאות ניגונים להאזנה
בואו להינות ממאות ניגוני חב"ד, המבוצעים בידי מגוון תזמורות וזמרים. לכניסה למדור

אנציקלופדיה חב"דית
בואו להרחיב את ידיעותיכם על חסידות חב"ד, ערכים בחסידות, ניגוני חב"ד, ועוד אלפי ערכים נוספים באנציקלופדיה החב"דית. לכניסה

חת"ת רמב"ם
הצטרפו ללומדי השיעורים היומיים בחומש, תהלים ותניא, וכן בשיעור יומי ברמב"ם. לכניסה למדור


» הרבי מלובביץ'

» גאולה ומשיח

» חב"ד בעולם

» חב"ד בישראל

» מדור התוכן

» השיעורים היומיים

» לוח שנה עברי

» זמני הדלקת נרות

» ניגוני חב"ד

» חדשות חב"ד

» וידאו

» מגזין

» פרשת השבוע

» חגי ומועדי ישראל

» המדור לילדים

» אנציקלופדיה חב"דית

» אודותנו

» חב"ד באינטרנט
מעלת השמחה
שמחה כשהיא לעצמה אינה מצווה ועצבות בפני עצמה אינה עבֵרה; אבל לגבהים שאליהם מביאה השמחה אי-אפשר להגיע על-ידי שום מצווה, ואילו לבאר-שחת שאליה מדרדרת העצבות לא מגיעים על-ידי שום עבֵרה.
 


|
שתפו:  
חבד » גאולה ומשיח » הגאולה בעולם


רק טוב
בימות המשיח, "לא יהיה שם לא רעב ולא מלחמה ולא קנאה ותחרות... הטובה תהיה מושפעת הרבה". שום איום – לא ממשי ולא דמיוני – לא יטרוד עוד את מנוחתנו. לאחר אלפי שנות דאגה חרדה וכאב-לב נגיע סוף סוף אל המנוחה ואל הנחלה. מושגים כמו לחץ נפשי וסטרס גופני ייעלמו כליל מהבריאה.

ד תשרי התשע"א (12.09.2010)

החשיפה המוגברת ללחצים בחברה המודרנית המערבית גובה מחיר כבד: הן בשיעור גדל והולך של הפרעות נפשיות כחרדה ודיכאון, והן במחלות מטבוליות (חילוף חומרים לקוי) כהשמנה, סוכרת, טרשת עורקים ועוד.
 
אלה כאלה נחשבות היום למגיפה עולמית ששיעוריה עולים בהתמדה. הקשר בין מצבי לחץ נפשיים לבין הגברת הסיכון הבריאותי מוכר לכל מי שמצא את עצמו "טורף" שוקולד לפני מבחן חשוב. אך מנגנוניו הביולוגיים של הקשר הזה לא נחשפו עד לאחרונה. ד"ר אלון חן ועמיתיו מהמחלקה לניאורולוגיה במכון ויצמן גילו גן יחיד אשר פעילותו מוגברת בתנאי לחץ, וכתוצאה ממנה מתרחשים השינויים המטבוליים שמביאים לתחלואה הנ"ל.
 
מכל תכונות הנפש הנכספות, בולטת במיוחד מידת-הביטחון. ביטחון נפשי אמיתי הוא מצב של שלווה יסודית בלתי ניתנת לערעור, יהיו התנאים הסביבתיים אשר יהיו. מצב נפשי מופלא הנובע מוודאות גמורה שהכול מאת הקדוש-ברוך-הוא שהנו שלימות הטוב, וממילא – הכול טוב, כי "טבע הטוב – להיטיב".
 
אדם כזה איננו נלחץ, נמתח ובעצם – אינו מושפע ("מתפעל") מהצד הסביבתי משום שהוא מחובר במודעותו אל שורש המציאות; אל מה שמכוון את התרחישים, אל הכוונה האלוקית שאין טובה ממנה. הוא יודע בוודאות גמורה שהכול בסדר, שהכול הכי טוב, שיש על מי לסמוך ובאמת אין מה לדאוג!
 
מי שרכש מידה מופלאה זו חש ביטחון גמור כי תכף ומיד גם יתגלה לו (יהיה לו מובן) כיצד אכן הכול טוב מוחלט (למרות שחושיו הביולוגיים משדרים אחרת), ובסופו של דבר – אכן זוכה להתגלות כזו. זהו שכרה האדיר של מידת הביטחון, שאכן גוררת שדרוג של המציאות הממשית. זהו ההסבר לניסים רפואיים רבים, בעלי קשר מובהק לאמונה.
 
יש אנשים שחונכו על ברכי מידת הביטחון הגמור ויש שלא זכו לכך. אך אלה כאלה צריכים (ברובם) לעבוד קשה כדי להפנים אותה, וממילא – להגיע לבריאות הנפשית והגופנית האופטימאליות הנגזרות ממנה.
 
לעתיד לבוא, פוסק הרמב"ם, בימות המשיח, "לא יהיה שם לא רעב ולא מלחמה ולא קנאה ותחרות... הטובה תהיה מושפעת הרבה". שום איום – לא ממשי ולא דמיוני – לא יטרוד עוד את מנוחתנו. לאחר אלפי שנות דאגה חרדה וכאב-לב נגיע סוף סוף אל המנוחה ואל הנחלה. מושגים כמו לחץ נפשי וסטרס גופני ייעלמו כליל מהבריאה.
 
הגן אותו זיהה ד"ר חן יצטרך למצוא לעצמו 'תעסוקה' אחרת. אולי בעידוד שמחה גדולה, שגם היא מצב של התרגשות ופעילות מוגברת – אבל באופן חיובי. לחץ של אושר פורץ, של תדהמה מעוצם הטוב הנצחי.שם:
כותרת:
תגובה:
כתוב את המספר לאימות:


אתר הבית של חב"ד בישראל | נוסד על ידי חברי הנהלת אגודת חסידי חב"ד באה"ק | טלפון: 072-2492667 | דואר אלקטרוני: admin@chabad.co.il

חבד ירושלים
חבד תל אביב
חבד חיפה
חב"ד ראשון לציון
חב"ד פתח תקוה
חב"ד אשדוד
חבד נתניה
חבד באר שבע
חבד חולון
חב"ד בני ברק
תפילין
צדקה
שיעורי תורה
ספרי יהדות
מזוזות
זמני הדלקת נרות שבת
כשרות
טהרת המשפחה
חינוך יהודי
אהבת ישראל
חבד בעולם
חבד ניו יורק
חבד צרפת
חב"ד הודו
חבד תאילנד
חבד סין
חבד לונדון
חב"ד טורקיה
חבד יוון
חבד ברצלונה
הרבי מלובביץ'
וידאו מהרבי מליובאוויטש
אגרות קודש
תמונות של הרבי
הרבי מלך המשיח
מופתים הרבי מחב"ד
מפגשים עם הרבי מחבד
נבואות הרבי
הרבי והבבא סאלי
הנביא מקראון הייטס
ימות המשיח
בית המקדש
גאולה ומשיח
פסק דין: הרבי מלך המשיח
אליהו הנביא
תחיית המתים
סיפורי משיח וגאולה
הגאולה בעולם שלנו
משיח באקדמיה
זמן הגאולה
RSS
Facebook
Twitter